Złodzieje ukradli dwa luksusowe domki, zainstalowane na przyczepach. Straty oszacowano na blisko 200 tys. złotych.
Czy każdy będzie mógł wejść na dach dawnej Poczty Głównej w Krakowie i zobaczyć najpiękniejszy widok na miasto? A wcześniej spędzić czas w klubie w dawnej sali telefonistek? Zbliża się remont okazałego budynku przy ul. Wielopole. Ma w nim powstać luksusowy hotel.
Wieloletni spór majątkowy między znaną zakopiańską bizneswoman a rodziną Zygmunta Solorza, która kilka lat temu postanowiła inwestować pod Tatrami, miał gwałtowny przebieg. Nie cofnięto się nawet przed nocnym najściem uzbrojonych ochroniarzy i wyproszeniem gości z pokoi hotelowych. Co stanie się teraz z hotelami rodziny Solorza?
Za czasów ministra Zbigniewa Ziobry sprawę zamieciono pod dywan. Teraz prokuratura nie widzi w niej żadnego przestępstwa. - Nawet nie dano mi możliwości złożenia zażalenia - mówi sędzia Wojciech Maczuga, który zawiadomił śledczych o aferze.
Wiele przedszkoli "ukrzesławia" dzieci. Sadza je przy stoliczku i każe pisać literki po śladzie. Jeden ojciec przysłał mi zdjęcie kartki, na której jego sześcioletnie dziecko całe linijki zapisało literą "O", bo pani tak kazała. Niech rysuje to "O" nogą w powietrzu, ale nie w zeszycie - mówi Gabriela Olszowska, małopolska kuratorka oświaty.
Wieża kościoła Św. Rodziny na zakopiańskich Krupówkach cała w kłębach dymu. Wozy bojowe straży pożarnej, karetki pogotowia i policja odgradzająca postronne osoby. Tak wyglądało wczesne popołudnie na Krupówkach.
Coraz więcej przyjezdnych i atrakcji, a tylko jedna droga prowadząca przez środek miejscowości - korki to główny problem uzdrowiska, które z Zakopanem, Białką Tatrzańską oraz Karpaczem walczy o miano zimowej stolicy Polski.
Miejska spółka Kraków 5020, która powołała do życia szeroko krytykowaną miejską telewizję, przejdzie w stan likwidacji - przekazał prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Zmian w Krakowie będzie jednak więcej. Pracę traci m.in. Lech Kucharski, wieloletni radny Jacka Majchrowskiego oraz Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u.
Fascynacja kosmosem była znakiem tamtego okresu. Dlatego na wystawie pokazujemy m.in. latające spodki, budynki wyglądające jak kosmodromy czy kule aluminiowe przypominające planety zawieszone nad miastem - zapowiada dr Łukasz Galusek, dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspozycję "Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny" możemy oglądać od 3 października do 19 stycznia 2025 roku.
"Maria Anna Potocka kończy swoją pracę w MOCAK-u. Cenię jej doświadczenie i wiedzę, ale nie widzę możliwości dalszej współpracy" - poinformował w środę prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Po przeszło czterech miesiącach kilkudziesięciosobowa grupa studencka, zrzeszona pod nazwą "Akademia dla Palestyny", podpisała porozumienie z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i kończy strajk okupacyjny. W zamian rektor UJ obiecał m.in. unikać współpracy z Izraelem w tych dziedzinach badań, które mogą zostać wykorzystane do rozwoju potencjału militarnego lub praktyk łamiących prawa człowieka.
Walka o życie czterolatka potrąconego na przejściu dla pieszych w Łęgu Tarnowskim trwała kilka dni. Niestety chłopiec zmarł. Policja szuka świadków wypadku.
Jak arie z "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego, "Cyganerii" czy "Toski" Pucciniego brzmią po polsku? Być może bardziej dosadnie niż w oryginale, o czym przekonają się niebawem widzowie Krakowskiego Teatru Variété. 9 października dyrekcja zaprasza na koncert "Polacy nie gęsi - najsłynniejsze arie operowe po polsku".
Po wielu latach ukrywania swojego oświadczenia majątkowego Barbara Nowak, była małopolska kurator oświaty, a obecnie radna PiS, w końcu je ujawniła. Jednak w rubryce "mieszkanie" jest luka.
