Nie żyje profesor Jerzy Jarzębski, krytyk i historyk literatury specjalizujący się w twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisław Lema. Miał 76 lat.
Prezydent Jacek Majchrowski złożył do Rady Miasta projekt uchwały wprowadzającej bilety odcinkowe w krakowskiej komunikacji miejskiej. - Dzięki temu pasażerowie będą dokonywać opłaty zgodnie z faktycznym zasięgiem ich podróży - informują miejscy urzędnicy.
Aleksander Miszalski na kampanijnej konferencji prasowej mówił w niedzielę (25.02) o funduszach z KPO: - W Krakowie toczy się dyskusja o tym, czy budować metro i ile ma mieć linii. Takie 600 mld to potencjalnie około 60 linii metra w całej Polsce
Prezydent złożył podpis na swoim numerze startowym i na nartach, które zostaną przeznaczone na licytację. Pozyskane fundusze wesprą działalność fundacji, zajmującej się aktywizacją sportową i integracją dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością.
Fani "Diuny" odliczają dni do premiery drugiej części nagrodzonego aż sześcioma Oscarami filmu. Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz przedpremierowy połączony z przypomnieniem pierwszej części - bo są tacy, którzy nadal jej nie widzieli. Wieczory z "Diuną" w reżyserii Denisa Villeneuve'a 29 lutego i 1 marca.
W słowackich Tatrach lawina porwała dwóch polskich skiturowców. 44-latek i 16-latek z urazami rąk i nóg trafili do szpitala w Popradzie.
Sędziowie niemal jednogłośnie zaakceptowali kandydaturę sędziego Pawła Rygla na nowego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie. To jeden z uczestników protestów w obronie praworządności.
Nie zamierzam czekać z wyjściem do mieszkańców, zależy mi na tym, by działania Bunkra Sztuki były widoczne w mieście - rozmowa z Delfiną Jałowik, od 1 marca 2024 roku dyrektorką Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.
Kilkadziesiąt osób zostało przesłuchanych w sprawie nieprawidłowości, do jakich od miesięcy ma dochodzić w krakowskiej Fundacji bł. Salawy. - Badamy wątki dotyczące niekorzystnego rozporządzania mieniem, podrobienia dokumentów, nieskładania sprawozdań finansowych, a także naruszania praw pracowniczych - wylicza Janusz Kowalski z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
W drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny przez stolicę Małopolski przeszły dwie demonstracje solidarności z Ukrainą
- Prawie 15 mln Ukraińców wciąż potrzebuje pomocy humanitarnej - takie są szacunki Polskiej Misji Medycznej. PMM prosi o wsparcie.
Organizatorzy wydarzenia Ukraine in DNA zapraszają dziś (24 lutego) krakowian na manifestację w drugą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Uczestnicy spotkają się o godz. 19.30 pod pomnikiem Mickiewicza na Rynku Głównym.
To dane z raportu "Imigranci ekonomiczni i przymusowi w Krakowie 2023 roku", który przygotowało Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (OWiM).
Z roku na rok Krynica-Zdrój staje się coraz popularniejszym kurortem turystycznym w Małopolsce. Co zrobić, aby w ciągu dwóch dni zwiedzić największe atrakcje uzdrowiska? Oto nasz mini przewodnik.
Troje artystów związanych z Filharmonią Berlińską, rzadko wykonywany repertuar i wielkie, jubileuszowe emocje. Sinfonietta Cracovia obchodzi 30-lecie działalności i zamierza świętować przez cały rok. Najbliższe spotkanie z orkiestrą i jej gośćmi - Berlin Piano Trio - 29 lutego w Filharmonii Krakowskiej.
Dom sztuki współczesnej, ale też galeria ważna dla krakowskich artystów, pawilon wystawienniczy goszczący twórców z całego świata, najsłynniejsze miejsce spotkań przy Plantach, symbol budowli brutalistycznej. To tylko kilka skojarzeń z Bunkrem Sztuki, który po kilkuletnim remoncie ponownie otwiera się dla gości.
"Wszystko wisi na włosku" Tadeusza Kantora, "Gry wojenne" Magdaleny Abakanowicz, projekty teatralne Jerzego Nowosielskiego i wiele innych prac najważniejszych polskich artystów zobaczymy na pierwszej po remoncie wystawie w krakowskiej galerii Bunkier Sztuki.
Co słychać w Wiśle? Nic nowego. Jej piłkarze mogli zostać liderami I ligi, a zamiast tego nasłuchali się gwizdów. GKS Tychy wygrał w Krakowie 1:0.
Cracovia zaczęła rok od imponującego zwycięstwa, a potem wyhamowała. Tym razem zremisowała z Piastem w Gliwicach.
Do konkursu na to stanowisko zgłosiło się ośmioro kandydatów. Ich przesłuchania trwały kilka godzin. W piątek wieczorem komisja zdecydowała, że małopolską oświatą pokieruje Gabriela Olszowska.
