"Kantor powiedział, że do jego teatru nie wchodzi się bezkarnie. Do Cricoteki też nie" - mówi Bogdan Renczyński, aktor Teatru Cricot 2, wieloletni współpracownik Tadeusza Kantora, dziś pracownik Cricoteki. O tym, jak pracuje się w domu sztuki legendarnego artysty, opowiadają członkowie jego zespołu.

Bogdana Renczyńskiego zespół Cricoteki nazywa skarbnicą wiedzy o Tadeuszu Kantorze. Aktor, kustosz i kurator wystaw nie tylko poznał artystę osobiście, ale też był członkiem Teatru Cricot 2. - Spotkanie z Kantorem, współpraca z nim i poświęcenie się jego idei to historia mojego życia. Jednym z przekazów artysty była wiara w transmisję międzypokoleniową myśli, w to, że przyszłość bez niego jest możliwa. Dla nas brzmiało to wówczas kosmicznie - dziś jesteśmy dziesięć lat po otwarciu Cricoteki, domu dla jego sztuki, którego za życia nie miał - wspomina pan Bogdan.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Więcej
    Komentarze