W kraju, w którym dziennie sprzedaje się ponad milion tzw. małpek, producent musów owocowych postanowił stworzyć kolorowe tubki z alkoholem i nazwać je Voodoo Monkey. Wielu uważa, że zaliczyła właśnie marketingową wpadkę roku. Naprawdę?
Zgodnie z tradycją w dniu inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim ulicami Krakowa przeszedł orszak profesorski. Reprezentowany był w nim każdy z 16 wydziałów UJ.
W Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie trwa rekrutacja na studia inżynierskie i magisterskie. W ofercie uczelni dostępne są m.in. takie kierunki jak Logistyka i Informatyka na studiach I stopnia oraz nowość - Informatyka Stosowana na studiach II stopnia.
Muzeum Narodowe w Krakowie kończy 145 lat. Ten dumny wynik stawia je na pierwszym miejscu najdłużej istniejącego muzeum w Polsce. Zespół MNK zaprasza jesienią do wspólnego świętowania jubileuszu.
Jak wykazała sekcja zwłok, mężczyzna znaleziony martwy w rejonie parku Dębnickiego przed śmiercią próbował się bronić. Zmarł na skutek licznych ran kłutych.
Zmiany w okolicy remontowanej ul. Kocmyrzowskiej w Krakowie. Zamknięta przez ostatnie miesiące ulica Darwina znów jest przejezdna, na swoje dawne trasy powróciły linie autobusowe. Zbliża się także moment otwarcia linii tramwajowej do przystanku "Jarzębiny", w pobliże Cmentarza Grębałów.
Logopedka zrezygnowała na drugi dzień, bo czuła się "przytłoczona", do pracy w świetlicy nadal nikogo nie ma. W Małopolsce jest ponad 1100 nauczycielskich wakatów, w całej Polsce ponad 8 tysięcy. Robert Górniak, nauczyciel z Sosnowca: - Podwyżki to nie wszystko. Potrzeba jest nam stabilizacja i szacunek.
Biskup Tadeusz Pieronek nie miał wielu twarzy i poglądów zadowalających wszystkich. Także "swoich". Być może to ostatecznie zadecyduje, że nie zostanie patronem tych kilku metrów kwadratowych zieleni. Świat się od tego nie zawali. Ciekawsze jest, że stanie się tak w wyniku koalicji lewicowej krytyki i prawicowego milczenia.
Super Krak S.A., znany krakowski deweloper, który przez lata zrealizował liczne inwestycje zmieniające krajobraz stolicy Małopolski, obchodził swoje 30-lecie.
Kasa miasta, które do tej pory wspólnie z TVP organizowało "Sylwestra Marzeń", teraz świeci pustkami. Władze Zakopanego muszą zaciągnąć kredyty. Ale to nie koniec: "Musimy zrezygnować z pewnych inwestycji, aby gmina nie zbankrutowała" - mówi burmistrz Zakopanego, Łukasz Filipowicz.
- Zbrodnia wygląda masakrycznie - przekazuje nam prokurator Mariusz Boroń z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Ciało mężczyzny znaleziono w sobotę w rejonie parku Dębnickiego. Do tej pory zatrzymano osiem osób.
Z perspektywy Krakowa pewne rzeczy wyglądają nieco inaczej. Ja pochodzę z Polski lokalnej, u nas 20-letni samochód, to nie jest przejaw złośliwości wobec mieszkańców Krakowa, których chcemy zatruwać, ale konieczność. Ludzi po prostu nie stać na nowsze auta - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar z PSL.
Przez lata Forum Ekonomiczne w Krynicy było miejscem, gdzie bez obrażania mogli pospierać się o pryncypia liberałowie, lewicowcy i konserwatyści. Aż PiS zaczął nadawać ton debacie i nie chciał już innych dopuścić do głosu.
- Szkoły ciągną ucznia za uszy, by nie mieć kłopotów - opowiada matka, która walczyła z podstawówką, by syn miał na świadectwie wpisane jedynki, na które zapracował, bo "bimbał". - Chciałam go nauczyć, że wszystko ma swoje konsekwencje - tłumaczy. - Trochę za późno - komentuje dyrektorka jednej z krakowskich szkół.
