- Bezpieczeństwo to nie tylko inwestycje obronne - przekonywał w piątek w Krakowie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Tłumaczył, że rozwój wojskowej służby zdrowia jest w obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z agresją Rosji w Ukrainie koniecznością. Krakowski szpital wyda na inwestycje prawie miliard złotych w 10 lat
Pierwszy dzień testów elektrycznego busa na trasie nad Morskie Oko. Próby tego pojazdu trwać będą do 3 czerwca.
Podhale, Spisz i Orawa od wejścia Polski i sąsiedniej Słowacji do Unii Europejskiej notują coraz większe zyski z turystyki. Mieszkańcy regionu bogacą się m.in. dzięki unijnym dotacjom, certyfikatom na produkty regionalne i otwarciu granicy w rejonie Tatr.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski odkurza urzędowe dywany, mopuje podłogę. Pucuje urząd, że aż lśnią drewniane meble. Co chce poprzez to zakomunikować? Filmik z magistratu rozgrzał internet. Gratulacje za pomysł i dystans do funkcji płyną z całej Polski, ale pojawiają się też komentarze, że samorządowiec nie umie... wycierać podłogi.
Krakowski Festiwal Filmowy nie zapomina o młodych widzach. W tym roku z okazji Dnia Dziecka zaprasza ich do kina Kijów. W planie m.in. pokaz animacji "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię". Święto kina rozpocznie się 26 maja i potrwa do 2 czerwca.
Pomysł na "Chłopki" powstał w Krakowie, a autor "Bebechów" napisał je dla 10-letniego siebie. Jak tu nie kochać mądrej książki? Nawet jeśli ta miłość bywa czasem okupiona nieprzespanymi nocami. Nagrodzone i nominowane książki w konkursie Mądra Książka Roku 2023 to gotowa lista lektur na wakacje z gwarancją, że nie będziemy się nudzić.
Nie kształcimy tak, by wychować mądre społeczeństwo, mądrych konsumentów dóbr, odpowiedzialnych inwestorów. Kolejne rządy mają coraz słabsze ambicje edukacyjne. Potrzeba nam nowego Kołłątaja czy Frycza Modrzewskiego, by nami wstrząsnęli - mówi matematyczka Anna Widur o cięciu podstaw programowych z tego przedmiotu.
W sobotę i niedzielę będzie wyburzany stary wiadukt tramwajowy, biegnący nad ul. Łowińskiego w Krakowie. To teren wielkiej inwestycji - powstaje tam węzeł na drodze ekspresowej S7 (wschodniej obwodnicy).
Prokuratura domaga się utrzymania wyroku dożywotniego więzienia dla Roberta J., oskarżonego o drastyczne zabójstwo krakowskiej studentki. - Rzekome dowody winy Roberta. J w żaden sposób jej nie potwierdza - odpiera zarzuty oskarżenia mec. Łukasz Chojniak, obrońca Roberta J.
Nowe władze starostwa tatrzańskiego planują restrukturyzację wydziału, którego praca w ostatnich miesiącach wywołała protest wśród architektów na Podhalu.
Ponad 200 wydarzeń kulturalnych, koncerty, spotkania, warsztaty. Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej zapowiada się imponująco, choć bez koncertu "Szalom na Szerokiej". Zdecydowały względy bezpieczeństwa i sytuacja polityczna.
Ryszard Wilk, poseł Konfederacji i kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego, który pod wpływem alkoholu zaatakował policjantów, wydał oświadczenie w sprawie swojego pijackiego wybryku. "Stres i emocje zawsze znajdą jakieś ujście" - napisał.
Łukasz Kmita, poseł i były wojewoda wciąż jest kandydatem PiS na marszałka województwa małopolskiego. Jednak głosowanie w tej sprawie zostało przesunięte dopiero na czerwiec. - Prawo i Sprawiedliwość nie może się dogadać - słyszymy od radnych KO.
W czwartek 23 maja po południu księżyc wchodzi w fazę pełni, nazywaną o tej porze roku kwiatowym księżycem. Synoptycy ostrzegają, że mogą mu towarzyszyć gwałtowne burze z gradobiciem.
