Tomasz Janeczek, zastępca Prokuratora Generalnego, powołany przez Zbigniewa Ziobrę, kazał krakowskim prokuratorom złożyć kasację wyroku, uniewinniającego lekarkę rodziny Ziobrów. Interweniować musiał Prokurator Krajowy Jacek Bilewicz.
PiS nie będzie miał swoich kandydatów do rady gminy Bochnia ani kandydata na jej wójta, choć w ostatnich wyborach zdobył tu ponad połowę głosów. Na liście poparcia był bowiem m.in. podpis zmarłej dwa lata temu osoby. Ale to nie jedyna gmina w Małopolsce, gdzie partia Kaczyńskiego ma takie problemy.
Dzięki wpisaniu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Lachowie i górale będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe na różnego rodzaju przedsięwzięcia.
O prezydenturę Krakowa bije się dziewięć osób. W rolę najostrzejszego ich recenzenta wcielił się ustępujący prezydent Jacek Majchrowski, który miastem rządzi od 20 lat.
- Nie wiedziałam, że jest coś takiego jak dziadek albo babcia. Nikt ich nie miał - mówiła Lili Haber, przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu podczas spotkania, zorganizowanego przez krakowski oddział IPN.
15-letni Julian w nocy z 13 na 14 marca wyszedł z domu w Olkuszu. Zabrał ze sobą plecak i rower marki "Merlin 7" koloru czarnego. Od razu wszczęto policyjne poszukiwania. Nastolatek odnalazł się, sam zadzwonił na numer alarmowy.
O prezydenturę w mieście chce powalczyć aż 9 osób. Do gry wszedł właśnie Jerzy Muzyk, a to oznacza, że w kwietniowych wyborach staną naprzeciw siebie dwaj kandydaci blisko związani z Jackiem Majchrowskim.
- Mamy w Małopolsce wiele do zrobienia. To u nas Centrum Powiadamiania Ratunkowego nie zadziałało prawidłowo narażając panią Joannę na niepotrzebną traumę. O jej aborcji słyszała przecież cała Polska, wbrew jej samej. To w naszym regionie na szeroką skalę przyjmowano ustawy anty-LGBT, które wojewoda mógł zablokować, ale nigdy tego nie zrobił. Jestem po to, by tamte sytuacje już nigdy się nie powtórzyły - deklaruje Monika Frenkiel, nowo powołana pełnomocniczka wojewody małopolskiego ds. równego traktowania.
Na dachu krakowskiego tramwaju, w czasie zjazdu do zajezdni, w okolicy placu Centralnego w Nowej Hucie doszło do wybuchu. Do sieci trafiło nagranie, na którym widać tę dramatyczną chwilę.
Sprawę bada policja. - To już siódmy homofobiczny atak na nasz DOM EQ od maja ubiegłego roku - wylicza Mateusz Budzik z Federacji Znaki Równości, która opiekuje się Centrum.
Danuta Hauben, lekarka z małopolskiej Porąbki Uszewskiej, przepisywała leki pacjentom po 75. roku życia. Gdy była taka potrzeba, sięgała po te z darmowe, jakie dla seniorów zatwierdził jeszcze rząd PiS. Choć miała podpisaną umowę z NFZ, musiała zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych kary. Jej pacjenci są oburzeni, wpłacają pieniądze na założoną dla niej zbiórkę.
Decyzją Tatrzańskiego Parku Narodowego część szlaków w zachodniej części Tatr zostaje zamknięta na czas tokowiska głuszca i cietrzewia. Od zmierzchu do 8 rano zamknięty jest szlak prowadzący z Doliny Chochołowskiej na Grzesia.
Po "Dziadach", jednym z najgłośniejszych polskich spektakli ostatnich lat, Maja Kleczewska wraca do Teatru im. Słowackiego z "Weselem". Oczekiwania są ogromne ze względu na liczoną od "Dziadów" dobrą passę tej sceny. Stali bywalcy krakowskich teatrów nie ukrywają też, że porównań z "Weselem" Klaty uniknąć się nie da.
Dokładnie za miesiąc (czyli 14 kwietnia) odbędzie się 21. edycja Cracovia Maratonu. 7000 biegaczy wystartuje z Rynku Głównego, aby przebiec po jednej pętli 42 km i 195 m. W sercu Krakowa będzie również meta, zgodnie z tradycją utrzymującą się od 2014 roku.
Zakopiański radny Tymoteusz Mróz zapowiada walkę o ochronę prawdziwego białego misia z Krupówek. I chce, by władze miasta skutecznie egzekwowały przepisy o parku kulturowym na zakopiańskim deptaku, zabraniając zarobkowania na nim przebierańcom bez zezwolenia.
Małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska wysłała szkołom komunikat. Prosi w nim, by dyrektorzy i nauczyciele nie uczestniczyli w organizowanych przez różne czasopisma plebiscytach, w których o zwycięstwie decyduje liczba SMS-ów, wysłanych za pieniądze. - Ja bym się wstydziła takiej wygranej - mówi "Wyborczej". W jednym z takich plebiscytów tytuł uczelni roku wygrało Collegium Humanum.
Na rodzinę Bochenków nikt tu złego słowa nie powie, ale pracowników z Azji wielu wolałoby odesłać do domu. - Zabierają pracę naszym. Strach dzieci z domu wypuścić - słyszymy w Strumianach, Ochmanowie i Zakrzowie, rodzinnych stronach byłego rzecznika rządu PiS Rafała Bochenka.
Jest pierwsza oficjalna reakcja Związku Podhalan po premierze filmu "Biała odwaga" Marcina Koszałki. "Takich postaw niestety w czasie wojny było wiele, zarówno w Krakowie, jak i Warszawie" - piszą górale.