Prawnik, zajmujący się zawodowo analizą podatkową, wygrał nasz wielki test wiedzy o inwestycjach w Krakowie. Obserwowanie zmian w mieście to jego pasja. Jak się wygrywa test o inwestycjach i jak bardzo zmienił się Kraków przez 20 lat?
Watykan wciąż nie mianował nowych biskupów w najważniejszych polskich diecezjach. Na zmiany czeka Kraków i Warszawa, a za kilka tygodni Poznań. Księża twierdzą, że przedłużające się wielomiesięczne procedury to efekt walk frakcyjnych w polskim Kościele i opieszałości nuncjatury.
Niezwykły koncert odbędzie się w niedzielę 29 września w Bieńczycach, przy stawie na ulicy Kaczeńcowej. Zabrzmi muzyka tradycyjna w wykonaniu charyzmatycznej pieśniarki Joanny Słowińskiej, której towarzyszyć będzie Stanisław Słowiński Quartet. Wstęp wolny.
Chcesz się uchronić przed rakiem piersi? Zarezerwuj popołudnie 2 października i przyjdź do Galerii Kazimierz w Krakowie. Nauczymy was, jak samej się badać, podpowiemy, jak radzić sobie, gdy ktoś bliski zachoruje. A do tego oferujemy zajęcia jogi i moc prezentów.
Powódź powodzią, ludzkie tragedie i nieszczęścia skłaniają do powszechnego współczucia - ale to wymarzony pretekst do politycznych świętych oburzeń, rechotliwych śmiechów, pokrzykiwań, godnościowych namarszczeń i kpin w stylu "a nie mówiliśmy?". A czyja to wina? Już nie Tuska.
Najmłodsi w czasie przerw nie opuszczają klas, bo to zagrażałoby ich bezpieczeństwu. Na stołówce dochodzi do przepychanek. Na sali gimnastycznej setka dzieci - sytuacja w szkole na Klinach w Krakowie jest dramatyczna. Za rządów PiS powstało wielkie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus, ale o szkole nikt nie pomyślał.
Górale nadal naliczają przyjezdnym kontrowersyjny podatek, wbrew wyrokowi Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej. Teraz chcą ustawowych zmian w przepisach, dotyczących poboru opłaty miejscowej.
Andrzej Hawranek, działacz Platformy Obywatelskiej przegrał konkurs na dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Wojewoda Krzysztof Klęczar uważa, że wyniki konkursu nie są wiążące i upiera się, żeby to właśnie Hawranek objął tę funkcję. Główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski ma inne plany.
Można dyskutować o progu punktowym potrzebnym, by zdać maturę. Można dyskutować o wprowadzeniu go na rozszerzeniu. Jedna rzecz nie podlega dyskusji. Na blisko pół roku przed egzaminem maturzyści powinni wiedzieć, na czym stoją. A nie wiedzą. Matura 2025 zaskoczyła MEN jak zima drogowców.
Jeżdżę koleją po Krakowie i przecieram oczy ze zdumienia. Z Bronowic na Zabłocie 15 minut, z Grzegórzek na lotnisko 24 minuty. Zdarzają się też problemy, ale jest na nie rada: - Proszę sobie ściągnąć aplikację "Sprawny peron" - słyszę.
- Mieszkania drożały wszędzie; ale nigdzie w takim tempie, jak u nas, w Krakowie. Efekt? Inwestorzy wykupowali kolejne nieruchomości w tempie lawinowym. Zachowywali się jak na giełdzie, skupując akcje spółki, która ma rekordowe notowania. Kto nie kupił, ten tracił - mówi Piotr Krochmal, analityk rynku nieruchomości.
Zabrali jej telefon i laptop, przewieźli do szpitala, otoczyli kordonem, a w gabinecie lekarskim kazali się rozebrać, kaszleć i kucać dokonując w ten sposób rewizji osobistej. Sąd uznał, że takie działania policji w sprawie pani Joanny z Krakowa nie są nadużyciem uprawnień, choć Rzecznik Praw Pacjenta błędów naliczył co najmniej kilka. Sąd uznał jednak, że kobieta... szuka rozgłosu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.