Zgodę na zajęcie pasa ruchu wydały władze miasta. Utrudnienia w okolicach mostu Dębnickiego mają potrwać ponad dobę.
470 wystawców oraz ponad 800 autorów rodzimych i zagranicznych. Końcówka października w Krakowie to wielkie święto czytelników i wydawców. Targi Książki potrwają od czwartku do niedzieli. Sprawdzamy, czym najlepiej dojechać na TK, gdy skrzyżowanie Nowohuckiej z Centralną wciąż jest remontowane.
Polskie prawo wciąż pozwala na stawianie przydrożnych reklam, które przesłaniają piękny krajobraz, choćby Tatry. Bez nowelizacji ustawy krajobrazowej niewiele można z tym zrobić.
Nazain proponuje swoją kawalerkę w centrum Kopenhagi na ostatni tydzień października. W zamian dostaje kilka propozycji - siedem dni w Genewie, na Majorce, a nawet w Buenos Aires. Ania zaoferowała swoje mieszkanie w Krakowie na miesiąc, a pod postem dostała ponad trzydzieści propozycji wymiany. Dziewczyny z całego świata otwierają drzwi swoich domów, żeby zawrzeć nowe znajomości i zaoszczędzić na turystycznym wynajmie.
Chciałabym, byśmy dorośli do rzeczywistości, w której finał sprawy z Krakowa jest standardem. Nie novum, któremu się dziwimy. Jeśli sąd wydał prawomocny wyrok, który udowadnia czyjąś winę, to z czym mamy jeszcze dyskutować? - tak Marta Cienkowska, Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, komentuje zwolnienie Maszy Potockiej, dyrektorki MOCAK-u. Po kolejnej sprawie mobbingu w instytucji kultury, resort zapowiada zmiany.
Studenci zmotywowani do poszukiwania pracy, przedstawiciele renomowanych firm poszukujący pracowników i specjaliści znający aktualny rynek od podszewki spotkają się już 20 listopada podczas Targów Edukacji i Pracy.
Najważniejsza w kraju jednostka kontrolująca pracodawców pod kątem prawa pracy ma przejść reformę. Prace nad zmianą przepisów - jak dowiaduje się "Wyborcza" - już się rozpoczęły. Nowe wytyczne mają m.in. poszerzyć kompetencje inspektorów, np. w zakresie kontroli pracy zdalnej, umów B2B czy mobbingu.
110 filmów w trzech konkursach z nagrodami, pokaz łotewskiej animacji walczącej o nominację do Oscara i wizyta reżysera Petera Lorda, który trzykrotnie ją otrzymał, warsztaty z profesjonalistami w ramach Creative LAB E&A, retrospektywa Michaeli Pavlatovej. Tak zapowiada się 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima w Krakowie. Przegląd po raz pierwszy odbędzie się w październiku (między 22 a 27).
O śmierci 67-letniego Polaka w Tatrach Wysokich poinformowała słowacka Horska Zachranna Slużba (HZS). Mężczyzna zasłabł na szlaku pod Rakuską Czubą, uderzył się w głowę i stracił przytomność. Nie udało się go uratować.
Zwariować idzie! Słyszy pani, no nie? Cały czas: szuuu, szuuu - mówi Tomek, mieszkaniec wsi Lasek w gminie Nowy Targ. Estakada na nowym odcinku zakopianki, którą wybudowano nad wsią, nie posiada na tym fragmencie ekranów akustycznych.
- Historie polskich emigrantów, którzy po pracy zamykają się w mieszkaniu, nigdzie nie wychodzą, jedzą konserwy i zupy w proszku, żeby zaoszczędzić, już minęły - mówi Justyna, która od kilku lat żyje w Australii. - Czy warto wynajmować zapyziałą kawalerkę w Polsce, jeżeli w tej samej cenie mogę mieć trzypokojowe mieszkanie na Sycylii i zaraz po pracy iść na spacer nad morze? - pyta 25-letnia Ula.
Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego w Małopolsce odczuli drgania ziemi spowodowane wstrząsami w kopalni węgla kamiennego Janina w Libiążu. Z zakładu prewencyjnie wycofano załogę.