- Jak pan się czuje ze świadomością, że na rektora Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej nie wybrała pana społeczność akademicka, a cztery osoby z Rady Uczelni, blokując jednocześnie start pańskim rywalom? - to jedno z pierwszych pytań, które zadano w debacie wyborczej rektorowi UKEN, Piotrowi Borkowi. Burzliwej debacie (choć kandydat jest tylko jeden) towarzyszyły protesty części środowiska, a po serii niewygodnych pytań dyskusję ucięto i zamknięto spotkanie.
Tylko w ostatnim roku nowi podatnicy wnieśli do kasy miasta ponad 31,5 mln zł. Pozyskiwaniu kolejnych służy akcja "Nadaj barw swojemu miastu. Płać podatki w Krakowie".
Dobre wzory z Kanady w przedszkolu Maple Bear już od września w Krakowie
Prof. Janusz Majcherek, socjolog: - Krakowska Rada Miasta po wyborach zmieni się diamteralnie. Kart rozdawać nie będą już dwa największe kluby, bo radni zawiążą wiele małych klubów. Nie będzie wyraźnej większości, za to spore rozproszenie. Rola Prawa i Sprawiedliwości? Marginalna.
Drzewa zaatakowane przez korniki będą wycinane. O takiej decyzji poinformował na portalu społecznościowym słowacki minister środowiska Tomas Taraba, kończąc spory z ekologami, blokującymi wycinkę drzew w dolinie Koprowej w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Przed wakacjami powróci połączenie stolicy Śląska ze stolicą Tatr, czyli Katowic z Zakopanem. Początkowo w dwa weekendy, od 1 do 5 maja oraz od 30 maja do 2 czerwca.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości przyzwyczaili nas przez ostatnie 8 lat swoich rządów, że przestrzeganie reguł praworządności nie należy do ich priorytetów, a narzędzia, które dane są do ścigania przestępstw potrafią wykorzystać w sposób nader twórczy. Sprawa Pegasusa i inwigilowania przy jego pomocy polityków opozycji (np. posła PO Krzysztofa Brejzy), czy niewygodnych dla władzy prokuratorów (np. Ewy Wrzosek) - to tylko przykłady, choć wyjątkowo drastyczne i niepokojące. I wydawałoby się, że w tej kwestii rządy Zjednoczonej Prawicy nie są już w stanie szczególnie nas zaskoczyć. Nic bardziej mylnego.
O losach Żydów w Tarnowie pod okupacją niemiecką opowiada nowa wystawa czasowa "Zimne spojrzenie. Marzec 1942. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich w Tarnowie" w Żydowskim Muzeum Galicja. Wernisaż oraz spotkanie z kuratorami i gośćmi z Wiednia i Berlina dziś (środa) o godz. 18 w Żydowskim Muzeum Galicja.
Kto nie zdążył skorzystać z toalety pod Rysami z niepowtarzalnym widokiem, którą zdmuchnęła wichura, będzie miał jeszcze okazję.
Zmiany organizacyjne są powodem zwolnień w krakowskim oddziale PepsiCo. Zwolnienia obejmują dwa działy. "Zaoferowaliśmy odprawy i wsparcie" - zapewnia PepsiCo. A Grodzki Urząd Pracy mówi o "niepokojącym zjawisku na rynku". Tylko do końca lutego zwolnienia grupowe w Krakowie objęły już tylu pracowników, co w całym 2023 r.
Arcybiskup Marek Jędraszewski nie będzie miał już decydującego wpływu na linię Kościoła w Polsce. Przechodzi na emeryturę i jako metropolita krakowski, i jako wiceprzewodniczący Episkopatu.
Wojewoda małopolski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę przystanków kolejowych: Kraków Piastów (powstanie koło ulicy Powstańców, ułatwi dojazd także z gminy Zielonki) oraz Kraków Kościelniki (ma umożliwić dotarcie z tego rejonu do centrum miasta).
Regulamin.
Spotykamy się 16 marca w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Św. Wawrzyńca 15 o godzinie 10. Uczestników zapraszamy na miejsce już od godz. 9.30 w celu rejestracji. Atrakcją dodatkową dla uczestników jest możliwość bezpłatnego zwiedzenia Muzeum po zakończeniu testu.
Potężnych rozmiarów lawina śnieżno-gruntowa zsunęła się prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek spod szczytu Kopy Kondrackiej w Tatrach. Na szczęście nie ma poszkodowanych.
60 lat temu Jerzy Bereś miał pierwszą wystawę indywidualną w Galerii Krzysztofory. Wiosną 2024 roku Cricoteka przypomni jego twórczość. Wystawę można oglądać od 21 marca.
14 marca w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędą się targi GamesHall, dla entuzjastów gier komputerowych. Wstęp oraz możliwość przetestowania gier są bezpłatne.
O fotel rektora UKEN powalczy tylko jedna osoba - dotychczasowy rektor uczelni, Piotr Borek. Rada Uczelni nie zaopiniowała pozytywnie kandydatury jego jedynego konkurenta, tym samym zamykając drogę do wyborów władz uczelni. - Zakpiono sobie z demokracji - mówi "Wyborczej" prof. Piotr Trojański, który startował w wyborach.
21 lutego to ustanowiona przez UNESCO data Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W Krakowie, z inicjatywy Uniwersytetu Jagiellońskiego, już od kilku lat świętuje się z tego powodu nie przez jeden dzień, lecz cały miesiąc.
Jak na razie nasz plebiscyt ma wyraźnego i zaskakującego faworyta. Ale do końca głosowania może zdarzyć się wszystko.
W sobotę rano w tunelu pod Luboniem Małym odnotowano przejazd 10-milionowego samochodu - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Każdego dnia przejeżdża tędy średnio prawie 21 tysięcy pojazdów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.