- Są to zarówno pozycje naukowe, beletrystyka, pamiętniki, reportaże, jak i wydawnictwa fotograficzne. Specyfika tematu i dość specjalistyczna, autorska oferta powoduje, że trudno księgarni rywalizować na rynku komercyjnym - mówi Ada Pawlikowska z Żydowskiego Muzeum Galicja.
Jeśli nauczyciel przeżywa rozdarcie etyczne związane ze stosowaniem imienia, o które prosi niebinarny uczeń, powinien rozważyć zmianę środowiska szkolnego, na przykład na szkołę katolicką, w której takie osoby albo się skutecznie ukrywają, albo są skutecznie zastraszone i zdyscyplinowane - dr Aleksandra Korczak komentuje dosadnie poradnik dla nauczycieli "Gdy Kasia twierdzi, że jest Tomkiem", przygotowany przez Instytut Ordo Iuris.
Z Krakowa wyruszył pierwszy tir z darami dla powodzian. W okolice Wałbrzycha i Wrocławia pojechało 20 ton żywności i środków czystości. Na pomoc czekają też mieszkańcy małopolskich gmin dotkniętych skutkami intensywnych opadów deszczu.
Na początku jubileuszowego, dwudziestego sezonu artystycznego Teatr Łaźnia Nowa oddaje głos młodym artystom. Zespół Bartosza Szydłowskiego zaprasza 20 i 21 września na premierę "Wyrwy". Spektakl wyreżyserowała studentka trzeciego roku Akademii Teatralnej w Krakowie, Barbara Bendyk.
Marszałek województwa małopolskiego chce odwołać dyrektora Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Powód? Mobbing, jakiego miała się dopuszczać wicedyrektorka instytucji, nominatka PiS. Sprawa może mieć jednak drugie dno. Po wyborach trwają roszady kadrowe w jednostkach podległych urzędowi marszałkowskiemu, a wielu działaczy PiS szuka intratnych posad.
Po dziewięciu latach śledztwa i procesu Tymoteusz P., znany jako Sicoer, grafficiarz oskarżony o uszkodzenie kilkudziesięciu krakowskich kamienic, w tym zabytkowych, wyszedł z sądu bez żadnej kary. Zdecydowała uchwała Sądu Najwyższego z 1984 roku. - Nawet Watykan aktualizuje listę grzechów - zżyma się Waldemar Domański, twórca "Pogromców Bazgrołów".
Do Krakowa na kolejną miesięcznicę pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich przyjechali najważniejsi politycy PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim na czele. Wiemy, kto jest blisko ucha prezesa.
Skrudzina - Przehyba w Beskidzie Sądeckim - na takiej trasie 21 września odbędzie się rowerowy "Challenge dla Julii Koch". Uczestnicy będą mogli wesprzeć utalentowaną nastolatkę, która wraca do zdrowia po dwóch udarach.
Krakowski sąd apelacyjny próbował ustalić, co pamiętał po 20 latach świadek incognito, który obciążył Roberta J., oskarżonego o brutalne zabójstwo krakowskiej studentki.
Politycy Polski, a także przedstawiciele Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz UE debatować będą nad przyszłością Europy. Uwagę zwraca duża reprezentacja polityków PiS oraz PSL, którzy przez trzy dni będą ze sobą dyskutować o sprawach międzynarodowych, jak i krajowych.
Spotkanie ze znawcami fortyfikacji i zwiedzanie dawnych koszar Arcyksięcia Rudolfa - to propozycje Muzeum Politechniki Krakowskiej z okazji III Dni Twierdzy Kraków. Zaś w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności można zostać motorniczym w symulatorze tramwaju.
Zwłoki kobiety wyłowiono z rzeki. Tarnowski sąd skazał zabójcę.
Znany ukraiński bokser Ołeksandr Usyk nie wsiadł do samolotu na krakowskim lotnisku w Balicach. Interweniowała Straż Graniczna, boksera na chwilę zakuto w kajdanki.
