Teatr KTO rozpocznie jesienny sezon artystyczny "Weseliskiem" na kilkadziesiąt najpopularniejszych krakowskich głosów. - W roku wyborczym bezlitośnie diagnozujemy kondycję polskiego społeczeństwa - zapowiada Jerzy Zoń, reżyser czytania performatywnego. Premiera 4 września.
Tygodnik "Głos Nauczycielski" spytał nauczycieli, w jakim nastroju rozpoczynają nowy rok szkolny. W ankiecie wzięło udział ponad 18 tys. osób.
Do tragicznego wypadku doszło na trasie z Nowego Sącza do Piwnicznej. Pociąg zderzył się z samochodem osobowym. Dwie osoby nie żyją, są ranni.
Zanim Krakowski Festiwal Filmowy zaprosi widzów do kin, ma dla nas niespodziankę. Cykl rozmów KFF TALKS właśnie trafił do sieci w formie podcastu. Gościnią pierwszego odcinka jest Clara Kleininger-Wanik, reżyserka filmu "Globus".
Decyzja sztabu wyborczego PiS o przyznaniu jedynki Ryszardowi Terleckiemu była dla podhalańskich parlamentarzystów gorzką pigułką do przełknięcia.
Bliskość Starego Miasta i jego zabytków oraz wyszukane menu już nie wystarczają, by przyciągnąć gości. Dzisiaj najmodniejsze hotele w Krakowie oferują swoim klientom pobyt w unikatowych wnętrzach, osadzonych w dziedzictwie historycznym i nawiązujących do wątków kulturowych.
Wystarczy wziąć do płuc haust gorącego powietrza, którym na co dzień oddychają mieszkańcy Hassan Sham, by jasne stało się, że pytanie o ucieczkę do Europy nie ma już sensu. Liczy się jedynie pytanie "kiedy".
Do zdarzenia doszło w piątkowy (1.09) wieczór na ulicy Armii Krajowej.
Wisła Kraków w Legnicy mocno się namęczyła, nie dała rady wydrzeć w meczu z Miedzią więcej niż punktu.
"Nie stwierdzono, by policjanci (...) dopuścili się naruszenia dyscypliny służbowej" - przekazała "Wyborczej" Katarzyna Cisło, rzecznik prasowa małopolskiej policji. Czynności wyjaśniające, które miały ustalić, czy autorzy oświadczenia ws. pani Joanny z Krakowa złamali przepisy, zakończyły się jedynie "wnioskami w zakresie instruktażowo-szkoleniowym".
Tak prezentował się zachód słońca obserwowany z Kasprowego Wierchu 31 sierpnia.
Mężczyzna był poszukiwany przez Interpol. Miał przed trzema laty dopuścić się gwałtu w Wielkiej Brytanii, za który grozi nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Jest projekt, jest kasa, są pozwolenia. Ale dopóki w ziemię nie wbito łopaty, mieszkańcy Kazimierza liczą, że zdążą zatrzymać budowę kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem. W grę wchodzi bowiem wycięcie dwóch dorodnych, starych klonów. - Dają nam chłód latem i cień. A co da kładka, oprócz tłumu turystów? - słyszymy od poirytowanych mieszkańców.
Kraków 6 Tygodni - taką nazwę nosi zainaugurowany w czwartek przez Capellę Cracoviensis festiwal, którego repertuar tworzą przede wszystkim msze. Trzecia edycja spotkań z muzyką klasyczną potrwa do 26 września.
"Polska powinna być bezpiecznym domem dla wszystkich" - pisze w oświadczeniu nadesłanym do redakcji dr Michał Piech, pełnomocnik Kateryny Z., Ukrainki - ofiary wulgarnego, ksenofobicznego ataku.
W obozach dla uchodźców w Iraku i irackim Kurdystanie mieszka w tej chwili 100 tys. ludzi. Po wybuchu wojny w Ukrainie ich sytuacja stała się jeszcze trudniejsza niż wcześniej
Trwający od początku lipca 28. Summer Jazz Festival Kraków dobiega końca. W weekend ostatnie dwa koncerty podsumowujące dwumiesięczny maraton. Oba odbędą się pod hasłem Kraków Spiritual Music Days.
Darmowe bilety wstępu na Wawel dla młodzieży do 26. roku życia - z takim pomysłem wystąpili w środę krakowscy radni. O tym, czy zwiedzanie zamku będzie tak szeroko dostępne jak Luwr czy British Museum, zdecyduje Ministerstwo Kultury.
30 pianistów przez 35 godzin będzie grało utwór "Vexations" Erika Satiego. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii słuchacze będą mogli symbolicznie przenieść się do Kijowa. To jeden z punktów programu X Festiwalu Muzyki Otwartej "Muzyka w Starych Balicach", który rozpocznie się w sobotę 2 września.
To nie jest jedyny fragment zakopianki, jaki drogowcy chcą przebudować. Aż 150 mln zł pochłonie budowa nowego układu drogowego w Libertowie pod Krakowem. Powstanie tam m.in. tunel pod dwupasmówką.
Widowisko "Smok" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego po czterech latach wraca na Wawel. Kto obejrzał spektakl na deskach Teatru im. Słowackiego i tak powinien wybrać się na dziedziniec arkadowy. A ci, którzy nie widzieli wcale, tym bardziej - to obłędne doświadczenie teatralne, muzyczne i wizualne.
