Jan T., były dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Krakowie, został nieprawomocnie skazany na 5,5 roku więzienia m.in. za przyjęcie łapówki o wartości ponad 550 tys. zł od firmy budowlanej. Proces toczył się przez niemal 15 lat.
- Dla nieodpowiednich zachowań nie może być tolerancji - tak była premier PiS Beata Szydło komentuje doniesienia o mobbingu w Cogiteonie, których sprawczynią ma być Aneta Wądrzyk, znajoma jeszcze z czasów pracy dla rodzinnych Brzeszcz.
Siedmioletnia dziewczynka podczas wspinaczki na Świnicę spadła z około sześciu metrów, dziecko zatrzymało się na półce skalnej. Naczelnik TOPR wydał oficjalne ostrzeżenie. Przestrzega, że takie zachowanie rodziców może stanowić podstawę do prawnej oceny sprawowania właściwej opieki nad osobą niepełnoletnią.
Kolejny gorący, wakacyjny dzień. Na termometrze: 32 stopnie, odczuwalna: 38, beton nagrzany do 41. Wybór pada na Zakrzówek, który kusi swoimi białymi skałami, przejrzystą wodą i cieniem otaczających go drzew.
Najpopularniejszy film ubiegłego lata, czyli "Barbie" Grety Gerwig i jej świetny debiut "Lady Bird", nagrodzone czterema Oscarami "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa i wyróżniona jednym Oscarem "Ida" Pawła Pawlikowskiego oraz kilka innych filmowych perełek, których bohaterkami są kobiety. Na temat piątego tygodnia Letniego Taniego Kinobrania w Kinie Pod Baranami (26 lipca - 1 sierpnia) ma wpływ patronka - Wenus, planeta kobiet.
Powraca temat zwierząt, pracujących na najpopularniejszym tatrzańskim szlaku. Dyskusję wywołała zwolenniczka transportu konnego do Morskiego Oka. Opublikowała film, w którym sama ciągnie wóz.
Papież Franciszek odesłał abp. Marka Jędraszewskiego na emeryturę. Choć hierarcha pozostaje na urzędzie do czasu wyboru nowego biskupa, żadnych ważnych decyzji podejmować już nie może. W jakiej atmosferze odchodzi? Podsumowujemy kadencję metropolity krakowskiego.
Ma przywoływać wspomnienia poprzez znajome zapachy, dźwięki i smaki. Zachęcić, by doświadczyć miasta wszystkimi możliwymi zmysłami. Tak zapowiada nową wystawę zespół Muzeum Podgórza, oddziału Muzeum Krakowa. "Zmysłowe miasto" będzie czynne od 26 lipca 2024 do 12 stycznia 2025 roku.
Miałam aborcję. Nie żałuję jej, nie jest mi wstyd i nikogo za nią nie przepraszam. Państwo PiS przyzwyczaiło nas do zamordyzmu. Czy to spowodowało, że zaczęłyśmy się bać? Przeciwnie, zorganizowałyśmy się lepiej i teraz też tak będzie. Nie potrzebujemy fałszywej troski, marszy na pokaz i pustych wyborczych obietnic - mówiła na krakowskim Rynku Głównym Joanna z Krakowa.
Naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Krakowie Piotr Krupiński został odwołany ze stanowiska - podało radio RMF FM. Zajmował się najgłośniejszymi sprawami w Polsce. Porachunkami pseudokibiców, zaginięciem Iwony Wieczorek i sprawą śmierci ojca Ziobry
Górscy ratownicy informują wielogodzinnych poszukiwaniach turysty z Warmii, który nie wrócił z wycieczki na Rysy.
Koncerty i spektakle pod gołym niebem, warsztaty artystyczne i atrakcje dla dzieci. "Przed wami najbardziej żywiołowy festiwal tego lata!" - zapewnia zespół Galerii Kazimierz i zaprasza na Kazimierz Summer Festival. Lubiane przez mieszkańców Krakowa letnie święto potrwa od 26 lipca i potrwa do 7 września.
