Zespoły z Polski i ze świata, wspólna zabawa podczas kilkunastu koncertów i trzech nocy: pieśni, tańca i etnoelektro, nowe festiwalowe sceny: Łąka na Wesołej, Ogród Botaniczny UJ i Strefa Nowa. Tak zapowiada się uwielbiany przez krakowian festiwal EtnoKraków/Rozstaje. 26. edycja imprezy pod hasłem "Wędrowanie" odbędzie się między 4 a 7 lipca.
Od września ubiegłego roku pacjentki walczące z rakiem endometrium, mogą korzystać z nowego programu lekowego, który pozwala opanować chorobę. - Nie wiedziałam, że w ogóle jest taka możliwość - mówi Sylwia, która choruje od roku. O nowym sposobie leczenia, na który są pieniądze z NFZ, nie wie też większość lekarzy. Jak to możliwe?
Po miesięcznej przerwie wznowiono prace przy najgłębszym w Polsce odwiercie geotermalnym w Bańskiej koło Szaflar. Prace zostały przerwane, kiedy odwiert osiągnął głębokość 5900 metrów. Wznowiono je po konsultacjach.
- 13 lat temu z grupą znajomych poszedłem na jeden z tatrzańskich szlaków. Podczas tej wycieczki zrobiło mi się wstyd. Miałem nadzieję, że pokażę im nasze piękne góry. Szybko się rozczarowałem - opowiada Rafał Sonik, polski przedsiębiorca, znany kierowca rajdowy, zwycięzca rajdu Dakar. Co z tego wynikło?
Tatry z Morskim Okiem i kolejką na Kasprowy Wierch, Zakopane z Krupówkami, spływ drewnianymi tratwami Dunajcem - turyści ciągną do tych wakacyjnych atrakcji. Mniej oblegane, a bywa, że zupełnie puste w szczycie letniego sezonu, są jaskinie nad przełomem rzeki Białki, miejsce odnalezienia najstarszego znanego ludzkości bumerangu.
Wincenty Wodzinowski był przez lata związany z Krakowem, Swoszowicami i podkrakowską wsią, zarówno poprzez swoją twórczość artystyczną, jak również działalność społeczną i kulturalną. Szanowano go w mieście - dużą popularność przyniosły mu ludyczne kompozycje i wierne, kameralne portrety" - mówi Elżbieta Lang, kuratorka wystawy "Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator (1866-1940)". Od 27 czerwca zaprasza na nią do Pałacu Krzysztofory Muzeum Krakowa.
Likwidujemy kuriozalną gazetkę propagandową poprzedniej władzy w Zakopanem, na której wydawanie przeznaczano rocznie kwotę rzędu 100 tys. zł - oświadcza burmistrz Łukasz Filipowicz. Rząd chce, by tak samo zrobiły wszystkie samorządy w kraju.
Rafał Bochenek, rzecznik PiS zapowiedział konsekwencje dyscyplinarne wobec członków PiS, którzy nie poprą kandydatury Łukasza Kmity na marszałka województwa małopolskiego. Poinformował też o decyzji Jarosława Kaczyńskiego, który zawiesił w prawach członka PiS dyrektora kancelarii sejmiku, byłego bliskiego współpracownika Beaty Szydło. To właśnie ludzie europosłanki nie akceptują kandydata namaszczonego przez prezesa PiS i popieranego przez Ryszarda Terleckiego.
Maile o zepsutym pociągu, który uniemożliwia dotarcie na zajęcia, miał wysyłać do studentów w środku nocy. SMS-y o odwołaniu zajęć - już po ich rozpoczęciu - studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiedzieli o wykładowcy, przez którego czują się "zlekceważeni" i "opluci". To konstytucjonalista związany z PiS.
Po Warszawie, na kolejnych trzech polskich lotniskach: w Katowicach, Krakowie i Gdańsku, powstaną punkty paszportowe.
Spotkania z autorami, m.in. Magdaleną Grzebałkowską i Małgorzatą Majewską, kiermasz "Pod Tatry tylko z książką", warsztaty literackie z piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz tradycyjne wręczenie Nagrody Literackiej Zakopanego. Miasto Zakopane zaprasza do spędzenia urlopu wśród pięknych widoków i pięknych słów. 9. Zakopiański Festiwal Literacki odbędzie się 5-7 lipca w Zakopanem.
