W poniedziałek podczas ćwiczeń 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa spadochroniarze mieli desantować się na Pustynię Błędowską, ale silny wiatr pokrzyżował ich plany.
Czterokondygnacyjny budynek ma stanąć na wewnętrznym dziedzińcu kwartału kamienic w historycznej zabudowie w centrum Krakowa. To dziś zielony ogród z drzewami i krzewami.
Dzięki podniesieniu czynszów, do budżetu miasta mogłoby trafić dodatkowo 25 mln zł rocznie - argumentuje radny Bogusław Kośmider z PO, były wiceprezydent Krakowa. I apeluje do władz miasta o wprowadzenie podwyżek.
- Sebastian mógł ukryć swoją bezdomność, bo dzieci mają do perfekcji opracowane różne strategie maskowania, które pozwalają im przetrwać społecznie. W raporcie rzecznika praw dziecka jest mowa o 76 bezdomnych dzieciach w Polsce, ale realna liczba jest trudna do policzenia, bo one są pochowane, zakamuflowane, niewidoczne - mówi prof. Małgorzata Michel z UJ, pedagożka i streetworkerka.
Merdały ogonami, zawierały znajomości, szczekały - wiele się działo podczas niedzielnego, 26. Marszu Jamników w Krakowie. Choć to jamniki występują zawsze w roli głównej, w marszu wzięły udział także psy innych ras oraz kundelki.
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon zbiera fatalne recenzje. Sprawdziłam, czy faktycznie zasługuje na tak niskie noty. Podpisuję się pod każdym negatywnym komentarzem na jego temat. W dodatku pojawiły się zarzuty o mobbing dla wicedyrektorki instytucji. To nominatka PiS i znajoma Beaty Szydło.
Co trzeci nauczyciel katechezy to ksiądz diecezjalny. Dla duchownych mniej religii w szkole oznacza utratę podstawowego dochodu. - Z tych pieniędzy opłacam m.in. leczenie. Jeśli stracę pracę, mój biskup będzie musiał mnie utrzymywać - mówi ks. katecheta z Krakowa. Jego biskupem jest Marek Jędraszewski.
40 maszyn do szycia oraz półtora kilometra różnorodnych materiałów - a wszystko to w namiocie, ustawionym obok Galerii Krakowskiej. W sobotę do godziny 18 trwa akcja "Uszyj Jasia".
Podczas konwencji Lewicy "Mieszkanie Prawem Nie Towarem", która odbywa się w sobotę 7 września w Krakowie, Włodzimierz Czarzasty zapowiedział złożenie projektu ustawy, który ma pomóc w zagospodarowaniu 2 mln pustostanów. W samym Krakowie takich niezamieszkałych lokali może być nawet 70 tys.
Jak brzmi muzyka klasyczna w wykonaniu artystów improwizatorów albo tych zaprzyjaźnionych z jazzem czy elektroniką? Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i wytwórnia płytowa ANAKLASIS zapraszają na siedem koncertów z cyklu "ANAKLASIS na fali", podczas których dojdzie do nieoczywistych połączeń różnych muzycznych stylów. Pierwszy koncert 12 września, wśród gości m.in. Adam Bałdych, Krzysztof Herdzin i Agata Szymczewska.
Bądźcie jak John Malkovich i odwiedźcie Cricotekę! - apeluje Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki, której nowa siedziba obchodzi 10-lecie.
W sobotę (7 września) god. 2.25 w halach magazynowych przy ul. Wodnej w Krakowie wybuchł pożar.
Podstawowe praktyki oddechowe pomagają uspokajać system nerwowy, regulować akcję serca, zmieniać połączenia w mózgu, a przede wszystkim - czuć się ze sobą lepiej - mówi Katarzyna Kachel, trenerka oddechu transmodalnego.
7. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej, które odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, zdominowały doniesienia o zbrodniach przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy. Już ponad 1100 zabytkowych obiektów zostało zniszczonych w wyniku wojny. Rosjanie bombardują zabytkowe cerkwie, kościoły i kamienice, plądrują muzea i zbiory biblioteczne.
