1 marca Nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała otrzymają tegoroczni laureaci: Robert Szuchta -historyk, nauczyciel i publicysta oraz Agnieszka Cahn, aktywistka i badaczka, przywracająca pamięć o myślenickich Żydach.
Regionalna Izba Obrachunkowa w połowie stycznia uniewinniła Krzysztofa Głuchowskiego z zarzutów o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Marszałek do dziś nie wstrzymał jednak procedury odwołania go ze stanowiska dyrektora teatru im. Słowackiego. I nie zamierza rozpisać konkursu - choć umowa Głuchowskiemu kończy się już w sierpniu.
Prawie 12 tysięcy pieców powinno zniknąć do maja z gmin otaczających Kraków. Wtedy wchodzi w życie opóźniana przez PiS uchwała antysmogowa. Problem w tym, że tempo likwidacji pieców spadło.
Senat UJ protestuje przeciwko budowie Trasy Pychowickiej na terenach Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnia ma obawy, że ruchliwa trasa zakłóci badania naukowe i uniemożliwi ważne inwestycje, np. budowę akademika.
Ikona rocka, człowiek, który komponuje i gra z Guns N'Roses, gitarzysta regularnie doceniany w plebiscytach na muzyków wszech czasów. Slash spełni marzenia polskich fanów i 16 kwietnia zagra dla nich w katowickim Spodku. Razem z artystą wystąpią Myles Kennedy i The Conspirators. Bilety na jedyny polski koncert już w sprzedaży.
Most Grunwaldzki może bezpiecznie służyć krakowianom maksymalnie do 2038 roku - uważają eksperci z Politechniki Krakowskiej, którzy przygotowywali dla miasta ekspertyzę przeprawy. - Most już teraz wymaga remontu tej części, na której zabudowane są jezdnia, torowisko i chodniki - podnosi prof. Mariusz Hebda, współautor ekspertyzy.
Kandydat na prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski na środowej konferencji prasowej zapowiedział, że jednym z jego postulatów programowych jest powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia.
"Nie wolno dopuścić do tego, by kolejne pokolenia były kształcone na uczelniach, na których łamane jest prawo, uczciwość nic nie znaczy, a prawda jest ukrywana" - piszą do premiera Donalda Tuska zwolnieni z Uniwersytetu Pedagogicznego (dziś UKEN) profesorowie. Domagają się rządowej kontroli na uczelni, jeszcze zanim ta wybierze nowego rektora.
Planują 3-miesięczny wyjazd do Zambii, by w szpitalu prowadzonym przez polskie zakonnice pomagać najuboższym pacjentom. I zbierają na sprzęt, którego potrzebuje ta placówka. Dwaj młodzi lekarze z Krakowa wyruszą do Afryki już w marcu.
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Razem z nim wydarzenie organizuje Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana, który w Krakowie zasłynął skandalicznymi wypowiedziami i kontrowersyjnymi działaniami. - Trudno to nawet skomentować - słyszymy od radnego Andrzeja Hawranka.
- Często słyszę od rodziców, że zapisują dzieci na zajęcia dodatkowe, żeby się nie nudziły. A to przecież nuda stanowi siłę napędową kreatywności - mówi Barbara Superson, doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, adiunkt w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego, tym razem na obszarze całych Tatr. W swoim komunikacie przestrzegają przed nietypowymi warunkami lawinowymi.
Komisja dyscyplinarna dla nauczycieli działająca przy wojewodzie małopolskim oczyściła z zarzutów byłą dyrektorkę szkoły w Dobczycach Aleksandrę Sutkowską. Za sprawą byłej kurator oświaty, Barbary Nowak, została ukarana za to, że pozwoliła uczniom uczestniczyć w lekcjach o konstytucji. Lada dzień zapadną werdykty w sprawie innych dyrektorów, postawionych przed komisją, nad którą pieczę miała była kuratorka.