W piątek śledczy mają postawić zarzuty mężczyźnie, który dwa dni temu w okolicy ul. Grota-Roweckiego w Krakowie ugodził nożem 38-latka. Ranny walczy o życie.
Od kilku tygodni widzę zintensyfikowane działania radnych PO i PSL, które można określić korupcją polityczną. Proponowane są stołki i urzędy, tylko po to, by rozbić jedność klubu PiS. Działacze Koalicji 13 grudnia zachowują się jak handlarze żywym towarem - mówi ostro w rozmowie z "Wyborczą" Łukasz Kmita. Został wyznaczony przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego na marszałka Małopolski, ale radni PiS nie chcą go wybrać. W Krakowie trwa walka o sejmik.
Wraca projekt hybrydowego wozu konnego na trasie nad Morskie Oko. Ekolodzy są mu przeciwni.
Rektor zwolnił dyscyplinarnie znaną iberystkę Ninę Plutę-Podleszańską z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (dziś UKEN). Po ponad dwóch latach sąd pracy nakazał przywrócić profesorkę do pracy, choć wyrok w jej sprawie jeszcze nie zapadł. Taka decyzja sądu nie ma precedensu.
W małopolskim PiS-ie wrze. Poruszenie wywołało dzisiaj pismo, jakie Łukasz Kmita, kandydat na marszałka, wskazany przez Jarosława Kaczyńskiego, wysłał do Jana Tadeusza Dudy, przewodniczącego małopolskiego sejmiku, a prywatnie ojca prezydenta RP, w którym apeluje o działanie dla dobra PiS. "PiS już wie, że stracił Małopolskę" - podsumował go poseł Marek Sowa (KO).
Diana Krall, światowej sławy wokalistka jazzowa, która już przygotowuje się na koncert w Krakowie, ma w zespole prawdziwe gwiazdy. Perkusista Matt Chamberlain grał m.in. z Davidem Bowie'm, a basista Sebastian Steinberg współprodukował i współkomponował album Fiony Apple.
Policyjni kontrterroryści i negocjatorzy uczestniczyli w zatrzymaniu rowerzysty-nożownika, który ciężko ranił właściciela psa po tym, jak zwrócił mu uwagę, że rower potrącił zwierzę. Zaatakowany mężczyzna walczy teraz o życie.
Nieoczekiwany zwrot w procesie apelacyjnym dotyczącym głośnego zabójstwa studentki w Krakowie. Sąd, zamiast wydać wyrok, postanowił w czwartek odtajnić dwóch najważniejszych świadków incognito i przesłuchać ich jeszcze raz, ale już jawnie. Trzeciego nie da rady, bo nie wiadomo, gdzie jest.
Mimo apeli górskich ratowników o rozsądek, podczas tatrzańskich eskapad pierwsi wakacyjni turyści wpakowali się w poważne tarapaty na szlakach. Jedna osoba nie przeżyła wycieczki.
Tunel o długości 3,8 km połączy miejscowości Męcina i Mordarka. Dzięki nowej linii kolejowej podróż pociągiem z Krakowa do Nowego Sącza skróci się do 60 minut. Kiedy nią pojedziemy?
Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie okoliczności uchylenia w krakowskim sądzie grzywny nałożonej na Dagmarę Pawełczyk-Woicką, szefową Krajowej Rady Sądownictwa. W tle mogły być naciski na sędziów, ale sprawę za czasów ministra Zbigniewa Ziobry zamiatano pod dywan.
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na nowy taras na dachu Małej Baszty i zachwala roztaczający się stąd "najbardziej spektakularny widok w Krakowie". Atrakcja będzie dostępna od 1 lipca.
Która szkoła i jaka klasa są w tym roku najbardziej oblegane? - pytają rodzice uczniów, biorących udział w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Krakowie. W tym roku magistrat nie przygotuje takich zestawień, by zaspokoić ich ciekawość. Za to zainteresowanie konkretnymi szkołami i klasami można śledzić na bieżąco w internecie.
