Remis Polski z Francją, łzy Cristiano Ronaldo, przegrana Niemiec na własnym stadionie. Od 14 czerwca kibice żyją Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Choć Polakom nie udało się wyjść z grupy, transmisje meczów Euro 2024 cieszą się olbrzymią popularnością. Finałowy mecz będzie można obejrzeć 14 lipca (niedziela) w strefie kibica Galerii Kazimierz.
- Możliwe, że niedługo Kazimierz zostanie odcięty od jakichkolwiek świeżych warzyw i owoców - uważa aktywistka i działaczka społeczna Izabela Chyłek, dlatego zaangażowała się w poszukiwanie chętnych do poprowadzenia sklepu spożywczego przy ulicy Augustiańskiej. Właściciele, którzy prowadzili go od blisko 30 lat, zrezygnowali z handlu. Mieszkańcy krakowskiego Kazimierza nie chcą, by powstał tam kolejny monopolowy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu uchyliło decyzję o budowie stacji narciarskiej na Nosalu. Z decyzji cieszą się ekolodzy, zawiedzione jest natomiast środowisko narciarskie. Kultowa trasa narciarska "K" na Nosalu, oceniana jako najtrudniejsza w Polsce, może być świetnym obiektem treningowym dla uzdolnionej narciarsko młodzieży, a zdaniem wielu - także ma szansę pogodzić sport zawodowy z ochroną przyrody. Czy to już jednak koniec ich marzeń o trasie "K"?
Czerwone światło dla decyzji, jakie podejmuje abp Marek Jędraszewski - tak krakowscy księża komentują wstrzymanie przez Watykan aż dwóch dekretów hierarchy. Podkreślają, że za pontyfikatu Franciszka to się jeszcze nie zdarzyło. Znawcy prawa kanonicznego oceniają jednoznacznie: - To wotum nieufności.
- Miał postrzał, ale zagrał cały spektakl, bo był tytanem pracy, dopiero na brawach zemdlał - wspomina Jerzego Stuhra Krzysztof Jasiński, dyrektor artystyczny Sceny STU. A także Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru i Krystyna Janda. Maciej Stuhr żegna ojca poruszająco na Facebooku: jednym zdjęciem i jednym słowem. W środę podano informacje dotyczące daty i miejsca pogrzebu artysty.
Czysty piasek, chłodna woda - tego potrzeba w upały mieszkańcom Krakowa. Ci, którzy utknęli w centrum miasta, próbują chłodzić się mgłą wodną. Na szczęście tylko kilkanaście minut tramwajem od centrum mają plażę Bagry, która zdaniem wielu jest teraz jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku w mieście. Świadczą o tym tłumy plażowiczów w upalne dni, takie jak dziś. Plaża leży nad zbiornikiem wodnym powstałym po wyrobisku żwiru, we wschodniej części Parku Bagry w Krakowie Podgórzu. Warto poszukać w okolicy takich miejsc, bo jak informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - temperatury w najbliższych dniach będą się wahać od 28 st. C. do 31 st. C.
Kilkunastu artystów, m.in. Magdalena Zawadzka, Ewa Gawryluk i Sławomir Holland, sześć spektakli i festiwalowych dni, pięć teatrów z Warszawy i Rzeszowa, jedna scena Nowohuckiego Centrum Kultury. Tak zapowiadają się XIV Krakowskie Miniatury Teatralne, które odbędą się między 14 a 19 lipca. Festiwal organizowany przez Krakowskie Forum Kultury co roku cieszy się olbrzymią popularnością, dlatego w bilety warto zaopatrzyć się jak najszybciej.
Na najbliższe dni meteorolodzy zapowiadają upały z możliwością krótkich intensywnych opadów deszczu, którym towarzyszyć mogą gwałtowne burze. Pięć lat temu w czasie takiej burzy na Giewoncie zginęły cztery osoby. - Jak najdalej od łańcuchów, przykucamy na plecaku - przewodnicy górscy radzą jak się ratować, gdy zaskoczy nas nagła zmiana pogody.
Watykan rozpatrzył zażalenie na decyzję abp. Marka Jędraszewskiego, które złożył ks. Dariusz Raś. Proboszcz parafii mariackiej zaskarżył dekret arcybiskupa. Niektórzy księża mówili nam o tym dokumencie:"zwykłe draństwo".
Kolekcja Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida liczy ponad 200 prac. Część z nich, skontrastowanych z nowoczesnymi dziełami, zobaczymy na nowej wystawie "Miejsce na marnowanie marzeń".