Władze PiS wskazały Iwonę Mularczyk jako kandydatkę tej partii w staraniach o prezydenturę Nowego Sącza, choć już raz przegrała taką walkę. Z wewnętrznych sondaży PiS wynika, że to jej mąż Arkadiusz miałby szansę na zwycięstwo.
Mieszkańcy osiedla Ruczaj w Krakowie nie są zadowoleni z codziennego bicia kościelnego dzwonu o 21.37. Skarżą się, że budzi im dzieci. Napisali petycję do proboszcza, by uszanował ich prawo do wypoczynku. Duchowny uważa, że ludzie do dzwonu się przyzwyczają.
Wcześniej urzędnicy starali się o zgodę na odstrzał zwierząt, ale spotkało się to z odmową RDOŚ. - Nie ma obecnie miejscowości, w której nie byłoby bobrów - żalą się władze Czarnego Dunajca.
Były płócienne torby i czekolady z napisem "Komarewicz", wielka scena, blaski fleszy oraz nastolatkowie pytający o przyszłość S7. Szymon Hołownia przyjechał do Krakowa, by w teorii wesprzeć Rafała Komarewicza w wyścigu o prezydenturę w mieście. W praktyce grał pierwsze skrzypce - nie znalazł czasu, by przedstawić program dla Krakowa czy podać nazwiska "jedynek" do Rady Miasta z partii Polska 2050.
Nowoczesna siedziba w dawnej zajezdni tramwajowej, otwarcie Hangaru Czyżyny, powstanie portali Wirtualne Muzea Małopolski, na którym można obejrzeć 3190 zdigitalizowanych eksponatów z 51 małopolskich muzeów i instytucji. Muzeum Inżynierii i Techniki oraz Małopolski Instytut Kultury wiele zawdzięczają dofinansowaniu z UE.
"Układ nowotarski" miał chronić interesy przedsiębiorców przed odpowiedzialnością karno-skarbową. Do tej pory Prokuratura Krajowa zatrzymała cztery osoby w tej sprawie, ale nie wyklucza kolejnych działań.
Czy Unia Europejska kocha rowery? Tak. Ta miłość przekłada się na konkretne wsparcie finansowe dla krajów członkowskich, które będą realizować założenia unijnego budżetu - co najmniej 30 proc. trzeba wydać na cele związane z ochroną klimatu. Rower jest jednym z priorytetów.
666 milionów złotych pochłonęła budowa krakowskiej Ekospalarni, która dziś może przetworzyć 245 tys. ton odpadów rocznie, produkując energię cieplną i elektryczną dla mieszkańców Krakowa.
Łukasz Kmita kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa rozpoczął kampanię wyborczą. Krakowianom obiecuje jednodniowy bilet na komunikację miejską za 6 zł i 150 parków.
Słupki termometrów pokazują kilkanaście stopni powyżej zera. W powietrzu czuć wiosnę, ale meteorolodzy podają, że zimne dni nie odeszły już na dobre. Prognozy mówią o zimnej Wielkanocy. Z deszczem, a nawet śniegiem.
W prężnie działającym warsztacie samochodowym pod Krakowem naprawiano auta, ale zysk przynosiła zupełnie inna działalność. Policja zabezpieczyła w sumie dwie tony narkotyków, siedem osób zostało zatrzymanych.
- Jedynym śladem tego programu jest obietnica złożona na konferencji prasowej. W ślad za tą zapowiedzią nie zabezpieczono środków i nie wskazano żadnego resortu do realizacji programu - informuje nas kancelaria premiera Donalda Tuska.
Poszukiwanie pomocy u terapeuty lub psychiatry nie powinno być powodem do wstydu. Zwłaszcza, jeśli przeżyliśmy traumę, z którą nie potrafimy sobie poradzić. Oswojenie tego tematu stawiają sobie za cel twórczynie spektaklu "Padało", nowej sztuki powstałej na deskach Teatru Łaźnia Nowa. Premiera przedstawienia w reżyserii Anny Gryszkówny 1 marca.
