Ponad 110 tys. krakowskich uczniów i uczennic wróciło w poniedziałek do szkół. W inauguracji nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych nr 1 wziął udział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Ma to związek z jego obietnicami wyborczymi.
80-lecie Filharmonii Krakowskiej i 30-lecie Sinfonietty Cracovii, recitale solistów Capelli Cracoviensis w nieoczywistym miejscu, bo na budowie. Melomani mogą już wpisywać w kalendarz terminy koncertów muzyki poważnej.
Vito Bambino, Artur Rojek, Karaś/Rogucki, Fisz Emade i inne polskie gwiazdy pożegnają lato podczas AreNa Lato Łap Oddech Festivalu. Nowa muzyczna impreza na kulturalnej mapie Krakowa odbędzie się 7 września w Tauron Arenie Kraków. W sprzedaży ostatnie bilety.
Po raz pierwszy stolica Podhala położona pomiędzy Tatrami a Gorcami gościła na swoim terenie Traktoriadę, czyli zawody traktorów. Biorące udział w zawodach traktory na co dzień sprawdzają się w trudnym górskim terenie.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury za czasów dyrektora Dariusza Pawłyszcze podarowała uczelni, założonej przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, nieruchomość w Warszawie. Sprawa jest w prokuraturze.
Historia bezdomnego 15-letniego Sebastiana z Krakowa ma drugie dno. Czy sytuacja rodziny nie jest aż tak dramatyczna, jak ta, w którą uwierzyła cała Polska po poruszającym liście chłopca z prośbą o pomoc, czy może ta sprawa jest bardziej skomplikowana? - Bezdomność ma różne twarze - odpowiada na wątpliwości poseł Lukasz Litewka, który założył internetową zbiórkę dla Sebastiana.
Postanowiłam sprawdzić, jak smakuje jedzenie, kiedy nie widzisz, co masz na talerzu. Do samego końca nie byłam pewna, co wylądowało w moim brzuchu. Ale było ciekawie. Ile kosztuje ta atrakcja?
W hali sportowej Akademii Tarnowskiej wzroku nie mogę oderwać od dzieci, które na 15-metrową ścianę do wspinaczki czasowej wchodzą szybciej niż ja bym te 15 m po płaskim przebiegła. - W Tarnowie śmiejemy się, że gdy rzucisz kamieniem, to na pewno trafisz na jakiegoś mistrza we wspinaczce - mówi Aleksandra Kałucka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu. Skąd wziął się ten fenomen? Zaczęło się od wspinania po wiadukcie.
Galeria Jerzego Dudy-Gracza w Nowohuckim Centrum Kultury to pierwsza w Polsce tak duża przestrzeń z dziełami artysty. Po jej wnętrzach miłośników twórczości malarza oprowadzi reżyserka Agata Duda-Gracz, córka Jerzego. Okazja do poznania ciekawostek na temat obrazów artysty 6 września.
3,6 km - tyle wystarczy przebiec, by pomóc innym, którzy z różnych powodów nie mogą biegać. Chętnych do pomagania jest już ponad 40 tysięcy. Poland Business Run, największy bieg charytatywny w Polsce, odbędzie się 8 września (niedziela) stacjonarnie w Krakowie oraz wirtualnie na całym świecie.
Najpopularniejsze gwiazdy, których muzyka oczarowała świat, m.in. Andrea Bocelli i Nick Cave, polscy artyści świętujący jubileusze pracy artystycznej, m.in. Anna Treter i Bajm oraz młodzi i zdolni tj. Jakub Józef Orliński, Aleksander Dębicz i Sanah. Do tego prestiżowe festiwale muzyczne, m.in. Jazz Juniors. Tak zapowiada się muzyczna jesień w Krakowie.
Sesje zdjęciowe w Tatrach. Chętni mogą starać się o zgodę na komercyjne sesje, TPN wydał w ubiegłym roku ponad takich 400 zgód.
Niecodzienny widok koło gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jeden ze stojących przed nim pomników górników i hutników zmienił wygląd - założył strój astronauty. To zapowiedź zbliżających się międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge.
