Podczas kontroli drogowej wpadł 37-letni złodziej katalizatorów. W czasie zatrzymania próbował uciec i staranował policyjny radiowóz. Funkcjonariusze musieli użyć broni.
Terence Blanchard E-Collective, Turtle Island Quartet, Marcus Strickland Twi-Life, Antonio Sánchez Quartet, Leszek Możdżer i Adam Bałdych, Paulina Przybysz, Kuba Więcek i inni na liście gości, do tego wyjątkowy jubileusz: 85-lecie wytwórni Blue Note Records. Tak zapowiada się 26. Bielska Zadymka Jazzowa, która w tym roku odbędzie się w stolicy Podbeskidzia oraz w Zabrzu.
Minister sportu Sławomir Nitras przejmuje inicjatywę w sprawie stoku narciarskiego na Nosalu i deklaruje finansowanie przez resort tej budowy na granicy Zakopanego i Tatr. Trasa jest nieczynna od ponad dekady. Przez narciarzy jest uznawana za jedną z najtrudniejszych w Polsce. Ekolodzy nie ustają w protestach.
Doprowadziliśmy do tego, że wszyscy kopiemy w oświatę. Jedziemy po niej równo, jak po burej suce. Bez hamulców. Każdy się zna na szkole, bo przecież do niej chodził. Z tym trzeba skończyć - mówi Gabriela Olszowska, małopolska kurator oświaty. Przejęła kuratorium po rządach najbardziej kontrowersyjnej kuratorki w kraju, Barbary Nowak. Wie, od czego zacząć zmiany.
Od 4 marca na czterech krakowskich parkingach Park & Ride znów będzie można wypożyczać rowery elektryczne.
Wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz, wiceminister Ireneusz Raś oraz prezydent Jacek Majchrowski popierają tego samego kandydata na prezydenta Krakowa. Dlaczego? Mówili o tym podczas konwencji przedwyborczej Andrzeja Kuliga.
W ubiegłym roku jako pierwsza polska artystka wyprzedała kilka stadionów, teraz zaczyna równolegle dwie trasy koncertowe - "Poezyje i nie tylko" oraz "Dansing". Wielka inauguracja intensywnego tourneé Sanah 4 i 5 marca w Tarnowie oraz 7 marca w Tauron Arenie Kraków.
Mężczyzna, który przebiera się za "misia" i pozuje do zdjęć na Krupówkach, został ukarany mandatem. Domagał się pieniędzy od aktorki, która w jego pobliżu chciała nagrać film.
- Gdzie w Krakowie znajdziesz pokój za 485 zł miesięcznie? To niemożliwe - mówi Jakub z akademika AGH "Babilon". Kacper zrezygnował: - Najgorzej wspominam nieustający hałas, harmider. Niestety mój kontakt ze współlokatorem nie był najlepszy.
Czasy mamy takie, że polityka - i to ta światowa - dotyka także turystyki górskiej. Podhale i Tatry przeżywają prawdziwy boom wśród odwiedzających z Węgier, których przywódca Viktor Orban odmawia pomocy Ukrainie i spotyka się z Władimirem Putinem.
Przez plan "Listy Schindlera" przewinęły się setki krakowian zatrudnionych jako statyści, miasto podporządkowało się amerykańskiej ekipie filmowej. Na premierę 2 marca 1994 roku przyjechał Steven Spielberg. Filmu w Kinie Kijów jednak nie obejrzał. Zagrał za to na klarnecie z zespołem Kroke.
Sensacje z życia ptaków, tajemnice ludzkich bebechów, a może rzecz o tym, jak grzyby zmieniają nasz umysł? Jak co roku zapraszamy do głosowania na Mądrą Książkę Roku. Tegoroczne zmagania zapowiadają się wyjątkowo ekscytująco.
Badania nad żywnością i metodami jej wytwarzania - to główne zadanie Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności, nowej jednostki naukowo-badawczej Uniwersytetu Rolniczego. Jej siedziba powstała przy ul. Balickiej 104 w Krakowie.
Niszowe marki odzieżowe oraz stoiska z rękodziełem - Kiermash na Kazimierzu to okazja, aby zapoznać się z ofertą unikatowych produktów lokalnych manufaktur.
Turyści wchodzący na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego od 1 marca muszą zapłacić więcej za bilety. Podrożały one o złotówkę: jednorazowy bilet kosztuje obecnie 10 złotych, ulgowy 5 zł.
Natura potrafi być tak spektakularna, że często przysłowiowo zwala nas z nóg. Z bliska przyjrzymy się jej na fotografiach artystów z Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Na wystawę "Barwy Świata Przyrody 2024" zaprasza od 7 marca Nowohuckie Centrum Kultury.
Do Świąt Wielkanocnych pozostał jeszcze miesiąc, ale już teraz wśród hotelarzy w polskich górach trwa zażarty wyścig o pozyskanie turysty. Zakopane straci pozycję lidera?
Ochrona zabytków w USA jest świetna, dopóki to nie własność prywatna. Jeśli ranczer chce postawić stodołę w miejscu najpiękniejszego nawet pueblo, to on to robi. A zabytkową ceramikę z czasów prekolumbijskich stawia na kominku - mówi prof. Radosław Palonka, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Miejsce spotkań i integracji wielokulturowej społeczności Krakowa działa pod nowym adresem. Centrum Wielokulturowe i Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców mieści się teraz przy ul. Zabłocie 20, (budynek A, piętro I).
