Miał straszyć dzieci piekłem i diabelską zemstą, twierdzić, że w Halloween gwałcone są dziewczynki, a nawet grozić im poronieniem - mowa o księdzu katechecie z jednej z gorlickich podstawówek. Jak donoszą lokalne media, rodzice napisali skargę.
Osoba, która przychodzi do banku po kredyt, jest dla pracowników tej instytucji zwykłym klientem. Wybór najlepszej oferty, formalności i już - pieniądze są na koncie. A co, jeśli klient nie ma pieniędzy na jego spłatę? Premiera "Kredytu" w reżyserii Marcela Wiercichowskiego w ten weekend w Teatrze Bagatela.
Dotychczasowy wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig potwierdził, że wystartuje w najbliższych wyborach na prezydenta miasta. Nowy kandydat ma namaszczenie Jacka Majchrowskiego i deklaruje, że nie będzie się starał o poparcie żadnej partii.
Teatralny Instytut Młodych to nowe miejsce na krakowskiej mapie kulturalnej. Obiekt pod opieką Teatru Ludowego jest przestrzenią dla dzieci, nastolatków i młodych dorosłych oraz wszystkich młodych duchem. Choć TIM działa już od września, właśnie przyszedł czas na Festiwal Otwarcia.
Skoro pierwszy śnieg już za nami, czas na Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym. Świąteczne upominki, smakołyki, aromatyczny grzaniec, oryginalne ozdoby, ciepła odzież i inne niezbędne zimą dodatki znajdziemy od piątku w kramach w sercu Krakowa. Jest tylko jedno ważne pytanie: kiedy to przeleciało?
Rozproszona sieć tanich, precyzyjnych urządzeń pomiarowych od naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego pozwala nie tylko monitorować jakość powietrza, ale i zbierać cenne dane. Jak badacze wykorzystują sieć Storm & DustNet?
Decyzja prezydenta Jacka Majchrowskiego, który nie będzie kandydował po raz szósty na prezydenta Krakowa, jest najlepsza z możliwych i przecina męczące spekulacje: niezależnie od tego, kto wygra wybory, samorządowe struktury miejskie czeka istotna zmiana.
42 wiolonczelistów z 18 krajów powalczy na scenie Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie o nagrody w prestiżowym konkursie imienia maestra. Czwarta edycja Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się 26 listopada, wyniki poznamy 4 grudnia.
Nadchodzące miesiące to czas debat o mieście. Warto, by jednym z punktów tych dyskusji był "renesans miejskich alei", czyli powrót do planowania ulic reprezentacyjnych i estetycznych, przyjaznych, racjonalnie urządzonych, odpowiadających potrzebom i aspiracjom współczesnego Krakowa.
Czy koalicja, która wygrała wybory parlamentarne, zdobędzie też Kraków? Dotąd nie udawało się to ani PO, ani PiS. Po rezygnacji Jacka Majchrowskiego wszystko się zmieniło, ale na razie faworytem sondaży jest kandydat niezależny Łukasz Gibała.
Czas, który buduje - tak psychologowie i pedagodzy mówią o czasie spędzonym wspólnie. To ważne dla rodziny i relacji, z jakich tkamy nasze małe wspólnoty - te genetyczne i te z wyboru. Mamy dla krakowian propozycję rodzinnej zabawy, która pozwoli miło spędzić czas, a także wygrać świetne nagrody - jeśli zespół wykaże się wiedzą o Krakowie.
Była towarzyszką ludzi, traktowano ją jak maskotkę. Mowa o śwince morskiej, która mieszkała na zamku w Ojcowie dawno temu, na przełomie XVI i XVII wieku. Odkrycia jej szczątków dokonali krakowscy naukowcy z Instytutu Archeologii UJ.
W sobotę, 9 grudnia na festiwalu Boska Komedia zostaną pokazane 3 etiudy z wydziału reżyserii krakowskiej AST. To wyjątkowa okazja, by poznać prace młodych twórców, zanim ich talenty zostaną odkryte przed światem.
Krakowska prokuratura skierowała do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie pożaru archiwum miejskiego w Krakowie. Ale, jak zapewniają śledczy, to nie koniec śledztwa w tej sprawie.
Nad morzem chmur dumnie wznosi się Giewont, w oddali widać ledwo wyłaniające się wierzchołki Pilska oraz Babiej Góry. Choć nad Podhalem rozciąga się gęsta warstwa chmur, to wysoko w Tatrach można było złapać trochę promieni słońca i podziwiać takie właśnie widoki. Na Kasprowym Wierchu pojawili się już spragnieni szusów narciarze - skiturowcy. Wykorzystują fakt, że w Kotle Gąsienicowym powyżej 1600 metrów jest duża ilość śniegu. - Narty można założyć powyżej Murowańca (schronisko na Hali Gąsienicowej), dopiero tam jest odpowiednia ilość śniegu. Wcześniej narty trzeba nieść na plecach. Miejscami jest dużo nawianego śniegu, co widać po nawisach, jakie się utworzyły na graniach, a drogowskaz na przełęczy, który ma około 2,5 metra, ledwo wystaje spod śniegu. Można zjeżdżać, ale trzeba znać topografię żlebu, żeby nie ulec wypadkowi - mówi spotkany na Kasprowym Wierchu skiturowiec.