O tym, że Kraków jest stolicą festiwali o każdej porze roku, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jesienią na festiwalowej mapie doskonale znane m.in. Mała Boska Komedia, Unsound Festival i Festiwal Conrada. W odwiedziny zapraszają też Gorlice i miasta na Śląsku, m.in. Katowice, Rybnik i Gliwice.
Przestrzeń pozbawiona drzew jest pusta w sensie egzystencjalnym. Przestrzeń bez drzew jest martwa i budzi poczucie zagrożenia. A jak to wygląda w Krakowie? Ostatnio u wylotu ulicy św. Jana, na powierzchni gładkiej kamiennej ławki (uprzednio starannie ją wytarłszy) młody człowiek smażył sobie dwa jajka sadzone. Posolił, zgarnął nożykiem i zjadł.
Wraz z początkiem roku szkolnego spółka PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczyna remont w okolicach ul. Pilotów na Prądniku Czerwonym. To już kolejny w tym rejonie, od miesięcy komunikację utrudnia budowa tramwaju do Mistrzejowic. Są też dobre informacje dla mieszkańców.
- Już teraz mogę powiedzieć, że decyzja o zmianie ukraińskiej szkoły na polską była słuszna. Wowa znalazł wielu kolegów wśród Polaków, gra z nimi w gry komputerowe i spotyka się z nimi poza szkołą - mówi jego brat Ihor, uchodźca z Charkowa.
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 4 i 5 września na siódmą edycję Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. W programie rozmowy o odpowiedzialności za dziedzictwo i o odnowie zabytków m.in. tych, zniszczonych podczas wojny w Ukrainie.
W piątek po południu w magazynach pod Krakowem wybuchł pożar. Kłęby czarnego dymu widać było z wielu kilometrów.
Nowa trasa miała sprawić, że dotychczasowe korki w Klikuszowej znikną. I zniknęły. Pojawiły się za to nowe, tym razem w Szaflarach. Trzy kilometry pokonuje się... w godzinę.
Ponad dwie godziny musieli odstać nauczyciele w kolejce do krakowskiego sądu, by uzyskać zaświadczenie o niekaralności w związku z ustawą lex Kamilek. Podobnie jest w sądach w całej Polsce. W Krakowie specjalnie wydłużono do wieczora pracę sadu.
Były marszałek Małopolski Janusz Sepioł będzie od 16 września Architektem MIasta Krakowa. Ma dbać o jakość przestrzeni w mieście m.in. poprzez zwiększenie liczby konkursów urbanistycznych i architektonicznych.
Ruchome, a właściwie przeważnie nieruchome schody przy dworcu w Krakowie, zyskują właśnie zadaszenie. Ma chronić użytkowników przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, a schody przed awariami.
10-lecie Cricoteki, 30 lat Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Festiwal Kultury Wrażliwej organizowany przez Małopolski Instytut Kultury, kreacje Gosi Baczyńskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie, nowa wystawa "Zofia Rydet. Fotokolaże" w MuFo, koncerty fortepianowe i spotkania literackie w Willi Decjusza, trzy nowe wystawy w Galerii Bunkier Sztuki. Krakowskie muzea, galerie i inne instytucje kulturalne obiecują, że jesienią w Małopolsce nikt nie będzie się nudził.
o końca sierpnia będzie można podziwiać bajeczne zachody słońca na Kasprowym Wierchu. Meteorolodzy zapewniają, że w ostatni weekend wakacji pogoda dopisze.
Melomani nazywają go polskim Händlem i podkreślają, że był wybitnym kompozytorem. Grzegorz Gerwazy Gorczycki po raz kolejny będzie bohaterem festiwalu muzycznego na Śląsku. 19. edycja Festiwalu Gorczyckiego rozpocznie się 1 września i potrwa do 29 września. Wśród gości m.in. Capella Cracoviensis i Chór Filharmonii Śląskiej.
Turystyka klimatyczna wśród Polaków przybiera na popularności. Cel: chłodniejsze od reszty kraju góry. "To najnowszy trend turystyczny" - słyszymy od podhalańskich hotelarzy, którzy podsumowują sezon wakacyjny.
