100 konkretów na 100 dni rządów zaprezentuje Koalicja Obywatelska w sobotę podczas konwencji programowej w Tarnowie. KO chce pokazać, że nie boi się takich miejsc.
Znamy już nazwiska wszystkich kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, którzy w październiku powalczą o mandat poselski z okręgu krakowskiego. Na liście jest 28 osób, a wśród nich między innymi Ryszard Majdzik ze Skawiny.
Jeżeli uda mi się dostać do Sejmu, zaangażuję się w pracę nad ustawą in vitro, która będzie finansowała wszystkich tych, którzy będą tego potrzebowali - zapowiada Rafał Komarewicz, lider krakowskiej listy Trzeciej Drogi.
Mimo decyzji radnych o likwidacji Kraków 5020 spółka będzie dalej działać. - Prezydent jest tym, który jest uprawniony do podejmowania decyzji w sprawie powoływania i likwidacji spółek - stwierdził prezydent. Ogłosił też, że budzący kontrowersje program Hello Kraków zostanie zlikwidowany.
Formalnie 3 września zakończył się sezon kąpielowy na Zakrzówku. To nie oznacza jednak, że kąpielisko jest zamknięte. Nadal można z niego korzystać, ale już bez nadzoru ratowników. I bez limitów wejść.
Wassermann, Sienkiewicz, Berkowicz... Ilu mamy pewniaków w krakowskiej drużynie, a kto o mandat musi mocno powalczyć? Która partia straci, a która zyska? Ruszyła kampania, a wraz z nią przedwyborcze kalkulacje i wyliczenia.
Smutne wieści z krakowskiej sceny teatralnej. Nie żyje Paweł Sanakiewicz, aktor Teatru Bagatela. Artysta występował też na deskach Teatru Nowego "Proxima" i Teatru Barakah. W lipcu świętował 45-lecie pracy artystycznej.
W tym trudnym czasie łączy nas jeden człowiek - Obajtek, Daniel Obajtek. Trzydzieści cztery lata po odzyskaniu niepodległości on jeden na pewno, na całego i bez wątpienia nie budzi zastrzeżeń jakichkolwiek i u kogokolwiek, choć przecież dzieli nas tak wiele.
W sobotę kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami spowodowanymi wyścigiem kolarskim Tatra Road Race, w którym jak co roku startuje ponad tysiąc kolarzy amatorów.
Teatr Barakah zaprasza na pierwszą jesienną premierę. "Jenner. Zostać sobą" będzie wypadkową kilku światów: teatru, sportu, dokumentu i muzyki. Spektakl w reżyserii Michała Any Nowickiego 9 i 10 września.
Jesienny sezon artystyczny rozpocznie się też w Krakowskim Teatrze Variete. Premiera spektaklu "Fame - The Musical", który ma inspirować do walki o marzenia, w piątek przy Grzegórzeckiej 71.
Po roku przerwy spowodowanej brakiem dotacji z MKiDN do krakowskiego kalendarza kulturalnego wraca jakże potrzebny dzieciom i młodzieży festiwal Mała Boska Komedia. W programie pięć spektakli dla małych oraz nieco starszych widzów, ale też ich rodziców. Pierwszy z nich, "Przygody Koziołka Matołka", obejrzymy 10 września (niedziela).
O tym, że "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", wiedzą już uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej, którzy kilka dni temu zaczęli rok szkolny. Przypadającą w tym roku 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika uhonorują wielkim plenerowym widowiskiem artyści Teatru KTO. "Pochód Kopernikański" przejdzie w sobotę przez centrum Krakowa.
"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej będzie w tym roku lekturą Narodowego Czytania. Do ogólnopolskiej akcji po raz kolejny dołączy Biblioteka Kraków. Fragmenty powieści przeczytają w sobotę: Bożena Adamek, Alina Kamińska, Tomasz Wysocki i Maciej Maleńczuk.
1,2 tys. osób podpisało się pod obywatelskim projektem uchwały likwidującej Strefę Czystego Transportu. "Ważne, żeby radni zobaczyli, że jest nas dużo" - mówi autor uchwały, działacz Konfederacji.
W ostatnich dniach politycy Zjednoczonej Prawicy przyznali podhalańskim samorządom kilka milionów złotych dotacji. Partia rządząca chce zachęcić w ten sposób górali do głosowania na PiS w zbliżających się wyborach parlamentarnych.
Nasz elektorat nie jest łatwy i za to go kochamy: składa się ze strasznie krytycznych, również wobec nas, wyborców. Mają swoje zdanie, są wyrobieni, mówią, co im się nie podoba, reagują żywiołowo, bynajmniej nie głaszczą i bynajmniej nie są ludźmi, których można uwieść i gdzieś poprowadzić.
Dopóki nie ma mowy o reparacjach, PiS bije histerycznie w bębny, uznając, że polskie traumy niesłusznie znikają w cieniu traum żydowskich. Kiedy jednak w grę wchodzą roszczenia finansowe, lista ofiar nagle się zwiększa, a traumy żydowskie stają się wspólne.
Hasło Dni Twierdzy Kraków zachęca: "Odkryj tajemnice!". Dla poszukiwaczy przygód to wystarczający powód, by wziąć w nich udział. W programie m.in. spacery po obiektach Twierdzy Kraków, wykład o Tadeuszu Kościuszce, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz Swoszowicki Piknik Patriotyczny.
"Do licha, chcemy chodnika". "Prezydencie Jacku, chodzimy tu po omacku" - krzyczeli w lutym ubiegłego roku mieszkańcy trzech krakowskich ulic: Stelmachów, Jordanowskiej i Piaskowej. W końcu doczekają się remontu. Prace mają ruszyć w poniedziałek 11 września.
