Przez plan "Listy Schindlera" przewinęły się setki krakowian zatrudnionych jako statyści, miasto podporządkowało się amerykańskiej ekipie filmowej. Na premierę 2 marca 1994 roku przyjechał Steven Spielberg. Filmu w Kinie Kijów jednak nie obejrzał. Zagrał za to na klarnecie z zespołem Kroke.

Jest w "Liście Schindlera" scena, w której mała więźniarka-robotnica wręcza Schindlerowi urodzinowy tort z chleba. Ta scena jest autentyczna. Niemiecki fabrykant naprawdę pocałował w skroń Bronisławę 'Niusię' Horowitz-Karakulską, dziś 92-letnią ostatnią ocalałą ze słynnej listy.

Scenariusz „Listy Schindlera" powstał na podstawie powieści Thomasa Keneally'ego rozgrywającej się podczas II wojny światowej. Opowiada prawdziwą historię niemieckiego biznesmena, który w dojściu hitlerowców do władzy widzi szansę łatwego zarobku. Dzięki odpowiednim koneksjom otwiera w okupowanym Krakowie fabrykę. Zatrudnia w niej przymuszonych do pracy Żydów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jak fajnie, że przypomnieliście tamten czas. Moja mama była statystką na planie. Grała Żydówkę. Wielkie to było dla niej przeżycie. A dla nas otwarcie na historię Holokaustu, o której w tamtych czasach w Polsce tak wiele się nie mówiło.
    @mini1418588437197konto
    Statyści nie grają tylko występują.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @lejla
    Zgoda.
    Ale są potrzebni w tle, w kadrze.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Pamietam krecenie Listy w Krakowie bo bylam wtedy 7 letnim dzieckiem i bylo to wtedy dla dzieciakow ogromne wydarzenie. Wtedy tez po raz pierwszy dziadek od strony taty powiedzial mi, ze on, babcia sa Zydami oraz jaki los spotkal cala rodzine w Krakowie. Dziadek wraz z bratem byli wiezniami obozu w Plaszowie. Reszta zginela w Belzcu i Oswiecimiu.
    Dziadek nie byl w stanie tego filmu nigdy ogladnac do konca. Zawsze mowil, ze otwiera to w jego glowie wspomnienia, ktore sprawiaja mu ogromny bol. Zaluje, ze wtedy bylam zbyt mala, zeby z nim o tym wszystkim porozmawiac, zadac odpowiednia pytania. Dziadka nie ma juz od 25 lat. Zostaly mi tylko fragmenty tej historii.
    @drora
    mój dziadek był że Lwowa, dużo historii z czasów wojny opowiadał, ale nigdy do końca, mówił że to zbyt okropne jak ja mój wiek.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @Botucal
    Potwierdzam.
    Znalazłem osoby, które przeżyły obozy koncentratyczne, nie mówiły wszystkiego czego tam doznały ....
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Przeczytałem te wspomnienia i jednego mi zabrakło ( albo Przeczytałem nieuważnie za co przepraszam): poczucia wstydu z jakim polska część ekipy zakrywała przed Spielbergiem gwiazdy dawida na szubienicach często widoczne wtedy na murach krakowskich budynów....
    @marekpoplawski
    Budunków przepraszam za literówkę
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @marekpoplawski
    budynukow*
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @marekpoplawski
    Tylko wtedy?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @marekpoplawski
    na szczęście nie chodziło o Żydów.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @Mateuszek
    Błąd jest oczywisty, ale nie to jest istotą sprawy !
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    <<< Przez plan "Listy Schindlera" przewinęły się setki krakowian grających statystów >>>

    Krakowianie grali zatem statystów, a kogo grali statyści...?

    <<< Wówczas około 600 tys. dol. (uwzględniając inflację, dziś byłoby to znacznie ponad milion złotych). >>>

    Także wówczas, nie uwzględniając inflacji (a uwzględniając denominację), było to znacznie ponad milion złotych.

    <<< Historycy szacują, że w Płaszowie zamordowano ok. 5 tys. osób, a 30 tys. więziono. >>>

    Obecnie przyjmuje się raczej już większe liczby - ok. 40 tys. więźniów i ok. 8 tys. zgładzonych na miejscu. Dokładnej liczby ustalić się nie da, bo dokumentacja niemiecka się w większości nie zachowała, a i tak w oryginalne była niekompletna (np. w ewidencjach nie ujmowano więźniów "przejściowych", tj. przywożonych do obozu z innych i niedługo potem wywożonych prosto do obozów zagłady); szacunki pochodzą z "uśrednionych" zeznań różnych świadków, z ocalałymi więźniami i komendantem obozu włącznie.

    <<< Scenariusz „Listy Schindlera" powstał na podstawie powieści Thomasa Keneally'ego rozgrywającej się podczas II wojny światowej. Opowiada prawdziwą historię niemieckiego biznesmena, który w dojściu hitlerowców do władzy widzi szansę łatwego zarobku. >>>

    Taka całkiem prawdziwa, to jednak nie była - i w książce, i w filmie jest sporo rzeczy dość radykalnie odstających od historycznych faktów; no ale to już byłby temat na osobny artykuł...
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Dodam, że pozostała część aktorów i twórców mieszkała w Naszym Hotelu Forum. I wymieniony tu Liam i Beg Kingsley i wszyscy operatorzy, realizatorzy. Mieli na potrzeby Produkcji przystosowanych kilka pokoi
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    O tak, klejnoty korony brytyjskiej angielscy hydraulicy pokazują przy budach bocheńskim kiełbasożercom obficie i darmowo.
    @Yokokasta
    Co?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @drora
    Którego z trudnych słów nie rozumiesz?
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Mija 30 lat od premiery- piszecie- a jednocześnie podajecie datę 4 marca 1993- to 31 lat, mylę się?
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    ja mieszkałem wtedy na Lwowskiej, koło Placu Bohaterów Getta. wiedziałem,że będą kręcić film, ale jako 14 latek, szybko o tym zapomniałem.
    Pewnego dnia obudziłem się i wyjrzałem przez okno, zobaczyłem essesmanów z psami, goniących ludzi przez ulicę... strasznie się wystraszyłem. Dopiero mam mi powiedziała że kręcą film i nie mam się czego bać
    innym razem szedłem Krakowską, akurat zamknęli ulicę do zdjęć. w momencie kiedy puszczono kamery w ruch, zza rogu wyszedł jakiś menel. usłyszałem pytanie gościa z obsługi czy mają przestać kręcić, na co ktoś mu odpowiedział, że nie, on w sumie tu świetnie pasuje.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0