"Nie wolno Ci przyjmować prezentów od dziecka, ani opiekunów dziecka" - czytamy w wytycznych dla nauczycieli przygotowanych przez resort sprawiedliwości w związku z ustawą "lex Kamilek". Głośno o nich w związku ze zbliżającym się Dniem Nauczyciela. - Ustawa miała zapobiegać przemocy domowej a zajmuje się czekoladkami dla nas - komentuje krakowski polonista.
"Parszywy zamach" - tak były minister edukacji Przemysław Czarnek określił wszczęcie procedury odwołania z urzędu rektora UKEN. Krakowski uniwersytet mówi o zemście politycznej i odwecie za przyjaźń z PiS-em. Ale w tle są opłaty za bezprawne zwolnienia w pracy sięgające już miliona złotych, dziesiątki spraw w sądzie i kary PIP-u.
"Jesteśmy zbulwersowani bagatelizowaniem prawomocnego wyroku niezawisłego sądu oraz listem poparcia ludzi kultury dla Marii Anny Potockiej".
Prokurator Generalny wystąpił oficjalnie do marszałka Szymona Hołowni o uchylenie immunitetu posłowi Ryszardowi Wilkowi. To efekt incydentu z udziałem posła Konfederacji, jaki miał miejsce w połowie maja.
Zygmunt Solorz nie zamierza kwestionować własności swojego syna Tobiasa do trzech luksusowych hoteli w Zakopanem - dowiaduje się "Wyborcza." Nie wykluczone, że będzie to jedyny majątek rodziny Solorzów, o który założyciel Polsatu nie będzie chciał się spierać z dziećmi.
Z Barbarą Stuhr rozmawiamy o chorobie i śmierci Jerzego Stuhra oraz o tym, gdzie trafią wszystkie pamiątki po jej mężu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Najmocniejsze porywy spodziewane są w rejonie Bielska-Białej, powieje też w Zakopanem i w Bieszczadach.
Tylko od zeszłego roku Państwowa Inspekcja Pracy cztery razy kontrolowała biznesy Janusza Palikota w Tenczynku. Wyniki tych kontroli pokazały jasno: biznesmen nie płacił swoim pracownikom, a długi wobec nich sięgają przeszło dwóch milionów złotych. PIP z Palikotem poszedł do sądu.
W Krakowie i Wieliczce w czwartek i piątek będzie obowiązywał zakaz noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym. O co chodzi?
"Rozrzutność kulturowa" - tak dzisiaj określa się zwolnienie z pracy kogoś, kto przez lata mobbował swoich podwładnych; i jest na to nawet wyrok sądu.
Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali na dworcu kolejowym pod Giewontem Adama Z. Mężczyźnie zarzuca się kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, produkcję i handel narkotykami, a także udział w bójce i brutalnym pobiciu.
Maks ma sześć lat i marzy o psie. Prawdziwym, chociaż dzięki wyobraźni świetnie czuje się w towarzystwie tego, którego sobie wymyślił. Historię chłopca opowiedzą w spektaklu "Maks chce psa" reżyser Daniel Arbaczewski i zespół Teatru KTO. Premiera sztuki 13 października (niedziela).
Jakie role odgrywa kobieta we współczesnym świecie? Czy możemy mówić o dominacji człowieka nad naturą? Co ze swojej cennej kolekcji przekazali Krakowowi Teresa i Andrzej Starmachowie? Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK otwiera trzy jesienne wystawy. Wspólny wernisaż zespół muzeum zaplanował na 10 października.
Przez ponad trzynaście lat uchwałę o przeciwdziałaniu przemocy domowej w Zakopanem blokowali radni Zjednoczonej Prawicy. Gdy pod koniec 2023 roku PiS straciło władzę, jako pierwsi chcieli przyjąć antyprzemocowy program.
Twoje dziecko uczy się pływać w szkole i ma basen zapisany w tygodniowym planie lekcji? To się skończy - ostrzegają dyrektorzy krakowskich podstawówek. Właśnie dostali pismo z magistratu, które ich zdaniem zabija program prowadzony przez Kraków od blisko 50 lat. Chodzi o pieniądze dla nauczycieli, jeżdżących z dziećmi na pływalnię.