Przed biegaczami największe święto biegowe tej jesieni - 10. Cracovia Półmaraton Królewski. W niedzielę 21,097 km przez Kraków przebiegnie 12 tys. zawodników. Na liście biegaczy jest 33 aktorek i aktorów, którzy wezmą udział w 1. Aktorskich Mistrzostwach Polski w Półmaratonie i pobiegną dla trojga beneficjentów Fundacji Poland Business Run.
To miała być jedna z ważnych inwestycji w ramach programu Kolej Plus wymyślonego przez rząd PiS. Dziś budzi złe emocje, bo mieszkańcy podkrakowskich miejscowości martwią się o swoje domy. Niektóre stoją tylko kilka lat.
"Niedopełnienie obowiązków związanych z przeciwdziałaniem mobbingowi" - tak Urząd Marszałkowski tłumaczy powód zwolnienia Piotra Szymańskiego z funkcji dyrektora Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Chodzi o przemoc, jaką od miesięcy miała stosować jego zastępczyni, Aneta Wądrzyk.
Czym jest autentyczność i w jakiej literaturze możemy ją znaleźć? Odpowiedzi na te pytania będą szukać podczas Festiwalu Conrada pisarki i pisarze, m.in. Sebastian Barry, Claudia Pineiro, Olga Tokarczuk, Anna Brzezińska i Łukasz Kozak, a także czytelniczki i czytelnicy. 16. edycja odbędzie się między 21 a 27 października, zakończy ją wręczenie nagrody Conrada.
Jesień może mieć wiele kolorów. Zwłaszcza, gdy wybierzemy się na KIERMASH - targi niezależnej i odpowiedzialnej mody oraz dizajnu, na których czekać będą na nas m.in. oryginalne kurtki, płaszcze, czapki, szale i wszystko, co potrzebne jesieniarom. Okazja do zakupów 19 i 20 października w Starej Zajezdni by Desilva na krakowskim Kazimierzu.
Kraków nie może wydać decyzji środowiskowej ws. metra ze względu na konflikt interesów. Rodzice prezydenta Aleksandra Miszalskiego mają nieruchomości w obszarze, na który będzie oddziaływać metro, a I zastępca Stanisław Mazur jest właścicielem nieruchomości położonej na trasie inwestycji. Co w tej sytuacji?
Świętująca w tym roku 30-lecie działalności artystycznej Sinfonietta Cracovia nie zwalnia tempa. Zanim wyruszy na jesienne koncerty zagraniczne, zaprasza melomanów na światowe i polskie prawykonania w ramach cyklu "Sinfonietta Nova". Koncert "London Calling III", podczas którego krakowska orkiestra wystąpi z London Sinfoniettą, 20 października (niedziela).
Wśród wielu projektów realizowanych przez naukowców Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego warto przedstawić jeden z najnowszych, powiązany z dominującą na Wydziale linią badawczą tzw. badań użytecznych (useful research) i funkcjonującym od blisko dwóch lat Campus Living Lab.
Witold Kozłowski od ponad 3 miesięcy nie jest już marszałkiem województwa małopolskiego. Mimo to nadal korzysta z służbowego mieszkania przy ul. Przewóz w Krakowie.
Kobiety kształtują miasto Kraków, każdego dnia zmieniają rzeczywistość w najróżniejszych dziedzinach, rewolucjonizują naukę, wprowadzają innowacje w biznesie, inspirują niezwykłe kulturalne i artystyczne przedsięwzięcia, pracują i angażują się społecznie.
Dane statystyczne dostarczają szerokiej gamy informacji o sytuacji kobiet w różnych aspektach życia. Na podstawie statystyk można analizować najważniejsze kwestie związane między innymi z macierzyństwem, równością płci, rolą kobiet na rynku pracy, wynagrodzeniami, edukacją i rozwojem zawodowym, zdrowiem, ubóstwem czy wykluczeniem społecznym.
Była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak oraz były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel znaleźli się w jednym zespole ds. powstania nowej siedziby dla krakowskiej filharmonii. Za sobą mają ostry konflikt światopoglądowy. Nowak kierowany przez Popiela UJ nazwała "agencją towarzyską"
"Żydzi do gazu", "Mossad" z symbolem SS, podobizna szczura - takie kartony z antysemickimi hasłami pojawiły się między propalestyńskimi banerami studentów na bramie Collegium Broscianum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w centrum Krakowa. Studenci zaprzeczają, by byli autorami nienawistnych plakatów. - To prowokacja - mówią. Gmina żydowska pyta o reakcję władz uczelni.