Ze szkolnej kasy kupowała rowery, sprzęt ogrodowy, a nawet drapak dla kota. Inna pozwalała, by szkołą rządził jej mąż. Wiemy, kto zastąpi je na dyrektorskich stołkach.
"To jest walka z Narodem Polskim" - tak Barbara Nowak, była małopolska kurator oświaty, a obecnie wojewódzka radna PiS komentuje rządowe plany zmian, dotyczące lekcji religii. Pod kuratoriami oświaty w całej Polsce organizowane są protesty, księża podczas niedzielnej mszy odczytają list, zachęcający rodziców do posyłania dzieci na religię.
Radni miasta Krakowa przegłosowali skierowaną do premiera i ministra resortu nauki rezolucję w sprawie dofinansowania przez rząd budowy Kampusu Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum w Krakowie-Prokocimiu.
Mimo że wygląda na czystą, woda z górskich potoków może zawierać patogeny i zanieczyszczenia, które są niewidoczne gołym okiem, a mogą prowadzić do poważnych chorób. Znawcy radzą, by jej bezpośrednio ze strumienia nie pić.
Nowy marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka mebluje swój gabinet. Do pracy ściąga ludzi, którzy po ostatnich wyborach stracili intratne posady. To osoby, związane z byłą premier Beatą Szydło i posłem Andrzejem Adamczykiem.
"Serce ze szkła. Musical zen" z gościnnym udziałem Marii i Jana Peszków oraz "Pan Tadeusz" w Teatrze im. Słowackiego, "Amadeusz" w Teatrze Nowym Proxima i otwarcie Pałacu Nieśmiertelności oraz "Ambroży Grabowski, czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o Krakowie, a se nie wyguglacie" w Teatrze Bagatela. Razem z krakowskimi teatrami zdradzamy, jakie premiery szykują na sezon 2024/2025.
Dla swoich ofiar nie miał cienia litości. Bez skrupułów, bezwzględny, seryjnie mordował właścicieli kantorów. Był jednym z najgroźniejszych i najbrutalniejszych zawodowych zabójców III RP, ale sąsiedzi przez lata uważali go za spokojnego rolnika, zajmującego się uprawą truskawek. Sędzia powiedział o nim: "Istota, która nie czuje nic".
Wszystko, co dobre, szybko się kończy - mówią. To, że wakacje trwają zwykle za krótko, potwierdzą nie tylko dzieci. Propozycje na otarcie łez nostalgii ma Kazimierz Summer Festival.
Kraków czeka cywilizacyjna zmiana, jaką ma być budowa metra. Władze miasta przedstawiły w środę harmonogram prac. Koszt pierwszej linii to ok. 15 mld zł. Centrum miasta przez kilka lat może być rozkopane.
"ZTP nie rozdaje biletów za darmo na 6 miesięcy!" - informuje krakowski serwis miejski. Taką właśnie kuszącą ofertę zamieściła strona, podszywająca się pod profil FB Karty Krakowskiej.
Od soboty 31 sierpnia będą obowiązywać nowe nazwy dziewięciu przystanków komunikacji miejskiej.
Anna Górska, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie trafiła do rady nadzorczej Małopolskich Dworców Autobusowych. Mimo że wcześniej usłyszała prokuratorskie zarzuty w aferze tarnowskiej, a wkrótce zasiądzie na ławie oskarżonych. Na tym nie koniec zmian w MDA - w sierpniu wiceprezesem spółki został Mateusz Małodziński, były wicewojewoda małopolski z PiS.
Nie tylko w Krakowie szykuje się jesień dobrych emocji. W odwiedziny zapraszają też Nowy i Stary Sącz oraz Zakopane. Do wyboru koncerty m.in. Kwiatu Jabłoni, Sławka Uniatowskiego, Kuby Badacha, Natalii Kukulskiej i Kasi Cerekwickiej, raperskie konfrontacje z Otsochodzi, Żabsonem i Young Igi, wystawa rzeźb Andrzeja Zwolaka lub "Bieg po oddech" w Zakopanem.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.