To frekwencja wszech czasów! 1 mln 985 tys. osób odwiedziło już w tym roku Zamek Królewski na Wawelu. Rekord padł, choć ceny biletów są bardzo wysokie, a kolejki do kasy długie.
Fundacja "Viva!" opublikowała w piątek raport o stanie koni kursujących nad Morskie Oko w Tatrach. "Podsumowuje 10 lat ciężkiej pracy aktywistek i aktywistów, mającej na celu likwidację tej anachronicznej rozrywki dla pseudoturystów" - piszą jego autorzy.
Warsztaty pisania piosenek z Moniką Brodką i producenckie tylko dla kobiet z 1988, silent disco z widokiem na Wisłę, rozmowy o kosmosie, osiągnięciach biologii czy sztucznej inteligencji i okazja do stworzenia własnego zapachu. Program zapowiedzianego na najbliższy weekend Festiwalu Wawel jest Wasz zapowiada się spektakularnie. Będzie można też pomóc - organizatorzy planują akcję wsparcia dla osób chorujących na białaczkę.
Fundacja Piosenkarnia Anny Treter zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Twórców i Wykonawców "Piosenkarnia". Przegląd jest szansą dla artystów proponujących autorski repertuar, ale i tych z ciekawym pomysłem na dobrze znany. Czas na zgłoszenia do 30 października.
Wyprodukowane pojazdy trafiłyby do polskiej armii. Niewykluczone, że z czasem eksportowane byłyby do innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Na dobry początek jesiennego sezonu Teatr Bagatela szykuje pełen czarnego humoru spektakl muzyczny dla widzów od 6 do 106 lat. Premiera "Bajek dla niegrzecznych" w sobotę na Scenie na Sarego 7.
Kilka dni temu Teatr Ludowy w miejscu dawnej sceny Stolarnia otworzył Teatralny Instytut Młodych. Pierwszą premierą w nowej przestrzeni będzie "Kruk z Tower" w reżyserii Darii Kopiec. Po spektaklu widzowie będą mogli porozmawiać o poruszanych na scenie problemach z ekspertami.
Najpierw powrót do kompromisu aborcyjnego, a w drugim kroku rozpisanie referendum. Politycy nie rozstrzygną już tej sprawy - uważa lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Gdyby kolejarzy traktować tak jak rząd traktuje nauczycieli, gdyby im tak płacić - pociągi przestałyby jeździć. I nikogo by to specjalnie nie dziwiło.
Na wmurowanie aktu erekcyjnego pod nową siedzibę sądu i prokuratury w Wieliczce zaproszono wyłącznie posłów Zjednoczonej Prawicy ubiegających się o reelekcję. Na koniec wszyscy odmówili modlitwę wspólnie z miejscowym proboszczem, "obejmując nią cały wymiar sprawiedliwości".
To nie jest zły projekt. Porzucone tornistry, mur z przejściem oraz napis: "Bohaterskiej Młodzieży Miasta / Semper Fidelis / w hołdzie mieszkańcy Ziemi Krakowskiej" upamiętniają Orlęta Lwowskie metaforycznie, bez łopatologii i historycznego dydaktyzmu. Co nie zmienia faktu, że lokalizację ma fatalną.
Koło Młody Kraków, działające w ramach Platformy Obywatelskiej, wystąpiło z inicjatywą uchwałodawczą: wprowadzenia darmowych przejazdów komunikacją miejską dla dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych.
Jedno jest pewne, Wersal się skończył - zapowiada Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego w Krakowie, otwierając nowy sezon. Czy po ostatnich hitach, jakimi krakowska scena zdobyła widzów, wykrwawiany przez pisowskich urzędników teatr ma jeszcze siłę na walkę? Okazuje się, że wielką!
Radni odrzucili podczas środowej sesji projekt stowarzyszenia 1. Kraków. Zakładał on utworzenie ograniczonej liczby stref dozwolonego spożycia alkoholu w Krakowie. O porażce uchwały zadecydowały m.in. negatywne opinie straży miejskiej oraz policji.
W pierwszym tygodniu od uruchomienia tramwaju do Górki Narodowej skorzystało z niego 140 tys. pasażerów. To oznacza, że dziennie "osiemnastką" i "pięćdziesiątką" na nowej trasie jeździ 20 tys. osób. Czy mają szansę dotrzeć z północy miasta do centrum Krakowa w 20 minut, jak obiecywali urzędnicy? Sprawdziłam to.
- Przedsiębiorca jest dziś traktowany w Polsce jako kombinator, drobny przestępca - mówiła Karolina Górnisiewicz, przedstawiając plan zmian gospodarczych Polski 2050, idącej do wyborów jako koalicjant Trzeciej Drogi.
Powstał projekt ustawy zakładającej zawieszenie rat frankowiczów oraz osób posiadających kredyty w innych walutach obcych, gdy postępowanie przed sądem się przedłuża. Zaprezentował go Tomasz Daros, kandydat na posła z krakowskiej listy KO.
Prezydent Litwy w Krynicy-Zdroju poinformował, że trwają prace nad organizacją polsko-litewskich manewrów wojskowych na granicy.