Sprawdzamy, kto wpadł na pomysł zorganizowania takiego występu oraz czy rodzice uczniów zostali o tym wcześniej poinformowani i czy wyrazili zgodę na udział dzieci w tym koncercie. Kręcenie pupą przed maluchami z podstawówki nie powinno mieć miejsca na terenie szkoły - mówi "Wyborczej" Gabriela Olszowska, małopolska kurator oświaty.
"Kantor powiedział, że do jego teatru nie wchodzi się bezkarnie. Do Cricoteki też nie" - mówi Bogdan Renczyński, aktor Teatru Cricot 2, wieloletni współpracownik Tadeusza Kantora, dziś pracownik Cricoteki. O tym, jak pracuje się w domu sztuki legendarnego artysty, opowiadają członkowie jego zespołu.
Regulamin konkursu pod nazwą: "Wielki test wiedzy o krakowskich inwestycjach - edycja 2024".
W krakowskich szkołach, bibliotekach i w plenerze będzie się odbywać w sobotę 7 września Narodowe Czytanie 2024. Tegoroczną lekturą z kanonu literatury polskiej jest dramat romantyczny Juliusza Słowackiego, "Kordian".
W Krakowie otwarto nowe przedszkole niepubliczne i od razu okazało się rekordowe - chodzi o wysokość czesnego. Za jeden rok nauki trzeba tu zapłacić więcej, niż za 5 lat studiów prawniczych na UJ. Dodatkowo obecność na inauguracji dwóch urzędniczek, małopolskiej kurator oświaty i wiceprezydentki miasta, wzbudziła kontrowersje. - To dalece niestosowne - komentuje krakowski radny.
Kazimierz Gródek, prezes grupy RMF oraz Tadeusz Sołtys, wiceprezes i jeden z twórców rozgłośni, zdecydowali o odejściu z pracy - przekazał Vivian Mohr, prezes firmy. Jak słyszymy, decyzję o odejściu prezesi podjęli sami. Sołtys przed kilkoma miesiącami był, na łamach Onetu, oskarżany o molestowanie seksualne. Do zarzutów tych nigdy się nie odniósł.
Podczas badań w Kazimierzy Wielkiej archeolodzy odkryli wiele obiektów związanych z osadnictwem neolitycznym oraz z wczesnej epoki brązu. W jednym z grobów znaleźli niezwykle rzadkie na polskich ziemiach naczynie. Importowano je z terenu Imperium Rzymskiego.
To novum - dotychczas resort nie korzystał z możliwości odwołania rektora uczelni wyższej. Prof. Piotr Borek, kierujący uniwersytetem im. KEN (dawny Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) uważa, że jest niewinny.
Mieszkańcy krakowskiej dzielnicy Wzgórza Krzesławickie mają duże problemy komunikacyjne, związane z budową potężnego węzła Grębałów na trasie S7. Nowohucki radny Sebastian Piekarek zamieścił film, obrazujący obecną "jazdę z przeszkodami" na ulicy Kocmyrzowskiej.
Awangardowy budynek Cricoteki to współczesna ikona Krakowa. Nawiązując do pomników niemożliwych Tadeusza Kantora łączy w sobie starą elektrownię z nadbudową w kształcie wielkiego stołu. I udowadnia, że dobra architektura potrafi zmienić sporą część miasta
Konkurs na najlepszą sztukę, pokazy spektakli mistrzowskich i otwarty nabór dla seniorów na warsztaty teatralne. To propozycje festiwalu Ciało i Czas, od którego Teatr KTO rozpocznie 48. sezon artystyczny.
13 września rozpocznie się głosowanie w tegorocznej 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Mieszkańcy będą mogli zdecydować, które z 692 projektów powinny być zrealizowane.
Małopolscy policjanci zatrzymali jedenastu członków grupy przestępczej, którzy wyłudzali pieniądze od starszych osób. Wśród aresztowanych znalazł się także szef szajki.