Trzeba było mediów, żeby krakowska policja zainteresowała się sprawą Ukrainki brutalnie zelżonej przez prawdziwego Polaka, patriotę z krwi i kości, potomka husarii, ułanów i kogo tam jeszcze. I jest to fakt równie bulwersujący jak zachowanie przestępcy.
Kiedy po 25 latach Adolf Weltschek odchodzi z Teatru Groteska, specjalna komisja bada wysunięte przeciwko niemu zarzuty o dyskryminację jednej z aktorek, a sąd pracy - dwa kolejne takie pozwy. Dyrektor w tym czasie organizuje sobie benefis, na którym bawią się prominentni działacze krakowskiej polityki.
Jeśli mieszkańcy Krakowa zdadzą sobie sprawę z wielkości Twierdzy Kraków, będą zdumieni. Nagle okaże się bowiem, że przenika ich otoczenie, że wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko na wakacje - w odległości 200-300 m od domu można znaleźć się w zupełnie innym świecie.
Przez dziesięć dni w blisko 30 historycznych obiektach odbędą się specjalnie przygotowane: warsztaty i wykłady, spektakle i koncerty, pokazy grup rekonstrukcyjnych, imprezy sportowe i pikniki, spacery, a przede wszystkim będą na Państwa czekać prawdziwi pasjonaci Twierdzy Kraków, którzy ze szczegółami opowiedzą tę fascynującą historię, której wszystkich tajemnic jeszcze nie odkryliśmy.
W dniach 8-17 września odbędą się Dni Twierdzy Kraków. Oto szczegółowy program wydarzeń:
Najmłodsza krakowska dzielnica wie, że okazji do dobrej zabawy nigdy dość. O tę podczas Dni Nowej Huty zadbają Püdelsi, Lanberry, Chłopcy z Placu Broni oraz Sławomir.
To już 12. odsłona charytatywnej sztafety organizowanej przez Fundację Poland Business Run. Łącznie weźmie w niej udział 36 tys. osób, a w samym Krakowie - 9 tys. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla osób z niepełnosprawnością ruchową i po mastektomii.
Kino Studyjne "Paradox" i Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana zapraszają na ostatnie pokazy filmowe pod gwiazdami. W programie m.in. "Truposz" Jima Jarmuscha dla dorosłych i "Lunana. Szkoła na końcu świata" dla dzieci.
W czwartkowe popołudnie samochód osobowy wjechał do restauracji KFC w Wadowicach. Cztery osoby trafiły na obserwację do szpitala, w tym 7-letnie dziecko.
W piątek pod Ministerstwem Edukacji i Nauki odbędzie się pikieta organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. By na nią dotrzeć, nauczyciele muszą wziąć urlop bezpłatny lub płatny 50 proc. "Źle to pomyślano" - komentują. 1 września muszą być w szkole, choć rok szkolny rozpoczyna się trzy dni później.
- Gdybym nie miał ambicji, nie byłoby mnie tu. Zrobię wszystko, by pojechać na przyszłoroczne mistrzostwa Europy - opowiada Kamil Glik, ponad 100-krotny reprezentant Polski, który związał się z Cracovią.
W Krakowie bez zaskoczenia - liderką listy PiS będzie Małgorzata Wassermann, na Podhalu i Sądecczyźnie spadochroniarz z Krakowa, czyli Ryszard Terlecki, w Tarnowie - Anna Pieczarka, w zachodniej Małopolsce - Rafał Bochenek. Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie pokazało jedynki swych list do Sejmu.
Jak zważyć ciężarówki bez ich zatrzymywania? Nad tym problemem pochylają się właśnie naukowcy Politechniki Krakowskiej. Dzięki umowie z Ministerstwem Infrastruktury stworzony ma być nowy system, który zostanie przetestowany na polskich drogach.
W poniedziałek zmarł w Krakowie poeta Adam Kawa. Artysta napisał m.in. przebój "Wymyśliłem ciebie", który z grupą Dżamble śpiewał Andrzej Zaucha.
Pięćdziesiąt plakatów potępiających agresję terrorystów z Rosji prezentuje w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Ich autorami są młodzi artyści z całego świata, m.in. Francji, Japonii i Wielkiej Brytanii. Wystawę "Plakat przeciw wojnie" można oglądać do 14 września.
- Presja była duża, a my potrzebowaliśmy pewnego zwycięstwa. Wierzę, że teraz wszystko będzie szło ku dobremu - mówi Dawid Szot, obrońca Wisły Kraków.
Dyrekcja Ośrodka Zdrowia w Rabie Wyżnej potwierdza relacje poszkodowanych pacjentów, skarżących się na skandaliczne zachowanie lekarza. "Sprawa zostanie wyjaśniona wewnętrznie" - słyszymy od władz lecznicy.
4 września uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny, tymczasem w Krakowie dyrektorzy szkół dzwonią do siebie i pytają: "Podzielisz się informatykiem, anglistą, polonistą?". Bez rezultatu, bo ci, którzy zostali w szkołach, już pracują ponad wymiar i więcej nie dadzą rady.
W środowy wieczór odbył się kolejny test na torowisku do Górki Narodowej. Regularne kursy tramwajów rozpoczną się wraz z nowym rokiem szkolnym.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.