W poniedziałek w krakowskim kinie "Kijów" odbyła się premiera filmu Marcina Koszałki "Biała Odwaga". A na początku marca obraz trafi do kin w całym kraju.
Wniosek Teatru Bagatela nie był najwyżej ocenionym w ministerialnym programie. Ale dostał najwyższą dotację, liczącą przeszło 1,3 miliona złotych. Andrzej Wyrobiec, dyrektor teatru i jednocześnie wiceminister resortu kultury, które przyznawało dofinansowania, problemu w tym nie widzi. - Wnioskowaliśmy o najwyższą sumę. Więc najwięcej dostaliśmy - mówi "Wyborczej".
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wyznaczył specjalnego rzecznika dyscyplinarnego, który ma przejąć część postępowań, wytoczonych sędziemu Żurkowi przez rzeczników z czasów Zbigniewa Ziobry.
Nowe parki i ogrody, skwery, drzewa przy ulicach - to niektóre punkty "zielonej" części programu kandydata na prezydenta Krakowa, Andrzeja Kuliga. Mówił o nich w miejscu nieprzypadkowym: na osiedlu Zielonym.
Podczas rozegranych w Krynicy-Zdroju na stokach Jaworzyny Krynickiej zawodów Pucharu Świata w snowboardzie alpejskim w niedzielę rozdano Małe Kryształowe Kule. W gronie najlepszych w dwudniowych zmaganiach znalazł się Oskar Kwiatkowski.
Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Jerzy Nowosielski - prace m.in. tych artystów trafią do zbiorów dwóch miejskich instytucji - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Muzeum Fotografii w Krakowie. W poniedziałek kolekcjonerzy podpisali akt donacji.
Pod koniec tygodnia zaczną się prace przy budowie podpory kładki dla pieszych na zakopiance w Mogilanach. Już w środę będą ograniczenia w ruchu - by wykonawcy mogli pomalować na jezdni nowe oznakowanie i ustawić bariery.
W Krakowie przystanek autobusowy stanął na środku chodnika ze ścieżką rowerową. Po głosach oburzenia zdecydowano, że wiata ma być zmodernizowana. Miasto wyjaśnia, jak do tego absurdu doszło.
Tygodnik "Głos Nauczycielski" spytał nauczycieli, jak oceniają zaproponowane przez ekspertów ministerstwa edukacji zmiany w podstawach programowych. "Źle" - odpowiedział blisko co trzeci. Propozycje podobają się zaledwie 13 procentom biorącym udział w ankiecie.
Zakopane. Nowy milioner zagrał na chybił trafił. I ustanowił nowy lokalny rekord wysokości wygranej w Lotto.
Drugi raz w 4-letniej kadencji Piotra Borka na stanowisku rektora UKEN (dawniej UP) Państwowa Inspekcja Pracy idzie z nim do sądu i wnioskuje o ukaranie za zwolnienia pracowników z rażącym naruszeniem prawa pracy. Rektorowi grozi wysoka grzywna - nawet do 30 tysięcy złotych.
Rudimental, Röyksopp, PRO8L3M, Kamp!, Lordofon, Kaliber 44 i wielu innych - łącznie ponad 50 artystów wystąpi w pierwszy weekend marca podczas Snow Festu w Szczyrku. To znakomita propozycja dla tych, którzy nie mogą doczekać się letnich festiwali.
Węgierscy turyści, którzy tłumnie odwiedzają Podhale, są informowani o polityce Viktora Orbana wobec Ukrainy i Rosji. Tekst na ten temat w swoim ojczystym języku dostają podczas wycieczek, wydrukowała go także lokalna prasa, tłumacząc że wolność mediów węgierskich jest ograniczana.
Po zakończeniu ferii zimowych Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie poinformował o przywróceniu zwykłej częstotliwości kursowania linii tramwajowych oraz o powrocie zawieszonych linii autobusowych.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.