Nadszedł czas na wiosenny spis kozic. Odbędzie się już po raz 75. W liczeniu osobników uczestniczy Tatrzański Park Narodowy (TPN) po polskiej stronie oraz Słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP). W tym roku liczenie odbywa się symbolicznie w Dzień Środowiska.
W najbliższą niedzielę 9 czerwca wybierzemy polityków, którzy będą reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim. Na stole jest 53 mandatów - politycy startujący z Małopolski i Świętokrzyskiego zgarną ledwie kilka z nich. Kto w czerwcu wyjedzie do Brukseli i zyska największe poparcie wyborców? Oto pełna lista kandydatów.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podjął pierwsze decyzje kadrowe. Posady w magistracie dostali jego bliscy współpracownicy, którzy pomogli mu w wygraniu wyborów. Łączy ich to, że są bardzo młodzi i nie mają doświadczenia w pracy w urzędzie, a stanowiska dostali bez konkursu.
Latem quady, zimą skutery śnieżne, do tego jeszcze terenówki. Właściciele gruntów na Podhalu skarżą się na hałas i szkody, wyrządzone przez miłośników terenowych wypraw na takich pojazdach - zarówno prywatnych, jak i organizowanych przez firmy.
Śmiertelny wypadek w Małopolsce. Według wstępnych ustaleń policji, kierujący fordem mondeo wyjechał z podporządkowanej ulicy i zderzył się z tirem renault.
Miał "nie robić nic", ale długo nie wytrzymał. Były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski znów wystąpił na konferencji prasowej. Wsparł kandydata Lewicy do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Szejnę.
W Zielonkach mieszkańcy ulicy Bankowej od wtorkowego poranka przygotowują się na nadejście fali powodziowej i sypią worki z piaskiem, próbując zagrodzić wodzie drogę do swoich posesji. Około godziny 12 zawyły syreny alarmowe.
Grzegorz Braun zrywa powiewającą od dwóch lat w Krakowie ukraińską flagę i krzyczy "Stop ukrainizacji Polski". - To nie przypadek. Do eurowyborów zostało pięć dni, Braun chce się w ten sposób wyróżnić. Czuje się bezkarny, bo takie akty - choć bulwersujące i w teorii nieakceptowalne - nigdy nie dotąd nie spotkały się ze stanowczym działaniem państwa - ocenia w rozmowie z "Wyborczą" prof. Rafał Pankowski, politolog i socjolog monitorujący faszystowskie postawy w Polsce.
Zbigniew Ziobro był informowany o materiałach wymierzonych w sędziów, których w internecie oczerniali członkowie hejterskiej grupy Kasta/Antykasta - twierdzą dziennikarze TVN24 i portalu Oko.press. - Może w całej tej sprawie chodziło o to, by nikt nie dowiedział się, kto był szefem tej operacji - mówi "Wyborczej" sędzia Waldemar Żurek, jeden z hejtowanych przez Kastę sędziów.
PKP Intercity przedstawiło wakacyjny rozkład jazdy dla województwa małopolskiego. Oferuje połączenia do popularnych nadmorskich miejscowości, więcej pociągów do Warszawy czy trasy zagraniczne.
Stowarzyszenie "Sieć Solidarności" przygotowało projekt ustawy, dotyczącej ustanowienia nowego święta i dnia wolnego: 4 czerwca. - Chcemy, żeby 4 czerwca był świętem państwowym wolności i praw obywatelskich - tłumaczył w radiowej "Jedynce" Edward Nowak.
Czym jest ofiara jednostki wobec reżimu totalitarnego? Czy można uchronić się przed niebezpieczeństwem albo jak na nie zareagować? Premiera "Małej Apokalipsy 20XX" według Tadeusza Konwickiego, powieści o kondycji współczesnego człowieka, 7 czerwca na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
Przez Małopolskę przetaczają się nawałnice z intensywnymi opadami deszczu. W niektórych miejscach zalane zostały budynki i posesje, także w Krakowie. Rano wstrzymany został ruch pociągów na trasie Kęty-Kozy (powiat oświęcimski) z powodu zalanych torów.
- Po koszmarze dwóch ostatnich lat nadeszło eldorado. Taką przynajmniej mamy nadzieję - mówią rodzice tegorocznych ósmoklasistów. W porównaniu z ubiegłym rokiem o miejsca w krakowskich liceach i technikach bije się blisko 3,5 tys. mniej kandydatów. Magistrat już zastrzega, że w razie małego zainteresowania będzie zamykał klasy w szkołach.