W nowej, trzynastej filii Muzeum Tatrzańskiego znajdzie się m.in. bogata kolekcja nart z XIX wieku czy zbiory dotyczące historii ratownictwa górskiego.
Politycy PiS mówią o skandalu w sprawie ucieczki ściganego za szpiegostwo byłego sędziego Tomasza Szmydta, a krakowski sędzia Waldemar Żurek, jeden z pokrzywdzonych w aferze hejterskiej, opowiada, jak przebiegało śledztwo w tej sprawie i stawia ważne pytania: - Dlaczego przez całe lata za rządów PiS prokuratura nie przesłuchała ani jego, ani jego byłej żony, Małej Emi, w sprawie afery hejterskiej? Dziś oboje są poza Unią Europejską. Może w całej tej sprawie chodziło o to, by nikt nie dowiedział się, kto był szefem tej operacji.
Wersje o utonięciu, jako przyczynie śmierci 4-letniej dziewczynki w Zagórzanach pod Gorlicami potwierdziły wyniki sekcji zwłok - poinformowała w środę (22.05) rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu Justyna Rataj-Mykietyn.
Łukasz Gibała wstrzymał się od głosu w sprawie pensji dla nowego prezydenta Krakowa. Radni PiS w ogóle nie zagłosowali, choć byli obecni na sali.
Rok więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary orzekł wobec policjanta z drogówki krakowski sąd apelacyjny. Funkcjonariusz pięć lat temu podczas interwencji w Nowej Hucie oddał 11 strzałów do uciekającego kierowcy. Jeden z nich ciężko ranił mężczyznę. - Nie było w ogóle potrzeby użycia broni w taki sposób - stwierdził sąd.
Wybitna krakowska aktorka ma otrzymać tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Wniosek o przyznanie jej tego wyróżnienia był już gotowy w ubiegłej kadencji Rady Miasta. Udało się go przyjąć dopiero teraz.
Ryszard Wilk, poseł Konfederacji i kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego, został znaleziony na jezdni w Kamionce Małej. Nie był w stanie iść o własnych siłach, a na koniec zwyzywał i poszarpał interweniujących policjantów.
Dorota Ignatjew wygrała konkurs na dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie - przekazała Hanna Wróblewska, ministra kultury. Ignatjew już zapowiedziała, komu powierzy obowiązki dyrektora artystycznego. To reżyser głośnych przedstawień, m.in. o publicznym umieraniu Karola Wojtyły.
Ścieżka dźwiękowa z kultowej produkcji Netflixa "1670" czy animacji "Chłopi", melodramatyczne brzmienia towarzyszące bohaterom "Znachora" oraz te z gry "Blacktail", na punkcie której oszalał cały świat. Muzykę z najnowszych polskich filmów, seriali i gier zaprezentują gościom 17. Festiwalu Muzyki Filmowej artyści zaproszeni na Polish Gala: Modern Roots. Koncert z udziałem m.in. Henryka i Doroty Miśkiewicz, L.U.C.-a i Marka Napiórkowskiego 25 maja w ICE Kraków.
Nietypowa akcja w centrum Krakowa. Rój pszczół pojawił się we wtorek na drzewie, na Rynku Głównym. Owady gęsto obsiadły gałęzie, krążyły nad drzewem, buczały w powietrzu. Na miejsce przyjechali strażacy w ochronnych ubraniach, z siatkami na głowach. Przy pomocy wysięgnika wjechali na górę. Używając miotełki, zgarnęli rój do drewnianej skrzynki, by je wywieźć w bezpieczne miejsce.
Elektryczny bus, e-fasiąg, którym turyści mają dojeżdżać nad Morskie Oko, dotarł już do Zakopanego. Fiakrzy zgodzili się na testy nowego pojazdu pod warunkiem, że koński transport na tej trasie zostanie utrzymany.
Internetowy zegar założony przez krakowskich księży odlicza czas do emerytury abp. Marka Jędraszewskiego. Jak nakazuje prawo kanoniczne, w dniu urodzin, które przypadają 24 lipca, hierarcha musi złożyć rezygnację. - Należy spodziewać się jego odejścia dużo później - mówią znawcy kościelnych procedur.
