Las Wolski umiera, choć ten proces zajmie jeszcze wiele, wiele lat - mówi przyrodnik Dawid Masło, kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza". Póki jest, warto skorzystać z terapeutycznej leśnej kąpieli.

Magdalena Kursa: - Siedzimy w środku Lasu Wolskiego przed Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" i właśnie zastanawiam się, co kryją te tajemnicze, drewniane skrzynki przymocowane do kawiarnianych stolików?

Dawid Masło: - Te skrzynki mają po pierwsze wzbudzić zachwyt nad tym, jaki las jest piękny, a po drugie, "łapać" osoby, które przyszły tu tylko na kawę i nie są jeszcze zaciekawione lasem. Chodzi o tym, by i one odkryły, jakie tu są drzewa, nasiona, jakie kształty liści. W tej skrzynce mamy np. odciśnięte w glinie rośliny z lasu, w kolejnej kawałki pni drzew. Chcemy w ten sposób stworzyć więź z przyrodą. Bo nie sztuką jest nazywać wszystko w języku łacińskim. Fagus silvatica (buk zwyczajny) może brzmi ładnie, ale ważniejszym jest wiedzieć, jakie to drzewo ma znaczenie, co nam daje w mieście. Tak samo z ptakami; fajnie jest rozróżniać ich głosy, teraz np. odzywają się tu kowaliki i kosy, ale ważniejsze jest to, byśmy wiedzieli, co będzie, gdy tych ptaków zabraknie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Świetny tekst! Dodam o dzikach - jeszcze 30-50 lat temu zimy były tak surowe, że słabsze sztuki dzików nie dożywały wiosny, dochodziło też do kanibalizmu w stadach, słabe osobniki były zjadane. Obecnie jest tak ciepło, że pokarmu jest pod dostatkiem, Dawid Masło wspomina o drugiej w ciągu roku rui u loch . I najważniejsze - znowu te c..le - myśliwi - walą tony marchwi, kukurydzy na drogi leśne, czasem tuż pod swoimi ambonami. Dzików jest około 15 razy więcej na km kw. niż przed wojną. Dokarmianie dzików jest złem, bezsensem, przy takim zagęszczeniu dzików choroby zmieniają się w epidemie (ASF). Podobnie zbyt dużo jest jeleni. Poza tym przez autostrady zbudowano mosty migracyjne dla zwierząt, ale na mniejszym drogach są tyko siatki wzdłuż ograniczające wędrówki zwierząt. Wczoraj jechałem rowerem niedokończonym fragmentem obwodnicy Sośnicowic (koło Gliwic). Ta bezsensowna droga biegnie pomiędzy lasem a polami, dwa razy widziałem biegnącego wzdłuż granicznej siatki zająca, musiałem się zatrzymywać żeby te biedaki nie padły w czasie panicznej ucieczki.
    Niedawno w mojej okolicy zbudowano też drogę z Pyskowic do Kędzierzyna, ruch na niej jest minimalny, wydane miliony. Takie drogi rozdzielają siedliska zwierząt, zubażają przez to pulę genetyczną, siedliska się kurczą.
    Dodam jeszcze osobistą informację (sorry, czasem się powtarzam, ale piszę to dość emocjonalnie). W górach Riła w Bułgarii z półtorametrowej kosodrzewiny wyrastają zagajniki sosnowe, już dwu-, trzymetrowe. Rzeka Opawa w Jesionikach (CZ) porasta nowymi roślinami - woda jest cieplejsza, nie ma też gwałtownych spływów przy jednorazowym topnieniu śniegu na Pradziadzie - tam śnieg leżał od listopada do maja, topniał raptownie w maju. Teraz popada tydzień, dwa - przychodzi odwilż i topnienie.
    A na tej występującej raz w roku fali jeszcze 10 lat temu (temu - dobre jeansy kupiłem) czescy kajakarze urządzali jednorazowy spływ kajakowy, normalny poziom rzeki jest za niski.
    Tak na naszych oczach ociepla się Europa środkowa.
    @Marco_de_Lorche
    Smutne to wszystko.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Brawo za ten wywiad! Tylko jedna uwaga: tylko wpływem na polityków możemy zmienić świat i spowolnić zmiany klimatu, nasze indywidualne wybory konsumenckie bez zmian w prawie niczego nie naprawią!
    już oceniałe(a)ś
    12
    4
    na browarnych spędach łysopalskokibolskiego zaplecza konfy
    dowiecie się że to spisek grzybów
    a nie ocielenia
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    każdy las umiera ale też się odradza, nie ma wiecznych drzew...A klimat się ociepla to fakt i w Polsce co wydaje się nie do pomyślenia będą znikały np. sosny, których rośnie u nas najwięcej bo jest dla nich za ciepło.
    @ddkr
    Sosny nie znikną, są gatunki które rosną w ciepłych klimatach
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ciekawy wywiad.
    już oceniałe(a)ś
    5
    2
    Byłem tam w kawiarni. Zrobiło mi się smutno jak dostałem herbatę w jednorazowym kubku. Miało być eko.
    @Michał Kisielewski
    No, ale ktoś porcelanowy kubek musiałby po tobie umyć i włożyć do wyparzarki. Czy to jest bardziej eko?
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Redakcjo Droga: adaptować, nie adoptować.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0