Nawet o trzy tysiące złotych wzrośnie miesięczna stawka dzierżawy stoisk regionalnych na Krupówkach i Gubałówce. Za najdroższy punkt, w którym sprzedawane są oscypki, podhalańscy przedsiębiorcy zapłacą aż 15 tys. zł. A to przełoży się na ceny góralskich serów.
Przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej uważa, że Daniel Obajtek został skutecznie powiadomiony o kolejnym posiedzeniu 5 czerwca. - Wezwanie dla Daniela Obajtka dopiero dotarło do mnie wraz z pocztą dotycząca innych osób. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy mój klient będzie w tym dniu - mówi "Wyborczej" jego pełnomocnik, adwokat Wojciech Nartowski.
W poniedziałek wstrzymany został ruch tramwajowy na odcinku Rondo Mogilskie - Rondo Grzegórzeckie. Utrudnienia związane z remontem torowiska potrwają do połowy lipca. Doszło też do komunikacyjnego paraliżu, spowodowanego przez wykolejenie tramwaju.
Po ponad tygodniu jazd zakończyły się testy pierwszego busa elektrycznego na trasie Palenica Białczańska - Morskie Oko. Testy wypadły pozytywnie, choć ujawniły kilka problemów, dotyczących nie tyle eksploatacji pojazdów, co samej sytuacji na drodze.
Niedźwiadki przyszły na świat w tym roku. Czy władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zamkną pobliskie szlaki, aby chronić samicę z młodymi? Decyzji w tej sprawie nie ma.
Prace w rejonie ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki potrwają dłużej niż zakładano. Zdaniem wiceprezydenta Krakowa Stanisława Kracika wynika to z "bylejakości realizowanego projektu". Pod koniec czerwca czekają nas kolejne utrudnienia, które mogą doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego miasta.
Ratownicy TOPR śmigłowcem przetransportowali do zakopiańskiego szpitala litewskiego turystę, który uległ wypadkowi w rejonie Świnicy.
- To dla Krakowa dramatyczny problem. W dekadę ubyło prawie 100 tys. studentów - alarmuje wiceprezydent Stanisław Mazur. Jeszcze w czerwcu zorganizuje w tej sprawie naradę z rektorami uczelni. Uważa, że trzeba wspólnie promować miasto, zwłaszcza wśród uczniów zagranicznych.
Są dni, rzadkie, ale jednak, w które w słoneczną i ciepłą pogodę nie kursują końskie fasiągi na trasie nad Morskie Oko. Wtedy ci turyści, którym nie chce się wybrać na pieszą wycieczkę, w desperacji szukają innej możliwości wykupienia transportu.
Czy prezydent Krakowa z PO zbuduje metro? - Donald Tusk złożył tu deklarację, że jeżeli będziemy chcieli budować metro, to on mi ufa i pomoże. Więc mam nadzieję, że stan finansów publicznych pozwoli na to, żeby te środki pozyskać - mówi Aleksander Miszalski w pierwszym, długim wywiadzie po wyborach. Zdradza, jak bardzo przydaje mu się doświadczenie z biznesu i że wiceprezydentkę z Sopotu polecił mu Robert Biedroń.
Aleks płaci prawie 2 tysiące za miejsce w pokoju na obrzeżach miasta - i na uczelnię dojeżdża nawet półtorej godziny. Kaśka wynajęła pokój 90 km od Krakowa, Aga płaci tysiąc złotych czynszu, ale mieszka w przedpokoju, a Marcin nie studiuje wcale - bo na akademik się nie załapał, a na wynajem nawet najgorszego pokoju w Krakowie nie było go stać. Witajcie w mieście studentów!
Najsłynniejszy symbol Krakowa, bohater, który uratował miasto przed Tatarami. Raz w roku odziewa szatę zaprojektowaną przez Stanisława Wyspiańskiego i wyrusza w miasto. Lajkonik przejdzie przez Kraków 6 czerwca. Mieszkańców zaprasza do wiwatowania mu na całej trasie i wspólnej zabawy na Rynku Głównym.
Ciągnący się od miesięcy remont dwóch ważnych krakowskich ulic: Zwierzynieckiej i Kościuszki w Krakowie, wykańcza przedsiębiorców prowadzących w okolicy swoje biznesy. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie ci, którzy jeszcze utrzymują się na powierzchni. - Ruch spadł o 80 proc. - mówi jeden z nich.