Ponad 165 tys. zł z publicznych pieniędzy wydały krakowskie uczelnie na wątpliwe certyfikaty, sprzedawane przez przedsiębiorcę z Sosnowca. Wśród nich są tak prestiżowe, jak Uniwersytet Jagielloński i AGH. Tylko nieliczne oparły się pokusie nabycia "akredytacji". Sprawę bada prokuratura.
- Sąd pierwszej instancji poświęcił cztery lata na dokładne rozpoznanie sprawy, przedstawił obszerne uzasadnienie wyroku. Postanowiłam, że nie będę się odwoływać od jego decyzji - mówi "Wyborczej" Delfina Jałowik, obecna dyrektorka Bunkra Sztuki. To zamyka drogę do apelacji od wyroku wskazującego, że w tej miejskiej galerii doszło do mobbingu w czasie, gdy jej dyrektorką była Maria Anna Potocka.
Teatr Nowy Proxima kończy w tym roku osiemnaście lat. W dorosłość wejdzie z przytupem - artyści z Krakowskiej 41 zapraszają na premierę "Amadeusza" w reżyserii dyrektora zespołu, Piotra Siekluckiego.
Co, gdyby na Łąkach Nowohuckich nagle stanęła latarnia morska? Przecież kiedyś miał być tam zalew. A może ktoś na Placu Centralnym mógłby zbudować instrument, który będzie tworzył muzykę dla miasta? Ośrodek Kultury Norwida zaprasza dzieci do udziału w brzmiącym jak niezapomniana przygoda "Projekcie: Miasto". Pierwsze zajęcia już 7 września.
W poniedziałek 9 września zostanie wyłączony ruch tramwajowy na al. Solidarności, na trasie Plac Centralny - Kombinat. Będą zmiany w komunikacji.
W biurach rzeczy znalezionych MPK w Krakowie i przewoźników kolejowych regularnie pojawiają się przedmioty, pozostawione przez pasażerów. Nie tylko te małe, jak portfele czy telefony komórkowe, ale i rzeczy sporych rozmiarów.
Górale nie kryją radości - pod Tatrami pojawili się kolejni obcokrajowcy gotowi do sporych wydatków. Ale bywają też dla gospodarzy problematyczni: - Po zamówieniu posiłku weszli nam nawet do kuchni, aby przekonać się, czy przygotowywany obiad na pewno będzie koszerny - usłyszeliśmy od zakopiańskich restauratorów.
"To była najgorsza noc w ostatnim czasie"; "Aż piecze w oczy"; "Mnie ten smród obudził". Mieszkańcy osiedli w południowej części Krakowa zmagają się z ogromnym problemem. I domagają się działań ze strony miasta.
Rządowy program "Aktywny Rodzic" przewiduje dotacje na opiekę nad dzieckiem. Kraków chce przyjąć uchwałę, dzięki której miejskie żłobki będą bezpłatne.
40 stanowisk z maszynami do szycia oraz zwoje kolorowych materiałów pojawią się w sobotę 7 września na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie. Odbędzie się tam ogólnopolska akcja charytatywna "Uszyj Jasia", czyli szycie poszewek na jaśki dla małych pacjentów szpitali.
Zakopianka. Kiedy nowa trasa pojawi się w popularnej aplikacji? Pracownicy amerykańskiego giganta technologicznego nie podają, kiedy mapy zostaną zaktualizowane. Twierdzą za to, że kierowcy mogą "zgłosić im sugestię zmian".
Dwanaście lat więzienia - takiej surowej kary zażądał prokurator dla księdza Mariana W., który przez lata krzywdził dzieci. - Pokrzywdzeni nie mają satysfakcji w związku z tym, że oskarżony może spędzić starość więzieniu. Ta sprawa nigdy nie powinna się zdarzyć. Winę ponosi Kościół - ocenia mec. Artur Nowak, reprezentujący ofiary.
- To, czego nie udało się zrobić za pomocą lex Czarnek, ustawa Kamilkowa załatwiła jednym cięciem - denerwuje się dyrektorka jednej z krakowskich podstawówek.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.