Prokuratorzy z Kielc, którzy za czasów PiS mieli ścigać hejterów atakujących sędziego Waldemara Żurka, nie przesłuchali wskazanych przez sędziego osób i umorzyli śledztwo. Prokurator z Nowego Sącza uznała teraz, że nie popełnili przestępstwa.
Autobus MPK linii 139 wiozący ok. 50 pasażerów zapalił się na al. 29 Listopada w rejonie przystanku Biskupa Prandoty w kierunku Nowego Kleparza. Ogień pojawił się w komorze silnika.
W rejonie wioski Hybe na Słowacji doszło do tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 63-letni grzybiarz. Mężczyzna spotkał w lesie niedźwiedzia, mimo szybkiej pomocy medycznej nie udało się go uratować.
Barbara Nowak broni Przemysława Czarnka: "Jego przemowa była lepsza od wielu kazań" - napisała na portalu X była małopolska kuratorka oświaty, a dziś polityczka Prawa i Sprawiedliwości. "Czynny polityk nie ma prawa przemawiać w świątyni. Z tego będzie więcej zgniłych owoców, niż dobrych" - ripostuje w sieci ks. Daniel Wachowiak.
Nocami z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę GDDKiA będzie wykonywać prace serwisowe w tunelu na zakopiance. Prace prowadzone będą od godz. 22 do 6 rano. W tym czasie droga będzie zamknięta.
Po rozpoczęciu procedury zmniejszenia ochrony wilków w krajach UE, pierwszy polski samorząd wysłał wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o odstrzał tych zwierząt. To granicząca ze Słowacją gmina Czarny Dunajec. Ekolodzy nie mają wątpliwości, że to efekt działania potężnej organizacji lobbingowej, zrzeszającej europejskich myśliwych.
Jeszcze w tym roku Kraków zyska trzy nowe przystanki kolejowe na północy miasta. Ruszy też kolejna - czwarta linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. A magistrat ma nowe plany dotyczące przystanku Prądnik Czerwony.
"Zaczyna się już o 6.30, kiedy pierwsze tiry przywożą towar do sklepu. Walnięcie klapy samochodu zrywa mnie na równe nogi", "Jestem już zdecydowany na przeprowadzkę w inne miejsce" - opowiadają nam mieszkańcy krakowskiego Ruczaju, którzy od blisko dwóch lat walczą o ciszę z pobliskim supermarketem. - Wiedzieli, gdzie kupują mieszkania - odpowiada właściciel sklepu.
Małgorzata Lebda, Jarosław Kurski, Andrzej Stasiuk, Filip Springer i Adam Woronowicz - to niektóre nazwiska z listy gości tegorocznego święta literatury w Gorlicach. Nie zabraknie na nim muzyki - zagrają Chłopki, potomkinie bohaterek jednego z najpopularniejszego ostatnio reportażu. 10. edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta odbędzie się między 9 a 13 października.
Arcybiskup Marek Jędraszewski nie pojechał na synod do Watykanu, wysłał tam biskupa Sławomira Odera. - To z jednej strony policzek dla papieża Franciszka, a z drugiej nachalna reklama swojego kandydata na metropolitę - twierdzą księża sygnaliści z archidiecezji krakowskiej.
Śp. Krystyna Moszumańska-Nazar, kompozytorka, pedagożka i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, świętowałaby w tym roku setne urodziny. Grono pedagogiczne i studenci uczelni pamiętają o wybitnej artystce i zapraszają na dwa poświęcone jej jesienne wieczory.
Studentów pięćdziesięciu, a miejsc na obowiązkowe zajęcia czterdzieści. Miejsca rozchodzą się szybciej niż bilety na koncert gwiazdy - w dwie sekundy. Z systemem obsługi studiów nie radzi sobie nawet pokolenie wychowane w świecie internetu.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego od dwóch dni przeszukują podkrakowski Browar Tenczynek należący do Janusza Palikota. Teren jest zamknięty, od drzwi odbijają się klienci i pracownicy, którzy próbują pobrać świadectwa pracy. - W mediach Palikot szastał kasą na lewo i prawo, a ludziom pensji nie płacił - mówią teraz z goryczą ci ostatni.