Książka to świetny prezent dla dziecka. Nawet tego do pierwszego roku życia. Wydawnictwa prześcigają się w propozycjach dla dzieciaków w różnych grupach wiekowych. Przekonać muszą jednak rodziców, bo to oni płacą.
Jak rozumieć dziś metaforę platońskiej jaskini? Czym jest byt, a co oznacza pojęcie idei? Na powtórkę z filozofii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości zaprasza Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Otwarcie interaktywnej instalacji "Jaskinia VR" Jowity Gui i Adama Żądło 26 października, czas na oglądanie mamy do 4 listopada. Jesienią Dworek Białoprądnicki zaprasza też na Festiwal Równości (19 października).
Narodowy Stary Teatr zaprasza na pierwszą premierę pod rządami nowej dyrekcji - Doroty Ignatjew i Jakuba Skrzywanka. Spektakl "Ziemia jest płaska" w reż. Juliana Hetzela obejrzymy w najbliższy weekend na Scenie Kameralnej.
Łatwo pogubić się w targowej różnorodności. Dlatego przygotowaliśmy dla was zestaw nowości z literatury tłumaczonej (słowo "obca" jest nam w tym kontekście obce), ale też książek z ostatnich miesięcy, które nam się najlepiej czytało. Zapewniamy, że warto ich poszukać na stoiskach!
Interesujecie się światem mody? Wybrałam najciekawsze modowe tytuły wydane w tym roku.
Jedna z wizytatorek zawiesiła się na bramce wejściowej do przedszkola i skakała po niej sprawdzając czy się zawias nie urwie. Robiła to na polecenia wydawane przez telefon z kuratorium w Krakowie. Chodziło o to, by znaleźć jak najwięcej usterek i udowodnić, że placówka jest źle zarządzana
Bogdan C. i jego konkubina Ewa Sz. zostali oskarżeni przez Prokuraturę Rejonową w Tarnowie o wykorzystywanie przez nich dwójki dzieci do żebractwa. Sprawa trafiła do do tarnowskiego sądu okręgowego.
- W ostatnich dniach Wieliczka przebiła Zakopane w liczbie doniesień medialnych i rozgłosie - zauważa z przekąsem burmistrz miasta Rafał Ślęczka. Radni mówią o historycznej porażce gminy.
Nową Hutę odwiedzi przybysz z obcej planety. Nie należy się go bać, warto za to dać mu chwilę i go wysłuchać. Bo może "Mały Książę" widzi więcej niż my? Premiera teatralnej adaptacji najpiękniejszej bajki świata w reż. Evy Rysovej 18 października (piątek) na Scenie Kolorowej TIM Teatru Ludowego.
Publikujemy regulamin akcji "Książka za książkę". Celem akcji jest promowanie czytelnictwa w Polsce.
W Sądzie Okręgowym w Krakowie zaczął się proces dwóch Rosjan Andreja G. i Aleksa T. Jak ustalił małopolski wydział Prokuratury Krajowej, oskarżeni zajmowali się w Polsce werbunkiem do rosyjskiej grupy najemników Wagnera.
Jesteś miłośnikiem kolei? Fotografujesz pociągi i dworce? Weź udział w konkursie i powalcz o nagrody. Twoje zdjęcie może też trafić do kalendarza. Zgłoszenia tylko do 20 października.
Pomimo protestów środowisk artystycznych i muzealnych, we wtorek rozpoczęły się prace przy wycince drzew, rosnących w okolicy domu, w którym mieszkał i tworzył Henryk Burzec. Wycinka ma ułatwić zabranie części znajdujących się tam rzeźb, by przenieść je w inne miejsce. - To absurd - uważają pasjonaci, opiekujący się willą.
Kamera monitoringu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego już dwa razy w październiku zarejestrowała w tych górach zjawisko zwane widmem Brockenu. Przypisywano mu złą wróżbę.
Udowodniono mu gwałt na ośmiu kobietach, w tym 15-letniej dziewczynce. Nakłaniał dzieci do rozbierania się przed kamerą. W sumie krakowska prokuratura oskarżyła mieszkańca Wieliczki o ponad 100 przestępstw o charakterze seksualnym. Właśnie zapadł wyrok w jego sprawie, ale jedna z poszkodowanych nie zgodziła się z nim.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.