Festiwal Letnie Tanie Kinobranie w Kinie Pod Baranami śmiało wkroczył w dorosłość. Na ekranie m.in. finaliści XVIII Konkursu Chopinowskiego, Sandra Hüller, Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał i Filip Pławiak.
We wtorek (9.07) przed południem do biurowca na krakowskim Ruczaju wszedł mężczyzna, który ranił jednego z pracowników siekierą. Ranny mężczyzna trafił do szpitala.
"Jurku mój Kochany! Przyjacielu! Kochany Mój. Odpoczywaj w spokoju, zostawiłeś Świat, Polskę i nas innymi. Lepszymi" - napisała wybitna aktorka, Krystyna Janda. Jerzy Stuhr, aktor filmowy i teatralny, polonista, profesor sztuk teatralnych, zmarł w wieku 77 lat. W ostatnich latach zmagał się z ciężką chorobą.
- Kryzys przywództwa Jarosława Kaczyńskiego jest coraz większy. Kto wie, czy nie obserwujemy zaczątków większych przetasowań i ukonstytuowania się nowego ruchu politycznego, którym sterować miałby np. Andrzej Duda albo ktoś z jego politycznego zaplecza - mówi "Wyborczej" prof. Marek Bankowicz, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tylko w ubiegłym roku słowaccy ratownicy górscy udzielili pomocy 574 polskim turystom. Część z nich za akcje ratunkowe będzie musiała sowicie zapłacić, nawet kilka tysięcy euro. Szacuje się, że około 40 proc. polskich turystów ratowanych w słowackich górach, nie ma wykupionego ubezpieczenia od wypadków w górach.
Słynne kąpielisko w dawnym kamieniołomie na krakowskim Zakrzówku w upały bije rekordy popularności, ale już niedługo nie będzie tak samo dostępne dla wszystkich. Jeśli uchwała krakowskich radnych wejdzie w życie, przyjezdni zostaną za płotem. - Wspieramy płacących podatki w Krakowie - tłumaczy miasto.
Grubość warstwy lodowo-śniegowej liczyła miejscami nawet 20 cm, a woda strumieniami lała się ulicami Wolbromia. Pogodowa anomalia sparaliżowała miasto. Ucierpiały też inne małopolskie miejscowości.
Prokuratura w Tarnowie wszczęła śledztwo w sprawie śmierci wikarego na jednej z tarnowskich plebanii. Ciało 37-letniego duchownego znaleziono w niedzielę.
Umami oznacza po japońsku "esencję pyszności". Kuchnia japońska, czyli m.in. sushi, smakuje nam dlatego, że pobudza nasze receptory - mówi Joanna Haba, kuratorka wystawy "I Love Sushi" w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Znany podróżnik kulinarny i jedna z najsympatyczniejszych twarzy Krakowa będzie zapowiadać nazwy przystanków tramwajowych i autobusów w mieście. Głos Roberta Makłowicz usłyszymy już jesienią.
Barbara Nowak do dziś nie złożyła pisemnej rezygnacji z mandatu radnej, mówi za to o coraz większych rozterkach w tej kwestii. W PiS, mimo wyboru polityka partii na marszałka w Małopolsce, nadal nie ma spokoju wewnątrz partii. - Nie ma co udawać, że nic się nie stało. Szantaż okazał się skuteczny - twierdzi Ryszard Terlecki. I chce rozliczeń z buntownikami z PiS.
- Tonę w urzędniczych oparach absurdu - denerwuje się Amerykanin, prowadzący kawiarnię przy ul. Dajwór, który próbuje dostosować się do obowiązujących od roku przepisów parku kulturowego na krakowskim Kazimierzu. Załatwianie formalności przypomina scenariusz komedii Stanisława Barei.
Ostatni rok przyniósł wysyp ofert konkurencyjnych wobec spływu flisackimi tratwami po Dunajcu. W tym takie, które łączą wycieczkę rowerem i spływ kajakiem lub pontonem. Flisacy tej konkurencji się nie boją, zwracają za to uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają pontony i kajaki.
Gwiazdy teatru, m.in. Magdalena Zawadzka, Ewa Gawryluk i Sławomir Holland oraz najpopularniejsze grupy z Warszawy, a wśród nich Teatr Muzyczny ROMA i Teatr Ateneum. XIV Krakowskie Miniatury Teatralne organizowane przez Krakowskie Forum Kultury rozpoczną się 14 lipca i potrwają pięć dni.
Spośród trzynastu osób, dopuszczonych w konkursie, zostanie wybrany po raz pierwszy nocny burmistrz Krakowa. - Jeżeli ta osoba nie będzie umiała współpracować zarówno ze służbami, jak i mieszkańcami, rozmawiać z ludźmi, to nic z tego nie będzie - mówi krakowska radna Alicja Szczepańska.