Jestem zwolennikiem otwartości i dialogu, dlatego chciałbym, żeby Akademia tworzona była przez całą jej społeczność: wszystkich pracowników i studentów - mówi prof. dr hab. Mariusz Sielski, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie i opowiada o planach uczelni na nowy rok akademicki 2024/2025.
Bardzo się cieszę, że ponownie odwiedzę Kraków. Kilka lat temu nie zdążyłam niczego zobaczyć; mój pobyt ograniczył się do lotniska, hotelu i sali koncertowej. Teraz zamierzam wypić dobrą kawę i zwiedzić miasto. Słyszałam, że jest magiczne - mówi norweska skrzypaczka Mari Samuelsen. Artystka wystąpi razem z Sinfoniettą Cracovią 7 października w ICE Kraków.
Kraków dramatycznie potrzebuje mieszkań. Obok demografii to druga bariera w rozwoju miasta - mówił podczas 6. kongresu deweloperskiego wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur.
Policjanci z Krakowa zatrzymali 27-latkę, która okradła młodą parę. Kobieta weszła do jednego z pokojów i zabrała z kopert część pieniędzy otrzymanych od gości weselnych.
Czy para, która właśnie się rozstała, może żyć w przyjaźni? Historię świeżo rozwiedzionych 60-latków opowiedzą artyści Teatru Kwadrat z Warszawy. Główne role w spektaklu "Gra w randki" zagrają Ewa Wencel i Paweł Wawrzecki. Spektakl obejrzymy 13 stycznia w Operze Krakowskiej.
Dlaczego wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar tak bardzo upiera się, żeby dyrektorem sanepidu był lokalny polityk koalicji 15 października? Bo taki urzędnik może być skutecznym narzędziem walki politycznej, PiS już z tego korzystał.
Las Wolski umiera, choć ten proces zajmie jeszcze wiele, wiele lat - mówi przyrodnik Dawid Masło, kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza". Póki jest, warto skorzystać z terapeutycznej leśnej kąpieli.
Za rządów marszałka Witolda Kozłowskiego z PiS ochroniarze siedzieli schowani w szafie przed jego gabinetem, żeby przez lustro weneckie obserwować, kto wchodzi. Czy teraz wyjdą z szafy?
3 października mija 100 lat od śmierci hrabiego Władysława Zamoyskiego. Był jednym z tych arystokratów, którzy postawili interes kraju ponad własne korzyści, poświęcając swoje życie i majątek dla dobra Polski. Dzięki jego działaniom Tatry zostały ocalone przed dewastacją, a Morskie Oko pozostało częścią polskiego dziedzictwa.
Czy osoby nadzorujące remont ulicy Kościuszki zadały sobie kiedyś trud, by przejść z ul. Księcia Józefa w kierunku Placu na Stawach i nie zgubić się w labiryncie ustawionych tam zasieków bez wyjścia? Czy próbowały przejść tamtędy w deszczowy dzień, grzęznąc w błocie? Czy też obserwują postępy prac z bezpiecznej odległości, w wypastowanych butach?
Aleksander Miszalski dał Maszy Potockiej tydzień na decyzję, czy podpisze wypowiedzenie umowy o pracę w MOCAK-u za porozumieniem stron - ustaliła "Wyborcza". - Moje stanowisko jest jednoznaczne. Nie akceptuję takich standardów zarządzania, komunikacji w pracy i podejścia do pracowników. Nie będzie pełnić funkcji dyrektorskich - oświadczył prezydent Krakowa.
Muzykę słychać tutaj nie tylko podczas ćwiczeń; płynie również z pięknych sal koncertowych, które chętnie odwiedzają artyści z całego świata. A dobrą energię, która pomaga szlifować talenty, czuć powietrzu. Nie bez przyczyny Akademia Muzyczna w Krakowie, otwarte na kulturę miejsce i przestrzeń przyjazna studentom, nosi imię Krzysztofa Pendereckiego.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.