Jeszcze kilka miesięcy temu w hokejowej Cracovii głośno odgrażali się, że zamierzają odzyskać mistrzostwo Polski, ale dziś nikt muskułów nie pręży. - Nie będę mówił o tym, co chcemy osiągnąć - wykręca się trener Rudolf Rohaczek.
Pilnuje kurtyny, musi usunąć awarię i prowadzi inne zadania inwestycyjne, więc nie miałby czasu na wystąpienie w "Dziadach" - tak zarząd województwa uzasadnił brak zgody na zagranie przez Krzysztofa Głuchowskiego w tym spektaklu.
7 września na Rynku Podgórskim w Krakowie miała miejsce konferencja prasowa Koalicji Polskiej - PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz w towarzystwie Ireneusza Rasia i Piotra Kempfa wypowiedzieli się m.in. na temat wygaśnięcia embarga na import zbóż z Ukrainy, jednak najważniejszym tematem było metro.
"Pracowity poranek na Rynku Głównym. Rozstawianych jest 14 donic z drzewami" - chwalą się miejscy urzędnicy. Mieszkańcy punktują: - Projekt "Posadźmy drzewa na Rynku Głównym" wygrał w budżecie obywatelskim i zakładał sadzenie drzew, a nie ustawianie donic.
Serce półtorarocznego Januszka wymagało całkowitej przebudowy, by przywrócić przepływ krwi. Pierwszą w Europie tak skomplikowaną operację przeprowadził zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
To ważne miejsce dla Krzysztofa Graczyka, który po udarze dostał pomoc, a potem sam postanowił pomagać. Kolejna odsłona akcji "Krzysiek pomaga pomagać" już w sobotę (9 września) w słowackich Tatrach, ale na nieco innych zasadach, niż planowali organizatorzy.
"Tego blamażu można było uniknąć" - twierdzi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej, mówiąc o pierwszym dniu funkcjonowania nowej linii tramwajowej do Górki Narodowej. Urząd miasta zapewnia, że po początkowych problemach tramwaje kursują już bez zastrzeżeń i cieszą się coraz większym zainteresowaniem pasażerów.
Rządowe laptopy dla uczniów czwartych klas szkół podstawowych miały trafić do nich we wrześniu. Tymczasem Kraków nie ma nawet podpisanej umowy w sprawie projektu z Ministerstwem Cyfryzacji. Rząd przedłużył jego realizację do grudnia.
Migracje będą motywem przewodnim tegorocznej, 15. edycji Festiwalu Conrada. Między 22 a 29 października w Krakowie będzie można spotkać pisarki i pisarzy z Iranu, Indonezji, Korei Południowej, Maroka i Stanów Zjednoczonych. W programie nie zabraknie dyskusji na temat literatury ukraińskiej.
- Jeśli ktoś wpuszcza do składu ośmiu Hiszpanów, to nie dlatego, że podoba mu się corrida, ale chce w ten sposób wywalczyć awans jak najszybciej, to jest jasne. Jeśli się uda, to OK - m.in. o Wiśle Kraków rozmawiamy z Marcinem Kaczmarkiem, trenerem, ekspertem Polsatu.
Trwają prace przy urządzaniu parku kieszonkowego na os. Krakowiaków w Nowej Hucie. Wszystko w ramach kilkuletniego projektu "Rewitalizacja wnętrz kwartałów zabudowy na terenie Nowej Huty".
Od początku tego roku w sprawach frankowych zapadło o 100 proc. więcej wyroków niż w analogicznym okresie 2022. Co więcej - aż 97 proc. spraw wygrali frankowicze - wynika z raportu krakowskiej kancelarii Prosperitas.
43-letni mieszkaniec Libiąża nie zatrzymał się do kontroli drogowej, więc policjanci rozpoczęli pościg. Okazało się, że mężczyzna ma na sumieniu o wiele gorsze przewinienia niż niezatrzymanie się do kontroli.
"Tego nigdy nie róbcie" - przestrzegają przewodnicy tatrzańscy. Chodzi o wspinanie się na niebezpiecznych szlakach z psem na plecach. Film z niemieckim turystą, który w ten sposób chciał poradzić sobie z trudnym odcinkiem, znalazł się w sieci.
Beata Morawiec, sędzia z Krakowa, wygrywa sprawę z sądownictwem upolitycznionym za kadencji Ziobry. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik umorzył postępowanie wobec sędzi. Morawiec czekała na to cztery lata.
Muzeum Krakowa jak co roku w okresie jesiennym zaprasza zwiedzających na nowe lub powracające wystawy i wydarzenia, przygotowane zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
W okręgu nowosądecko-podhalańskim z listy Prawa i Sprawiedliwości startuje aż trzech wiceministrów: Arkadiusz Mularczyk, Edward Siarka i Andrzej Gut-Mostowy. Ale otwiera ją wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Krakowa. W PiS mają nadzieję, że konserwatywny elektorat zapewni mu mandat.
Zarząd Zieleni Miejskiej zbuduje nowe pomosty widokowe na Łąkach Nowohuckich. Rozbiórka starych, które są już mocno zdewastowane, jeszcze w tym roku. Inwestycja ma kosztować 1,5 mln zł.
Po serii awarii na nowej linii tramwajowej do Górki Narodowej urzędnicy nie mają sobie nic do zarzucenia. Przekonują, że problemy były tylko chwilowe, a jedynym winnym blamażu jest operator koparki, który uszkodził trakcję. Radny Łukasz Gibała mówi o bublu za 600 mln zł i domaga się wyciągnięcia konsekwencji.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.