Pani Monika kończy budowę domu w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym pod Krakowem. Z dużego przeszklenia w salonie miał się rozciągać widok na Tatry - zobaczy betonową ścianę o długości 23 metrów i wysokości 9 metrów. - Byłam z tym u wójta, starosty, wicewojewody. Każdy mówi: to patodeweloperka, ale nic nie możemy zrobić - oburza się. Dolinki Krakowskie są zabudowywane - na jednej z działek zniknęła wapienna skała, bo przeszkadzała w budowie domu.
Kolejny polski turysta musiał zwrócić się o pomoc do ratowników Horskiej Zachrannej Służby (HZS) w regionie najwyższego szczytu Tatr, jakim jest Gerlach. W ostatnich godzinach ratownicy udzielili już pomocy trzem polskim turystom, którzy opadli z sił, próbując wyjść na szczyt.
Kolejna tragedia w Tatrach. W sobotę w rejonie Orlej Perci spadł młody mężczyzna. Nie udało się go uratować.
Izabela Matuła, Krzysztof Szumański i Ben Goldscheider wśród solistów, skarby muzyki śląskiej z XIV i XV wieku w wykonaniu Sinfonietty Cracovii i Motion Trio, utwory Jana A.P. Kaczmarka grane na akordeonie. Tak Festiwal Muzyki Polskiej zamierza świętować dwudziestolecie obecności w krakowskim kalendarzu kulturalnym. Koncerty rozpoczną się 13 lipca, finał zaplanowano na 28 lipca.
Co mieszkańcy sądzą o utworzeniu Strefy Przemysłowej na terenie Kombinatu? Jak widzą przyszłość tego miejsca? Krakowski Alarm Smogowy przeprowadził w Nowej Hucie badania opinii publicznej i debatę.
Tabliczka informuje, że w dni powszednie parkowanie kosztuje 4 zł za godzinę. Płacisz jednak 25 zł, bo wjechałeś nie tym wjazdem, co trzeba. "Firma prowadząca parking nieopodal krakowskiego ZOO celowo wprowadza ludzi w błąd i zdziera z nich pieniądze" - uważa nasz czytelnik.
Punkty orientacyjne miasta, lokalizacja poszczególnych obiektów pod Tatrami - na stronie internetowej zakopiańskiego magistratu opublikowany został interaktywny przewodnik.
PO i Trzecia Droga mogły odbić sejmik z rąk PiS-u - wynika z naszych informacji. Górę wziąć jednak miały ambicje polityków Platformy - chodziło o jedno miejsce w zarządzie.
Prawo i Sprawiedliwość próbuje sprzedać opinii publicznej obrazek, w którym partia jest jak jedna wielka uśmiechnięta rodzina, a o zdradach, kłótniach i wzajemnych wyzwiskach nikt już nie pamięta. - Panuje powszechna radość. Umarł król, niech żyje król. Tyle, że ten król jest nagi - podsumowuje gorzko senator PiS Marek Pęk.
Trasa z Rabki do Nowego Targu zajmuje zmotoryzowanym godzinę, równie wolno jeździ się przez samo Zakopane.
W czwartek pękła rura wodociągowa na ul. Wielopole, woda zalała pobliskie ulice. Awarię udało się usunąć w nocy, jednak teraz trzeba naprawić zniszczoną ulicę i chodniki. - Zakres prac jest znacznie większy, niż pierwotnie przewidywaliśmy - informuje magistrat.
Od wakacji na czterech liniach na terenie gminy Poronin kursować będą darmowe busy dla mieszkańców i turystów. Pozwoli to zmniejszyć ruch samochodów.
Prawie 50 dzieci w wieku 8-16 lat z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych w Krakowie spędziło dwa dni w Końskiej Dolinie. To niezwykły ośrodek wypoczynkowy ze stadniną koni, w miejscowości Izby w Beskidzie Niskim.
Odkąd w Krakowie wprowadzono zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach, liczba interwencji policji zmalała o 48,5 proc. Teraz aktywiści chcą, by czas prohibicji znacznie wydłużyć. - Kompromis trzeba szanować - oponuje Bogusław Kośmider, który doprowadził do zakazu.
Wjeżdżających do Krakowa pociągiem może dziś wystraszyć świeżo postawiony wieżowiec o kaskadowej formie i chaotyczna zabudowa wokół niego. Ale na ogromnej, pustej działce ruszyła budowa nowej dzielnicy mieszkaniowo - biurowej. Deweloper zapewnia, że to projekt miastotwórczy. Czy tak będzie?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.