Krakowski magistrat rzucił 100 mieszkań na wynajem w zamian za remont i niski czynsz. Ludzie stali w kolejce przez noc i dzień. - Naiwnie przyjechałam dopiero o 7 rano - relacjonuje nam Dorota Guzik. Była za późno, bo kolejka powstała już dzień wcześniej.
Była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak znów defilowała przez Kraków w otoczeniu uczniów. W uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięła też udział obecna kuratorka oświaty Gabriela Olszowska.
Płomykówki są w Polsce objęte całkowitą ochroną prawną. Sprawą mężczyzny, który nielegalnie trzymał na uwięzi dzikiego ptaka, zajmie się prokuratura.
Kiedy rodzeństwo wyrusza na wyprawę, musi liczyć się z tym, że będzie ona pełna przygód. W końcu odnalezienie tajemniczego Niebieskiego Ptaka nie jest takie proste. Czy Tyltyl i jego siostra Mytyl znajdą wszystko, czego szukają? Przekonamy się w pierwszy weekend marca w Teatrze Groteska, podczas premiery "Niebieskiego ptaka" w reż. Uliji Bilińskiej.
Zarzuty dla mnie to działanie polityczne. Chodziło, żeby uderzyć we mnie i osoby ze mną związane - mówił w piątek (1.03) prezydent Jacek Majchrowski.
A gdyby tak dało się wyruszyć w podróż do przeszłości? Jak nie zgubić się podczas wędrówki po tym, co już się wydarzyło? Zespół Narodowego Starego Teatru zaprasza w pierwszy weekend marca na premierę "Schronu przeciwczasowego" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.
Andrzej Hawranek po 20 latach odchodzi z samorządu. Na listach do Rady Miasta Krakowa nie zobaczymy też Łukasza Wantucha ani Adama Kality. Niespodzianek jest więcej.
Świętująca w tym roku 30. urodziny Sinfonietta Cracovia wymyśliła na tę okoliczność nowy cykl koncertów. Elektro Sinfonietta połączy smyczki z elektroniką, co ma zachęcić do słuchania młodych dorosłych. "Cyberpunk", pierwsza odsłona cyklu, 9 marca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
34-latek z Polski stracił przytomność podczas odpoczywania na Chopoku. Mimo wysiłków słowackich ratowników, nie udało się uratować jego życia.
W ostatnich dniach lutego TPN przestrzegł turystów przed rozmarzającą taflą Morskiego Oka, co zwykle działo się w kwietniu. Miesiąc wcześniej w Tatrach zakwitły pierwsze krokusy. Niedźwiedzie nie chcą już spać. Nawet bobry pojawiły się już na wysokości ok. 1400 m n.p.m.
- Z KPO moglibyśmy sfinansować przygotowanie projektu budowlanego dla I etapu metra. Mamy też całą listę szkół, które chcemy poddać termomodernizacji - mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, odpowiadający m.in. za inwestycje.
"Wszystko wisi na włosku" Tadeusza Kantora, "Gry wojenne" Magdaleny Abakanowicz, projekty teatralne Jerzego Nowosielskiego i wiele innych prac najważniejszych polskich artystów możemy oglądać od dziś w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. "Daj mi wszystko" to pierwsza wystawa w zmodernizowanej przestrzeni słynnej instytucji.
Adam pojechał odebrać nowy samochód służbowy, Kasia została zaproszona na firmowe szkolenie, Iza włączyła się na on-linowe spotkanie w sprawie swojego awansu. Wszyscy dostali wypowiedzenie z pracy.
Tegoroczna zima nie sprzyja narciarzom - zwłaszcza tym, którzy na szusowanie wybrali marzec. Wiele stacji narciarskich na Podhalu i w Beskidach już zakończyło działalność.
Oszczędność na rachunkach za prąd - to jeden z celów, którym ma służyć montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach czterech gminnych budynków, trzech szkół i żłobka. Projekt realizuje jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.
Prokuratura postawiła prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu zarzut niedopełnienia obowiązków. Prezydent nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.
W sobotę 16 marca odbędzie się pierwsza edycja Święta Meiselsa - patrona jednej z ulic krakowskiego Kazimierza. W programie m.in. wykłady, koncert, spacer po Kazimierzu i możliwość skosztowania potraw kuchni żydowskiej.
- Kraków potrzebuje prawdziwej zmiany, która uwolni potencjał tego miasta - zapowiedział Łukasz Gibała, który wspólnie z ekspertami zaprezentował w czwartek swój program wyborczy. Jest w nim sporo postulatów ekologicznych i społecznych, m.in. budowa 10 tys. mieszkań na wynajem.
Nina Gabryś żegna się z krakowskim Urzędem Miasta. Z końcem marca odchodzi ze stanowiska pełnomocniczki prezydenta ds. polityki równościowej. Już wiadomo, że następca Jacka Majchrowskiego będzie chciał utrzymać przy sobie rzecznika ds. równości. Taką deklarację złożyli "Wyborczej" najważniejsi kandydaci w wyborach.
1 marca Nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała otrzymają tegoroczni laureaci: Robert Szuchta -historyk, nauczyciel i publicysta oraz Agnieszka Cahn, aktywistka i badaczka, przywracająca pamięć o myślenickich Żydach.
Regionalna Izba Obrachunkowa w połowie stycznia uniewinniła Krzysztofa Głuchowskiego z zarzutów o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Marszałek do dziś nie wstrzymał jednak procedury odwołania go ze stanowiska dyrektora teatru im. Słowackiego. I nie zamierza rozpisać konkursu - choć umowa Głuchowskiemu kończy się już w sierpniu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.