Beata Szydło miała zmobilizować górali do wzięcia udziału w wyborach do europarlamentu, na tę okazję przygotowano nawet salę dla stu osób. Ale frekwencja nie dopisała. "Doszło do organizacyjnej wpadki" - słyszymy w małopolskich strukturach PiS.
40-letnia Agnieszka mieszkała w domu pod Gorlicami z partnerem Piotrem i 4-letnią córką Hanią. We wtorek usłyszała zarzut morderstwa swojego dziecka.
17. Festiwal Muzyki Filmowej odbędzie się między 22 a 26 maja w Krakowie pod znakiem dwóch jubileuszy. Pierwszym są 70. urodziny zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala, który odwiedzi FMF osobiście, drugim 30-lecie "Listy Schnidlera" w reżyserii Stevena Spielberga. Oba połączy koncert "Traces of Memory" w Filharmonii Krakowskiej - oficjalne otwarcie FMF.
Daniel Pemberton, Martin Phipps, Anthony Willis i Rob Simonsen - to kompozytorzy, którym świat zawdzięcza muzykę m.in. do "Spidermana", serialu "The Crown", "Obiecującej. Młodej. Kobiety" czy "Wieloryba". Wybitnym twórcom średniego pokolenia będzie poświęcony koncert "International Gala: Individuals" 23 maja w ICE Kraków. Udział w gali zapowiedział laureat Oscara Elliot Goldenthal oraz amerykańska reżyserka Julie Taymor.
Wykład o życiu na sawannie, koncert afrykańskich rytmów i silent disco, malowanie olbrzymiej dżungli, ozdabianie twarzy wzorami inspirowanymi Afryką. Program tegorocznego Miasteczka Festiwalowego FMF oddaje symboliczny pokłon filmowi "Król Lew". Miasteczko będzie działało na terenie Galerii Kazimierz od 24 do 26 maja.
Czy jest ktoś, kto nie kojarzy Simby, Timona i Pumby? Komu nie leciały łzy, kiedy umierał Mufasa? Koncert "Disney. Król Lew" będzie pełnym wzruszeń i wspomnień z dzieciństwa finałem 17. Festiwalu Muzyki Filmowej. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz dwa chóry: Filharmonii Krakowskiej i Pro Musica Mundi pod batutą Erika Ochsnera zagrają na żywo muzykę do kultowego filmu 26 maja w Tauron Arenie Kraków.
"Tygodnik Podhalański" - założona w 1989 r. gazeta lokalna - wobec rosnących kosztów wydawniczych, kosztów utrzymania i stopniowego spadku czytelnictwa gazet papierowych, postanowił uruchomić kampanię fundraisingową na Patronite.
Kandydatka do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło będzie mówić na Podhalu m.in. o Zielonym Ładzie. Od mobilizacji mieszkańców regionu będzie wiele zależało - w ostatnich wyborach samorządowych i parlamentarnych to m.in. słaba frekwencja pod Tatrami doprowadziła do klęski PiS.
Prokuratura Krajowa najpierw przez rok nie dostrzegała zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Dagmarę Pawełczyk-Woicką, przewodniczącą neo-KRS, szkolną koleżankę Zbigniewa Ziobry. A teraz delegowany do neo-KRS za czasów Ziobry prokurator stwierdził, że nie ma podstaw, by o przestępstwie w ogóle mówić.
W Tatrach, w nieczynnej od lat górnej stacji wyciągu narciarskiego na Nosalu, nieodpowiedzialna osoba urządziła sobie ognisko. Aby ugasić pożar, strażacy część drogi musieli biec w górskim terenie.
W pełni cyfrowy samorząd, pozwalający załatwić sprawę z dowolnego miejsca w kraju, to pieśń przyszłości. Na informatyzację brakuje pieniędzy, a przede wszystkim: chęci. Jak to zmienić? O tym w ramach debaty "Gazety Wyborczej" rozmawiamy z ekspertami ze świata samorządu, nauki i biznesu.
"W całym swoim życiu nie poznałam tak serdecznego i dobrego człowieka". Kraków pożegnał Jacka Zielińskiego, jednego z założycieli zespołu Skaldowie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.