Pięciokrotny laureat nagrody Grammy Robert Cray i jego zespół przyjadą do Polski na trzy koncerty. W maju posłuchamy go w krakowskim klubie Studio, Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i warszawskiej Progresji. Bilety już w sprzedaży.
Rada nadzorcza Agencji Rozwoju Miasta Krakowa ogłosiła konkurs na szefa spółki. To już drugie postępowanie w tej sprawie. Do poprzedniego konkursu nie zgłosił się żaden kandydat.
Mamy to! Środki z KPO zostaną wreszcie uwolnione dla Polski. Na co wydamy je w Krakowie? Najważniejsze inwestycje wybierzemy podczas naszej akcji "Głosuję na miasto, na region, na Europę"
Mężczyzna został zatrzymany przez policję. Może mieć postawione zarzuty.
Z dwóch do pięciu złotych wzrosła stawka za godzinę postoju na parkingu przy Galerii Krakowskiej. Inne prywatne parkingi w mieście również podniosły opłaty. A od sierpnia czeka nas kolejna podwyżka - wzrosną (i to znacznie) stawki za postój w strefie płatnego parkowania.
Nowy układ drogowy powstanie na ul. Krakowskiej w Wieliczce. Umożliwi bezpieczne włączanie się aut do ruchu na drodze krajowej nr 94, z Wieliczki w kierunku Krakowa, a także np. Bochni.
Światowej sławy pianiści Brad Mehldau i Christian Sands dołączają do listy gości 29. Summer Jazz Festivalu Kraków. Święto muzyki jazzowej odbędzie się latem i potrwa dwa miesiące - od 1 lipca do 1 września.
Prokuratura Rejonowa w Olkuszu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci Grzegorza Ż. Ciało mężczyzny zostało odnalezione 22 lutego w Zimnodole, niewielkiej wsi położonej niedaleko Olkusza.
Nikt z ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR uczestniczących w szkoleniu lawinowym na Babiej Górze nie spodziewał się takiego znaleziska. Zwłaszcza, że obowiązuje tu zakaz wprowadzania psów.
Justin Timberlake ogłosił w piątek trasę koncertową "The Forget Tomorrow World Tour" po Europie i Ameryce Północnej. Jeden z najpopularniejszych artystów na świecie przyjedzie też do Polski. 26 lipca wystąpi w Tauron Arenie Kraków.
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego opublikowali nagranie z wnętrza opuszczonej przez niedźwiedzia gawry.
Jeden bombowiec kosztuje tyle, co pięćdziesiąt małych samochodów, osiemdziesiąt tysięcy par jedwabnych pończoch lub milion bochenków chleba.
Julia Kamińska, Paweł Domagała, Mateusz Janicki, Tatiana Malkova, Werusha, Jorgos Skolias oraz artyści Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wezmą udział w koncercie "Solidarni z Ukrainą". To ich gest wsparcia dla Ukrainek i Ukraińców. Koncert odbędzie się 24 lutego - w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.
Podróże bez paszportu, darmowy roaming, a w Krakowie nowe obiekty publiczne, drogi, linie tramwajowe. Na co dzień nie myślimy, ile korzyści mamy z naszego członkostwa w UE. M.in. o nich przypomnimy sobie 16 marca podczas Wielkiego Testu Wiedzy o Unii Europejskiej. Na uczestników czekają nagrody.
Po raz kolejny prezydent Jacek Majchrowski deklaruje, że w drugiej turze wyborów prezydenckich, jeśli wejdą do niej Łukasz Gibała i kandydat Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita, odda swój głos na PiS. Wcześniej to samo mówił o Małgorzacie Wassermann.
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza do obejrzenia nowej aranżacji Prywatnych Apartamentów Królewskich. Od kilku dni znajduje się w nich Gabinet Porcelanowy. Zobaczymy tam najpiękniejsze dzieła porcelanowe pochodzące z manufaktury w Miśni.
Razem z finałem kadencji prezydenta Jacka Majchrowskiego pracownicy krakowskiego magistratu rozpoczęli ewakuację z urzędu. Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury, trafiła do Rady Nadzorczej Pałacu Saskiego. Pracuje tam od połowy stycznia.
- Dla mnie to komplement, jeżeli uważacie, że jestem za "dobrze wychowany" i że nie jestem populistą - mówi kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Krakowa.
Himalaista Adam Bielecki, reporterka Kamila Kielar, reżyser dokumentu "KarakoRUN" Adrian Dmoch, trener psów Jerzy Herma i inni ciekawi świata podróżnicy przyjadą w weekend do Wadowic. W planie 14. Przeglądu Filmów Górskich spotkania z gośćmi, ale też maraton filmowy i atak szczytowy na Potrójną w towarzystwie psów.
Dzięki pozyskaniu Baligówki Tatrzański Park Narodowy - którego rocznie odwiedza 4,6 mln turystów - mógłby skierować część odwiedzających na czarnodunajeckie torfowiska. Dyrektor TPN wskazuje też, że takie rozwiązanie otworzyłoby nowe możliwości dla przedsiębiorców w Czarnym Dunajcu oraz Nowym Targu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.