PiS w ciągu miesiąca wydał ponad 2 mln zł na internetową promocję filmów, w których straszy wyborców powrotem Donalda Tuska. Konkurenci są daleko w tyle. - PiS nie musi wzmacniać przekazu telewizyjnego, bo TVP od rana do wieczora nadaje ich program wyborczy. Jedyne, czego ta partia nie dostaje za darmo, to internet, stąd tak mocna ofensywa w sieci - mówi Jakub Bierzyński.
W czwartek (14 września) rozpoczął się remont najbardziej zniszczonego, liczącego 1 km, odcinka szlaku między Wodogrzmotami Mickiewicza a Włosienicą. W przyszłym tygodniu nad Morskie Oko nie można się będzie dostać asfaltową drogą.
Zacieśnia się współpraca między Warszawą a Seulem. "Będziemy odbudowywać Ukrainę razem z Polską, będzie to dotyczyć wielu sektorów" - powiedział podczas forum w Krynicy-Zdroju premier Korei Południowej Han Duk Su.
Muzeum Inżynierii i Techniki otwiera nową przestrzeń dla najmłodszych. W Strefie Klocków będzie można zbudować m.in. Stadion Narodowy, igloo i ciuchcię z wagonami. MIT zaprasza do zabawy dzieci w wieku od 4 do 10 lat.
Sześć premier, m.in. pierwszy w historii spektakl choreograficzny "Boa" w reż. Pawła Sakowicza i "Joga" w reż. Anny Smolar, czytania performatywne "Młod(sz)a Polska 2", dwie wystawy w MICET: "Tak to czuję", będąca portretem scenicznym zmarłego niedawno Jerzego Treli i "Kostium - Ciało" zastanawiająca się, czym jest kostium dla aktora. Tak zapowiada się sezon artystyczny 2023/2024 w Narodowym Starym Teatrze.
Fundacja Viva!, która od lat dopomina się o los koni ciągnących wozy z turystami nad Morskie Oko w Tatrach, przygotowała raport o stanie tych zwierząt. Według aktywistów konie, które już nie nadają się tu do pracy, trafiają na rzeź.
Prof. Krystyna Gołembiowska: - Muchomory nigdy nie były dostępne dla każdego. Służyły jednostkom i należały do strefy tabu. Większa dostępność oznacza większe kłopoty.
Nawet w przypadku przegranej Rosji w Ukrainie zagrożenie ze strony Moskwy nie minie - mówił prezydent Andrzej Duda. Wtórował mu premier Korei Południowej Han Duck-soo, który ostrzegał Europę przed dalszą współpracą militarną Putina i Kim Dzong Una.
Grupa mieszkańców Krakowa nie chce kładki pieszo-rowerowej, która miałaby połączyć Ludwinów z Kazimierzem. Wśród argumentów przeciw odwlekanej inwestycji pojawia się m.in. widmo betonozy, drożyzna i brak przystosowań dla osób niepełnosprawnych. Krakowscy radni rozmawiali o kładce na środowej (13 września) sesji rady miasta.
186 tys. sprzedanych biletów i 100 firm, które do dziś czekają na wypłatę wynagrodzenia. Krakowscy radni dyskutowali na temat spółki, która organizowała III Igrzyska Europejskie.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN SIM Ziemi Krakowskiej sp. z o.o. - tak nazywa się projekt, dzięki któremu mieszkańcy Krakowa będą mieć szansę na mieszkania czynszowe. - Pierwsze lokale mogą być dostępne już za kilka lat - komentuje popierająca pomysł posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek.
Inwestycja pochłonie miliard złotych i da nowe miejsca pracy - na początku przyszłego roku w krakowskich zakładach tytoniowych Philipa Morrisa ruszy produkcja wkładów do iqosów.
Do uczniów społecznych i prywatnych szkół w Krakowie powoli docierają rządowe laptopy. - To, że nie ma ich jeszcze w krakowskich podstawówkach samorządowych, jest winą gminy - informuje w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. I zachęca mieszkańców: - Interweniujcie w tej sprawie!
Zwłoki 18-letniej Eweliny wyłowiono z Wisły.
Rozpoczyna się nowy sezonu w krakowskim Teatrze Bagatela. Już 16 września będziemy mogli obejrzeć premierę najnowszej sztuki Jacka Bończyka pt. "Bajki dla niegrzecznych". Przedstawienie jest skierowane do widzów w każdym wieku - od 6 do 106 lat.
42-letnia kobieta miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Jej sprawą zajęła się już policja.
W weekend na boiska wrócą piłkarze ekstraklasy i I ligi. W Cracovii czekają na powrót kadrowiczów i wsłuchują się w wieści na temat formy Kamila Glika.
Koniec prac zaplanowano na maj 2025 roku. Schronisko na Hali Kondratowej ma zostać dostosowane do współczesnych standardów: poprawią się warunki zakwaterowania turystów.
Szympansy i makaki z krakowskiego zoo na razie nie dostaną nowego pawilonu. Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że niewykorzystane w ten sposób pieniądze pójdą na ratowanie komunikacji miejskiej.
W okręgowych komisjach wyborczych w Krakowie, które będą ogłaszać wyniki wyborów parlamentarnych, zasiadają sędziowie, którzy poparli "dobrą zmianę" lub zawdzięczają jej ostatnie awanse. I jest ich większość.
Piłkarska Polska żyje aferami i meczami reprezentacji Polski. Janusz Filipiak, prezes Cracovii, uważa, że i tak trudną sytuację "destabilizują" celebryci pokroju Kuby Wojewódzkiego.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.