Nie tylko w Krakowie szykuje się jesień dobrych emocji. W odwiedziny zapraszają też Nowy i Stary Sącz oraz Zakopane. Do wyboru koncerty m.in. Kwiatu Jabłoni, Sławka Uniatowskiego, Kuby Badacha, Natalii Kukulskiej i Kasi Cerekwickiej, raperskie konfrontacje z Otsochodzi, Żabsonem i Young Igi, wystawa rzeźb Andrzeja Zwolaka lub "Bieg po oddech" w Zakopanem.
Świat sztuki i intryg, dawni i nowi bohaterowie, a w tle Kraków - powstaje film "Vinci 2" w reżyserii Juliusza Machulskiego, kontynuacja komedii sensacyjnej z 2004 roku. Za produkcję odpowiada Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Na internetowej zrzutce dla bezdomnego 15-letniego chłopca z Krakowa zebrano ponad 700 tys. zł. Sprawa Sebastiana stała się głośna po tym, jak poseł Łukasz Litewka opublikował w internecie list od chłopca z prośbą o pomoc, w którym nastolatek przyznał, że czasem nocował z mamą na dworze. Co stanie się z kwotą zebraną od ponad 16 tys. osób? Decyzja już zapadła.
Zdaniem PKP PLK opóźnienia na przebudowie linii kolejowej z Mszany Dolnej do Rabki Zaryte mogły zagrozić całemu projektowi Podłęże - Piekiełko. Dotychczasowy wykonawca odcinka, firma Strabag, nie zgadza się z zarzutami i z prawnikami analizuje ruch PKP PLK.
Po zwycięstwie w prestiżowym kolarskim Tour de France Femmes Katarzyna Niewiadoma wraz z niedawno poślubionym mężem przyjechała w rodzinne strony. Jej sukces sprawił nie tylko radość rodzinie i całej polskiej kolarskiej społeczności, ale też jej sąsiadom, którzy nie tylko jej kibicują, ale i amatorsko naśladują, czyniąc Ochotnicę najbardziej kolarską gminą w Polsce.
W niedzielę ratownicy TOPR ewakuowali drogą powietrzną oraz samochodami turystów, którzy ulegli zatruciu. Co było jego przyczyną?
Bywają dni, że samoloty lądują, jeden za drugim, w godzinach nocnych, w tym po północy czy nawet po 1 w nocy (!). Jakkolwiek dalszy rozwój krakowskiego lotniska jest nieunikniony, nie może on odbywać się kosztem dobrostanu mieszkańców - zwraca uwagę nasz czytelnik.
"Zwracamy się do Pana Prezydenta i Państwa Radnych z apelem o odstąpienie od planowanej likwidacji pasa zieleni pośrodku alei Słowackiego pod dodatkowy pas ruchu dla samochodów skręcających w ulicę Mazowiecką!" - głosi zamieszczona w sieci petycja.
Zgodnie z ustaleniami dokonanymi jeszcze z rządem PiS krakowski teatr im. Słowackiego zostanie sceną narodową, a Krzysztof Głuchowski pozostanie jej dyrektorem. PiS przed kilku laty słowa nie dotrzymał z powodu "Dziadów" i... Marii Peszek. Teraz jej spektakl zainauguruje nowy sezon teatralny w "Słowaku" - choć w sejmiku zasiada ta sama, większościowa grupa z PiS.
Prezydent Krakowa planuje za pół ceny oddać w dzierżawę budynek przy drugim zbiorniku na Zakrzówku. Mieszkańcy obawiają się, że mogą stracić dostęp do dzikiej plaży i otwartego kąpieliska.
Krakowska prokuratura badała, czy gazetka wydawana przez stowarzyszenie powiązane z Łukaszem Gibałą naruszało zasady finansowania kampanii przez ówczesnego kandydata na prezydenta Krakowa.
Oficjalnie 16-kilometrowa trasa z Rdzawki do Nowego Targu ma zostać oddana do użytku w październiku, ale już od 30 sierpnia przełożą ruch na nową drogę. Ma to związek z pracami przy budowie węzła w Klikuszowej.
Mija blisko rok od zaginięcia polskiego turysty w rejonie Lodowego Szczytu, po słowackiej stronie Tatr. Górscy ratownicy uważają, że to najbardziej zagadkowa sprawa, z jaką mieli do czynienia.