- Nazwijmy to wprost: mobbing to stosowanie przemocy. Jeśli ktoś jest mobberem, pracodawca może uznać to za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. I zwolnić taką osobę dyscyplinarnie - mówi Dorota Dudek, adwokatka z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Przyrodnicy TPN zaproponowali objęcie ochroną terenu torfowisk w rejonie Czarnego Dunajca. Rząd postanowił wspierać finansowo takie inicjatywy. Gmina dostawałaby każdego roku 620 tys. zł, ale to lokalnych włodarzy nie przekonuje.
Stacja narciarska, przygotowania do budowy toru saneczkowego - nowe inwestycje mają szansę powstać w Dolinie Popradu.
Wakacje w pełni, pogoda sprzyja górskim wycieczkom. Na tatrzańskich szlakach widać duży ruch, co przekłada się na interwencje ratowników. Podczas ostatniego weekendu było ich 30. Na szczęście nie doszło do wypadków śmiertelnych.
Ładowanie akumulatorów, dodatkowy zarobek, poszukiwanie dodatkowej pracy. Jak nauczyciele spędzą wakacje po podwyżce? - Kiepska sytuacja finansowa powoduje, że wielu nie odpoczywa w wakacje - mówi Arkadiusz Boroń, prezes okręgu małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.
- Mobbing przed sądem udowodnić trudno. Góra co dziesiąta sprawa orzekana jest na korzyść pracownika - mówi Dorota Dudek, adwokatka z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Lidii Krawczyk się udało. Krakowski sąd przyznał, że padła ofiarą mobbingu w Bunkrze Sztuki ze strony pracodawcy. Dyrektorką była wtedy Maria Anna Potocka. - Dla trójki moich dzieci zaciskałam zęby i znosiłam kolejne upokorzenia w pracy, absurdalne polecenia służbowe - wspomina Lidia Krawczyk.
Tragedia nad wodą w Krakowie. Ze zbiornika wodnego w Przylasku Rusieckim wyłowiono ciało mężczyzny.
Literatura jest typowo "męska", brakuje kobiet z krwi i kości, silnych, przebojowych, które mogłyby stać się wzorcem dla współczesnych kobiet - ocenia kanon lektur szkolnych polonistka Bogusława Leś.
Czas urzędowania Marka Jędraszewskiego pod Wawelem kończy się konfliktem z księżmi i Watykanem. Duchowni krakowscy jako winnych wskazują także trzech najbliższych współpracowników arcybiskupa: - Działają bezwzględnie, nie liczą się z ludźmi, robią skok na kasę parafii. Ta trójca doprowadziła do największego kryzysu w archidiecezji od wieków.
Remont Wieży Zegarowej katedry na Wawelu przynosi nieoczekiwane odkrycia. Najnowsze dotyczy gałki z jej szczytu. W umieszczonej tam przed wiekami miedzianej tubie znaleziono dokument sprzed wieków, pieczęć i relikwie.
Obcokrajowiec, który w niedozwolonym miejscu przekraczał jezdnię, w ostatniej chwili uciekł przed nadjeżdżającym samochodem. Mężczyzna tuż po tradegii wyjechał zagranicę i do tej pory nie zgłosił się na policję.
Światowej sławy gwiazda, laureat czterech nagród Grammy, autor dwunastu albumów studyjnych - Lenny Kravitz to legenda muzyki popularnej. Artysta polubił Kraków - 21 lipca zagra tu po raz trzeci. Koncert w ramach trasy "Blue Electric Light" odbędzie się w Tauron Arenie Kraków. Fani mają obawy.
Średniowiecze da się lubić! - zapewnia Muzeum Krakowa i zaprasza na dzień targowy w średniowiecznym Krakowie. Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK pokaże, jak wyglądało życie codzienne w tej epoce, a zespół Daj Ognia stworzy pasujący do niej klimat. Kolejna odsłona wakacyjnego cyklu Muzeum Krakowa 20 lipca (sobota).
Po ponad 30 latach policjanci z Archiwum X - zajmujący się niewyjaśnionymi sprawami kryminalnymi - na nowo badają zaginięcie dwóch 17-latek na Podhalu. Mają nadzieję na rozwikłanie zagadki.
Zabłądzenie w chmurach było prawdopodobnie przyczyną śmierci polskiego turysty w Tatrach Wysokich, po słowackiej stronie gór.