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema działa też jesienią. I to prężnie, o czym będzie można przekonać się podczas zbliżającej się akcji "Zajrzyj do Huty" (22 września) oraz Małopolskiej Nocy Naukowców (27 września).
Na ślubnym kobiercu stanął zastępca prezydenta Krakowa - Łukasz Sęk, a zdjęcia z uroczystości opublikował na portalu społecznościowym. Są kolejni chętni.
Spacery po niesamowitych nowohuckich schronach i po kombinacie, spływ kajakowy Dłubnią, wyprawa rowerowa, poznawanie miejsc związanych z historią Nowej Huty, archeologia... - to tylko niektóre atrakcje, przygotowane w ramach akcji "Zajrzyj do Huty" (20-22 września).
"Nowa nadzieja" - z takim przesłaniem wkracza w sezon artystyczny 2024/2025 Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. - Historia naszego teatru zakończyła się happy endem, wszyscy jesteśmy wygrani - mówi Krzysztof Głuchowski, który po wielu dniach niepewności pozostanie na stanowisku dyrektora na kolejną kadencję.
Małopolanie ruszyli na pomoc powodzianom, zbiórkę organizują miasta. Najbardziej potrzebna jest woda butelkowana i żywność w puszkach z długim terminem ważności.
Weź udział w wielkim teście wiedzy o inwestycjach krakowskich, a potem zobacz Tauron Arenę od środka - łącznie z lożami VIP. Pula nagród to 5 tys. zł. A każdy uczestnik sprawdzianu będzie miał okazję zwiedzić obiekt ściągający do Krakowa największe gwiazdy. Jak przygotować się do sprawdzianu?
Ostatnio głośno zrobiło się o lotach śmigłowców nad Tatrami i Zakopanem, które przeszkadzają mieszkańcom i turystom. Rozwiązaniem problemu ma być ukrócenie prowizorki i wytyczenie profesjonalnego miejsca do lądowania oraz wytyczenie korytarzy, którymi mogłyby poruszać się śmigłowce świadczące loty komercyjne.
Kurant, muzyczna księgarnio-kawiarnia znika z Rynku w Krakowie. Po tym, jak Arcybractwo Miłosierdzia podniosło czynsz o 100 procent, ks. Łukasz Michalczewski, ekonom archidiecezji i były rzecznik prasowy abp. Marka Jędraszewskiego, przestał odbierać telefony od właścicielki księgarni. - Stałam się persona non grata - mówi Maryla Mirota-Cofur. A wszystko to w mieście, które nosi tytuł miasta literatury UNESCO.
Teatr Ludowy zacznie nowy sezon artystyczny od komedii. W roli głównej księgowy, który ewidentnie nie ma szczęścia w miłości. Premiera spektaklu "Pignon i Urząd Skarbowy" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w najbliższy weekend na Dużej Scenie (os. Teatralne 34).
Na stacji byli gestapowcy z psami, ale pan Leszczyński trzymał mnie mocno za rękę. Miał wąsy, na głowie kapelusz i wyglądał bardzo oficjalnie - wspomina Elżbieta Bellak. Jej życie jest gotową historią na scenariusz hollywoodzkiego filmu, na szczęście z dobrym zakończeniem. Zresztą, gdyby nie wojna pani Elżbieta, a wtedy - Ariana Spiegel, najpewniej zostałaby aktorką.
Kraków nie chce przy budowie metra popełniać błędów, dlatego powołuje liczącą 17 ekspertów Radę Naukowo - Techniczną ds. tej inwestycji. Miastu doradzą m.in. specjaliści z Warszawy.
Mieszkańcy gminy Brzeszcze w powiecie oświęcimskim, walczą z wodą, która spływa z cmentarza i zalewa ich piwnice. Obawiają się zagrożenia epidemiologicznego.
"Komedia poetycka" - tak określa pierwszą premierę Teatru Bagatela w nowym sezonie artystycznym jej reżyser Piotr Złotorowicz. Choć temat jest trudny - dramat opowiada o depresji i trudnej miłości. Co wyjdzie z takiego zestawienia? Pokazy spektaklu "Wszystko, co najlepsze" 20-22 września na Scenie na Sarego.