Kamienne kopczyki, czyli niewielkie stosy ułożone z kamieni, stały się charakterystycznym elementem krajobrazu w wielu górskich regionach na całym świecie. Obecnie często spotykamy je także w Tatrach. Ich obecność niesie jednak poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego.
Po tym, jak Wyborcza ujawniła wyrok sądu, wskazujący, że Maria Anna Potocka jako dyrektorka Bunkra Sztuki dopuszczała się mobbingu, Państwowa Inspekcja Pracy sprawdza, czy do łamania prawa nie dochodzi w kolejnej placówce, którą kieruje Potocka - czyli w MOCAK-u. Własną kontrolę w muzeum równolegle planuje krakowski Magistrat.
"Ciągnij druta. Pozdro", "Nie możesz znaleźć fajnej pracy? Może dlatego, że jesteś j*banym d*bilem" - takie i inne wulgarne hasła zobaczyły dzieci, po odpakowaniu krówek, które dostały w nagrodę za udział w grze miejskiej od jej organizatora. - Podeszła do nas jedna z dziewczynek i zapytała, o co chodzi, pokazując papierek. Jak przeczytałyśmy tekst, to zaniemówiłyśmy - relacjonuje opiekunka półkolonii.
Kraków Airport obsłużył właśnie 7-milionowego pasażera od początku roku. Lotnisko idzie na rekord, w tym roku może przyjąć nawet 11 mln osób. Rozbudowa jest konieczna.
Wyprzedaje stadiony i festiwale, na których występuje, wydaje kilka płyt w roku, nie przestaje zadziwiać poczuciem humoru. Sanah jest dziś najpopularniejszą polską artystką i nikt jej tego tytułu nie odbierze. Koncert wokalistki, skrzypaczki i kompozytorki uwielbianej przez publiczność 29 sierpnia (czwartek) w plenerze przed Tauron Areną Kraków.
Fajny, schludny, radosny. Wzorowy uczeń - tak Sebastiana określa dyrektorka szkoły, którą 15-latek ukończył z wyróżnieniem. Nikt z nauczycieli ani kolegów nie zauważył, że jest bezdomny. W tej historii jest wiele znaków zapytania.
28-letni turysta zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.
Rozgrywany jest na dystansie 71 km, z 5000 m przewyższenia. W sobotę o świcie 350 zawodników wyruszyło na trasę Biegu Ultra Granią Tatr.
Dwa pociągi pasażerskie jechały na siebie w rejonie Trzebini w Małopolsce. Maszynista pociągu relacji Żary - Lublin, wyjeżdżając ze stacji, nie zatrzymał się przed semaforem, który wskazywał sygnał "stój".
Podczas każdej akcji ratowniczej w rejonie Morskiego Oka, nawet tej, która odbywa się w środku nocy, w oknie widać panią Marię Łapińską. Wychodzi też często przed schronisko, wypatrując świecących latarek - gdzie są ratownicy i czy już wracają. Wtedy kuchnia szykuje poczęstunek na ich powrót.
- Sytuacja nie jest jednoznaczna, wyjaśni ją prokuratura - mówi asp. Bartosz Izdebski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W powiecie olkuskim ciężko poparzona 38-letnia kobieta trafiła do szpitala.
Politycy dzisiejszej Koalicji Obywatelskiej na czele z Donaldem Tuskiem wpadli już raz na pomysł rozegrania igrzysk olimpijskich w Polsce - w Zakopanem. Tą samą drogą podążał PiS, a także część lewicy.
To już prawdziwy boom. - Mają w cenie opłaty, siłownię, kino, ochroniarza itp. Nie ma uciążliwych sąsiadów, nie trzeba się niczym przejmować, poza czynszem - wymienia zalety prywatnych akademików Katarzyna, studentka prawa. Mimo że cena jest podawana najpierw w euro, oferta cieszy się wzięciem, bo w uczelnianych akademikach miejsce znajduje co 10. student.
Nauka jazdy to nie tylko umiejętności techniczne. Za kierownicą sporo zależy od tego, co mamy w głowie. A różne typy osobowości wymagają od instruktora stosowania różnych podejść. Przekonałam się o tym sama.
Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny oraz były prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Piotr Buła z zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości przy wydatkowaniu publicznych pieniędzy. Chodzi o środki będące w dyspozycji uczelni. Obaj stanowczo odrzucają zarzuty i zapowiadają obronę swojego imienia.
Bogusława Filar ma świetny dojazd do pracy, choć różnica wysokości to ponad tysiąc metrów.
24 sierpnia zostanie przywrócony ruch na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z Alejami Trzech Wieszczów. Natomiast na 31 sierpnia zaplanowano otwarcie ul. Zwierzynieckiej. Prace na Salwatorze nadal będą prowadzone.
Odzież, buty, torebki, plecaki, zabawki i inne artykuły, które nadają się do ponownego wykorzystania, będzie można oddać w sobotę (24 sierpnia) w CH Bonarka. Zbiórka "Dobre Rzeczy - Podziel się i pomagaj!" wesprze podopiecznych Fundacji SIEMACHA. Im więcej kilogramów artykułów, tym więcej pieniędzy dla dzieci i młodzieży.
Drogowe inwestycje sprzyjają odkryciom archeologicznym. Nie inaczej jest na budowie północnej obwodnicy Krakowa, gdzie archeolodzy odsłonili pozostałości neolitycznych osad, ale i dużo późniejsze obiekty, związane z Twierdzą Kraków.
25 sierpnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będziemy obchodzić 90. rocznicę dwóch wielkich zwycięstw Polaków: w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych i balonowych. Z tej okazji muzeum przygotowało wiele atrakcji - na ziemi i w powietrzu.
We wtorek 27 sierpnia o 1:00 w nocy zmieni się organizacja ruchu na ul. Kocmyrzowskiej. Samochody pojadą nowym wiaduktem nad torami kolejowymi, powstanie tymczasowe rondo.
Gwałtowna i intensywna ulewa przeszła nad Podhalem i Tatrami. Zalane zostały ulice, łąki i piwnice domów, odwołano koncert festiwalowy. Nieprzejezdny był odcinek drogi z Olczy w kierunku Ustupu, gdzie pod wiaduktem utworzyło się małe jezioro. Ucierpiały też tatrzańskie szlaki.
Nieprzytomnego 25-letniego strażaka z Białego Dunajca jego matka i siostra znalazły kilkadziesiąt metrów od remizy. Mężczyzna został pobity na śmierć po cotygodniowej zbiórce tamtejszej OSP. Choć od jego pogrzebu z udziałem miejscowych strażaków w galowych mundurach, minęło już kilka dni, to śledczy nadal nie postawili nikomu zarzutów. Żaden ze strażaków nie przyznał się do zabójstwa, ale wieś swoje wie.
Poznaj świat poprzez zabawę. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema zaprasza w sobotę (24 sierpnia) na rodzinny piknik naukowy, podczas którego rozwiąże się niejedna zagadka.
Nastolatek z Krakowa mieszkał z mamą na ulicy przez kilka lat. W szkole nikt tego nie zauważył. Wzorowy uczeń znikał szybko po lekcjach. Gdy chłopiec nie mógł już znieść łez mamy, poprosił o pomoc posła Łukasza Litewkę, a ten założył internetową zrzutkę. Błyskawicznie zebrano ponad pół miliona złotych. Teraz w pomoc włącza się też prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Stowarzyszenie Dorożkarzy Krakowskich zwróciło się do ministra kultury o wpisanie dorożek z Krakowa na listę UNESCO. Protestują obrońcy zwierząt. - Wykorzystywanie koni do ciągnięcia dorożek to anachronizm pod każdym względem: cywilizacyjnym, moralnym, ludzkim - uważa Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt.
Ta historia jest jak scenariusz sensacyjnego filmu: genialny w swej prostocie pomysł na kant, dramat tysięcy oszukanych, ucieczka założyciela firmy, a potem jego nieudane porwanie przez tropiących go ludzi. Po Tomaszu Wróblewskim, twórcy piramidy finansowej Bioferm, wymienianej jednym tchem z aferą Amber Gold, od 30 lat nie ma śladu, choć szukała go zarówno policja, jak i oszukani inwestorzy na własną rękę.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.