Największy producent stali w Polsce poinformował w piątek o wyłączeniu baterii koksowniczej w swoim zakładzie w Nowej Hucie - Krakowie. Ta decyzja oznacza duże zmiany dla części pracowników.
W związku z globalną awarią Microsoft i CrowdStrike na wielu lotniskach występują problemy z odprawą pasażerów i lotami. Lotnisko Kraków-Balice wydało ważny komunikat dla pasażerów.
W Kinie Pod Baranami trwa 18. Letnie Tanie Kinobranie. Patronem czwartego tygodnia festiwalu jest Merkury. Na ekranie kina studyjnego i pod gwiazdami w ogrodzie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha m.in. oscarowy "Green Book" Petera Farrelly'a, "Fabelmanowie" Stevena Spielberga i "2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka.
Rave'y i spektakle multimedialne w dawnej restauracji Jubilatka, koncerty głębokiego słuchania, biblioteka oddechów, warsztaty terenowe "Uprawiamy współistnienie" - w sumie prawie 40 atrakcji w kilkunastu przestrzeniach Nowej Huty i to aż do końca sierpnia. Tak zapowiada się pierwsza edycja Odysei Nowohuckiej.
Stworzyła słynny salon muzyczny Krakowa, który odwiedzali arystokraci, obłędnie interpretowała utwory swojego przyjaciela Fryderyka Chopina, była znaną w środowisku filantropką.
Metropolita krakowski do tej pory oficjalnie nie potwierdził, że odchodzi na emeryturę. O tym, że tak się stanie, powiedział jedynie na zamkniętym spotkaniu w kurii. Teraz rozesłał list z potwierdzeniem, że to koniec jego rządów. Księża będą go odczytywali we wszystkich kościołach archidiecezji w niedzielę. Dotarliśmy do niego.
Długa kolejka do kasy, wijąca się nawet przez kilkaset metrów, z czasem oczekiwania dłuższym niż piesza wycieczka na szczyt - to w ubiegłych sezonach zwykły widok na placu przed dolną stacją kolejki na Kasprowy Wierch. Teraz jednak jest inaczej: plac opustoszał. Powodem "zaporowa" cena za wjazd czy nowy sposób zakupu biletu?
Podeszli we trzech i zapytali: Komu kibicujecie - Wiśle czy Cracovii? A na to pytanie w Krakowie nie ma dobrej odpowiedzi. Plażujących na Zakrzówku Ukraińców najpierw potraktowali gazem pieprzowym, a potem zaczęli okładać maczetą. 17-letni Artem dostał dziesięć ciosów. Stracił kciuka, miał pękniętą czaszkę. Wciąż jest w szpitalu. Kibole mogą uniknąć kary - bo są za młodzi, by odpowiadać przed sądem.
- Morskie Oko wygląda jak plaża w Międzyzdrojach. Jest tu piwo, popcorn, paluszki, lody. Dzieci wchodzą do wody, a strażników za mało - mówi Grzegorz Bryniarski, leśniczy znad Morskiego Oka. Rozwiązaniem mają być polsko-słowackie patrole strażników z obu parków narodowych. Ci, którzy złamią umyślnie zakazy, nie unikną mandatów i to wysokich, a w wypadku większej liczby wykroczeń - nawet kar zasądzonych przez sąd.
Od sierpnia 2024 r. wzrosną ceny za bilet miesięczny miejskiej komunikacji w Krakowie. Stawka zostanie zaktualizowana zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa poprzedniej kadencji.
W centralnej części kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstanie kompleks, przeznaczony dla innowacyjnych kierunków z sektora IT, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem studentów. To m.in. cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja, a także projekty, związane z bezpieczeństwem państwa i obronnością.
Znane są już wyniki pierwszego etapu rekrutacji na Politechnice Krakowskiej. Kandydaci, których nazwiska znalazły się na liście osób zakwalifikowanych do wpisu na I rok studiów, mają teraz czas na złożenie wymaganych dokumentów.
Jak rok po wyroku TSUE w sprawach kredytów frankowych wygląda sytuacja kredytobiorców frankowych? Czy sądy przyznają im rację, że umowy z bankami są nieważne? O tym m.in. podczas debaty w "Gazecie Wyborczej" rozmawialiśmy z prawnikami.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.