Sąd w Nowym Targu wydał wyrok na byłego księdza Mariana W. za wieloletnie molestowanie seksualne ministrantów. Marian W. brał ich na wycieczki nad morze. Po ognisku duchowny wzywał chłopców do swojego domku kempingowego. Tam dochodziło do dramatów. Podczas śledztwa biegli lekarze potwierdzili, że u niektórych osób molestowanych przez księdza W. występuje przewlekły zespół stresu pourazowego.
Koalicja Obywatelska zapowiada "wyłączenie najcenniejszych przyrodniczo obszarów lasów z wycinki", co pozwoliłoby lepiej chronić Dolinę Chochołowską w Tatrach. Czy prywatnym właścicielom tych lasów będą przysługiwały rekompensaty?
Archidiecezja Krakowska przekaże pół miliona złotych na rzecz powodzian, a w przyszłą niedzielę we wszystkich parafiach przeprowadzona zostanie także zbiórka pieniężna na ten cel. Gdzie trwają inne zbiórki?
Piękny widok na Kraków ma zniknąć. Pojawił się, gdy z okien kawiarni w awangardowym budynku Cricoteki zdjęto stalowe osłony. - Blachy muszą wrócić - apelują architekci, ale bywalcy kawiarni mają inne zdanie.
W niedzielę (15.09) prezydent Oświęcimia ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Podobny alert obowiązuje w całej gminie Brzeszcze. Pogotowia przeciwpowodziowe zarządzono w Krakowie, powiecie krakowskim, powiecie nowotarskim, Nowym Targu, gminie Szaflary, Czarnym Dunajcu oraz gminie Skawina. Sytuacja jest stabilna, jednak synoptycy zapowiadają na najbliższe godziny deszcze i burze.
Prezydent Krakowa ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom wody w Wiśle rośnie.
W małopolskich Brzeszczach trwa walka z wielką wodą, która przybrała po intensywnych opadach w nocy z soboty na niedzielę (14/15.09). Strażacy walczą o kilka domów zlokalizowanych w pobliżu budowy drogi S1, by żywioł nie wdarł się do środka.
Przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu w poniedziałek, 16 września ma zapaść wyrok w sprawie byłego księdza Mariana W., który został oskarżony o seksualne wykorzystywanie nieletnich - ministrantów i lektorów.
- Wiem, jak trudno zostawić dom, ale proszę wszystkich, którzy mają wezwanie do ewakuacji o podporządkowanie się - apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MON. W niedzielę rano zapowiedział, że do pomocy zmobilizowano 4 tys. żołnierzy oraz sprzęt: amfibie, transportery i 11 śmigłowców.
Prawicowy Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dla nauczycieli jak walczyć z "tyranią fałszywych imion i zaimków", których stosowania domagają się transpłciowi i niebinarni uczniowie. Dedykuje go "odważnym nie bojącym się stanąć po stronie elementarnej prawdy na temat ludzkiej płciowości".
- Każdy wniosek od wojewody o pomoc, będzie przez nas w trybie pilnym rozpatrywany - obiecał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i zdradził, że w związku z sytuacją powodziową już pięć województw poprosiło o pomoc wojska. Na konferencji wicepremierowi towarzyszył wojewoda małopolski, który podkreślił, że w tym regionie najgroźniejsze są podtopienia błyskawiczne.
- Kraków jest bezpieczny, ale to nie gubi naszej czujności. Również fala kulminacyjna na Wiśle, której spodziewamy się jutro o 15, nie stanowi zagrożenia dla miasta - mówił w sobotę wieczorem w TVN 24 wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Koncerty pełne zaskoczeń - na przykład brzmień z Białowieży, goście z dalekich stron, premiery i programy specjalne, dyskusje o kondycji świata, muzyki i sztuki. Miłośnicy muzyki współczesnej mogą śmiało odpinać wrotki - Unsound Festival zaprasza do Krakowa między 29 września a 6 października. Hasło: "Noise".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.