- Policja zapytała nas, jak długo zamierzamy siedzieć przykuci do bram Collegium Novum. Odpowiedzieliśmy: Tak długo, aż Palestyna nie będzie wolna - mówi Mars, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wraz z pięcioma innymi osobami przypiął się kajdankami do głównego budynku UJ.
- Zatrzymano rektora i jedną z prorektorek Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi - mówi "Wyborczej" Jacek Dobrzyński. CBA zatrzymało też wykładowcę i pracownika naukowego z uczelni w Katowicach i w Krakowie. To pokłosie afery związanej z Collegium Humanum.
Położone przy szlaku na Giewont schronisko na Hali Kondratowej przechodzi gruntowną przebudowę. Zakończenie prac zaplanowano na maj 2025 roku.
Początek wakacji zawsze cieszy. Zwłaszcza miłośników kina, którzy w ramach Letniego Taniego Kinobrania w Kinie Pod Baranami mogą nadrobić zaległości albo wrócić do ulubionych filmów. 18. edycja festiwalu pod hasłem "A planety szaleją" wystartuje w piątek (28 czerwca). Bilety na jeden seans kosztują 15 zł.
Skąd wzięły się anioły w sztuce włoskiej? Jak wyglądały i gdzie najchętniej je przedstawiano? Aniołom przyjrzymy się z bliska na wystawie "Uskrzydlone. Putta w sztuce renesansu". Ekspozycja w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie będzie czynna od 28 czerwca do 6 października.
Przekuwanie porażek w zwycięstwa w naszej narodowej świadomości i pamięci to stały element polskiej gry z historią. Im większa klęska, tym większe zwycięstwo. W zasadzie tylko nasze upadki są dla nas niewyczerpanym źródłem podniet i chwały.
Spotkania autorskie z poetkami i poetami reprezentujących różne kraje i pokolenia, premiery wydawnicze i wznowienia niedostępnych od dawna tomików. To wszystko w Roku Czesława Miłosza i pod hasłem "Ocalenie" nawiązującym do wycofanego z bibliotek ponad 70 lat temu tomu wybitnego poety. Festiwal Miłosza rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 7 lipca.
"Jestem nauczycielem, społecznie zerem (...) łażę po salach i wpatruję się w miejsca, gdzie młodym nie chce się już patrzeć" - ze szkół odchodzą nauczyciele znani z internetu i z pierwszych stron gazet. Przez lata angażowali się w walkę o lepszą edukację. Dziś piszą o rozczarowaniu i o tym, że "muszą się zagoić".
Myśliwi spod Tatr alarmują, że w ostatnich miesiącach odnotowali znaczący spadek populacji dzikiej zwierzyny. Spór o powody tego niepokojącego zjawiska podzielił myśliwych i leśniczych.
PiS przywykł, że pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego wygrywa wszystkie wybory. Zjednoczona Prawica nie może teraz odnaleźć się poza władzą. Nie wie już, jak być opozycją - mówi prof. Marek Bankowicz, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rozpędzone i dobrze zarabiające lotnisko w Krakowie - Balicach szuka nowego prezesa. To on zbuduje nowy terminal i zadba o dobrą współpracę ze stacjonującym tu wojskiem.
Na krakowskich Błoniach zaczęły się sianokosy. Prowadzi je rolnik spod Krakowa, siano trafi potem do jego gospodarstwa. Zaangażowani są także pracownicy ZZM.
Pochodzącemu z Rabki duchownemu postawiono 10 zarzutów dotyczących przestępstw seksualnych wobec dzieci w Wielkiej Brytanii.
Podróż w czasie do 1899 roku, koncerty plenerowe, pokazy gry bitewnej, okazja do adopcji roślin i wiele innych atrakcji - bo jak świętować 125. urodziny to hucznie. Tyle lat kończy w tym roku Muzeum Krakowa. Główne obchody zaplanowano na 29 czerwca.
Po tekście "Wyborczej" o betonowej estakadzie, która ma być bramą w Tatry z zakopiańskich Kuźnic, inwestycję czeka estetyczna korekta.
- Znam szkołę, z której właśnie zwolniło się czterech nauczycieli, a sześciu idzie na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Powód? Nie wytrzymują relacji z rodzicami - mówi Violetta Kalka, nauczycielka, założycielka grupy "Uwaga, mobber w szkole".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.