Mówił do mnie "pokaż cycuszki" - wspomina były kleryk, ofiara duchownego. Watykan i trybunał diecezjalny potwierdziły winę ks. Krzysztofa G., znanego wykładowcy z KUL i rekolekcjonisty oraz współzałożyciela wspólnoty Słudzy Ducha Pocieszyciela.
Dawniej wszyscy się znaliśmy i szanowaliśmy. Było "dzień dobry" i normalne sąsiedzkie relacje. Młode pokolenie jest inne. Nie chcę wypowiadać się pod nazwiskiem, ponieważ boję się, że wybiją mi szyby czy spotkają na ścieżce i będę miała kłopoty. Opinia, że panuje u nas ksenofobia, wydaje mi się nieprawdziwa i krzywdząca - mówi mieszkanka wsi Koszary w gminie Limanowa, w Małopolsce. Końca sporu pomiędzy żyjącymi blisko siebie społecznościami Romów i Polaków nie widać.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak daleko odeszliśmy od naszej zwierzęcej natury. Zakładamy maski, przybieramy pozy, udajemy, bo tak nauczyliśmy się funkcjonować w świecie. A co, gdy trafimy na trenera, przy którym możemy być sobą, jeśli damy się poprowadzić? Takie "cuda" dzieją się na warsztatach z końmi wg metody Horse Assisted Education.
W Dniu Dziecka władze miasta poinformowały, że również w wakacje uczniowie szkół podstawowych będą mogli bezpłatnie jeździć komunikacją miejską.
Miliony złotych trafiły za czasów PiS z Funduszu Patriotycznego, Narodowego Instytutu Wolności czy ministerstw do fundacji i stowarzyszeń powiązanych z narodowcami w Małopolsce.
Nowy sezon turystyczny w Tatrach oznacza zakaz wędrowania z psami po słowackich szlakach, gdzie do tej pory było to dozwolone. Psy wciąż mogą legalnie wejść w kilka miejsc tych gór. Znamy pełny spis szlaków, których dotyczą obostrzenia.
Nietypowo zakończyło się wędkowanie w niewielkiej miejscowości Książnice nad Rabą w Małopolsce. Zamiast ryby wędkarz wyciągnął z wody kość. Jak się okazało, należała do mamuta.
Asystent w Sądzie Okręgowym w Krakowie, którego policjanci mieli zastać w garażu w Aleksandrowie koło Biłgoraja, gdzie drukowano plakaty wyborcze kandydatów Suwerennej Polski, to naczelnik jednego z wydziałów w ministerstwie sprawiedliwości - ustaliła "Wyborcza".
Jeśli Dzień Dziecka, to w Teatrze Groteska. Artyści zapraszają na premierowy spektakl muzyczny "Bajka posklejana archiwisty Jana" w reżyserii Lecha Walickiego. Sztukę zobaczymy na deskach teatru (31 maja i 1 czerwca) oraz w plenerze w Krakowskiej Pijalni Zdrojowej (2 czerwca).
Jak podsumować 30 lat działalności podczas jednego koncertu? Sinfonietta Cracovia spróbuje - jej gośćmi będą soliści i instrumentaliści niegdyś związani z zespołem. Na koncert jubileuszowy "30 lat Sinfonietty Cracovii" artyści zapraszają 9 czerwca do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
"To była najbardziej fascynująca kobieta, jaką poznałam" - powiedziała o Elżbiecie Czyżewskiej w jednym z wywiadów... Meryl Streep. Po najsłynniejszej polskiej aktorce lat 60. została... jedna walizka. Jej piękną i tragiczną historię opowie nazywana w środowisku artystycznym młodą Czyżewską - Barbara Garstka. Premiera jej monodramu "Najszczęśliwszy dzień" 1 czerwca w Krakowskim Teatrze Variete.
Nasi goście są zachwyceni pracą z Sinfoniettą. Doceniają jej wysokie umiejętności, profesjonalizm, muzykalność i otwartość na odważne pomysły. Nie było koncertu, po którego zakończeniu gościnni artyści natychmiast nie wspominali o propozycji kolejnych wspólnych występów - mówi Katarzyna Tomala-Jedynak, naczelna dyrygentka Sinfonietty Cracovii.
Powitania w hotelu, menu czy informacje na stronie internetowej - cały tekst sprawdza i tłumaczy na arabski podhalańskim przedsiębiorcom sztuczna inteligencja. Cel: pozyskać jak najwięcej majętnych klientów z Półwyspu Arabskiego.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.