Śmierć 20-latki przy ul. Bytomskiej. W krakowskiej prokuraturze postawiono 21-letniemu Jakubowi K. zarzut zabójstwa. Prokuratura wystąpiła o jego tymczasowe aresztowanie.
Teatr Groteska poinformował widzów, że z powodu przypadków COVID-19 w zespole artystycznym musi odwołać wszystkie spektakle zaplanowane do 28 listopada. - Dzieci są dla nas najważniejsze, nie możemy ich narażać - podkreśla dyrektor Karol Suszczyński. Zapowiada, że scena wznowi działalność 29 listopada.
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA zdradza pierwsze plany na przyszły rok. Pokazywane podczas przeglądu filmy będą przyglądały się światowym kryzysom, dorastającym dziewczynom, a także rozumianym dosłownie i metaforycznie granicom oraz podziałom. 17. edycja święta kina między 26 kwietnia a 5 maja 2024 roku w Krakowie.
Onkofundacja Alivia alarmuje: rosną kolejki do badań diagnostycznych. Pacjenci z podejrzeniem lub wstępną diagnozą choroby onkologicznej czekają na wizytę kilka tygodni, a potem kolejne na diagnostykę. To może spowodować zaprzepaszczenie szans na skuteczne leczenie i wyleczenie.
Tymczasowe kontrole na granicy polsko-słowackiej pozostają. Od 23 listopada zwiększyła się natomiast liczba przejść dostępnych dla ruchu samochodowego.
Sześć polskich uczelni, w tym Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, dostanie łącznie 100 mln zł na badania związane z przemysłem mleczarskim. Choć w MEiN mówią o "jednym z najnowocześniejszych sektorów branży", naukowcy wskazują sporo problemów.
TANAP - słowacki odpowiednik TPN - opublikował nowy regulamin dla turystów w Tatrach. Najważniejsza zmiana: Słowacy skracają czas zimowego zamknięcia szlaków powyżej schronisk.
Tej jesieni zaobserwowano w Tatrach 926 kozic, przed rokiem naliczono ich 1222. Skąd aż taka różnica w spisie?
Najwyższa Izba Kontroli odniosła się do zarzutów nauczycieli dotyczących jej raportu o ocenianiu w szkołach. - Sprawdziliśmy jedynie fakty. Zasady, które teraz krytykują nauczyciele, sami przyjęli w szkolnych statutach. Nie realizują ich, ale też nie robią nic, by je zmienić - uważa NIK.
Prezentujemy regulamin "Rodzinnego testu wiedzy o Krakowie" - edycja 2023.
W tych dniach niedźwiedzie wędrują po Tatrach i szukają gawry, aby zapaść w sen zimowy. Potrzebują spokoju w górach.
W środę, 22 listopada, skończył się trzeci okres, w którym prowadzono kontrolę na granicy ze Słowacją, a część przejść zamknięto. Polski rząd chce, by tak było nadal.
Ponad 100 osób protestowało przed krakowskim magistratem. To pierwsza z kilku zaplanowanych manifestacji przeciwników wprowadzenia w Krakowie strefy czystego transportu.
Radni zgodzili się na sprzedaż Comarchowi akcji klubu sportowego Cracovia. Miasto ma zarobić na tej transakcji ponad 21 mln zł. Kibice obawiają się jednak, że ich klub zniknie z Krakowa.
Czy zima w tym roku zaskoczy kierowców? W miejskich magazynach czeka już 17 tys. ton soli i inne środki zabezpieczające przed skutkami oblodzenia. 265 jednostek MPO jest już gotowych do akcji "Zima".
TVP niemal w ostatniej chwili dopełnia niezbędne procedury w sprawie organizacji kolejnego "Sylwestra marzeń" w Zakopanem - przekazują samorządowi urzędnicy spod Tatr.
Przygotowanym przez nich obywatelskim projektem uchwały likwidującej SCT radni zajmą się najwcześniej w grudniu.
- Z przykrością informujemy, że z powodu niesprzyjających warunków pogodowych termin zakończenia remontu mostu Dębnickiego ulegnie niewielkiemu opóźnieniu - podał ZDMK. Trwa oczekiwanie na dobrą pogodę.
Prezesi i wiceprezesi miejskich spółek w Krakowie są jednymi z lepiej wynagradzanych w kraju. - Nie są to takie mecyje. Prosty pracownik niektórych firm dostaje więcej - skomentował prezydent Jacek Majchrowski.
W podsumowaniu sezonu letniego w górach, słowaccy ratownicy przyznają, że nie udało się wyjaśnić zagadki zaginięcia polskiego turysty w Tatrach Wysokich. Dodają, że to nie turyści z Polski najczęściej wołali o pomoc w słowackich górach.
Ambasada Szwecji sprzeciwia się szerzonym przez Barbarę Nowak fake newsom. W udzielonym Wirtualnej Polsce wywiadzie małopolska kurator oświaty stwierdziła, że w szwedzkich przedszkolach są pokoje, do których nauczycielki prowadzą dzieci i je masturbują.
IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całej Małopolski. We wtorek (21.11) wieczorem temperatura spadnie, będzie padać deszcz i deszcz ze śniegiem. Synoptycy spodziewają się zamarzania mokrej nawierzchni dróg i chodników.
Mateusz J. to krakowski bloger, znany z krytyki prezydenta Jacka Majchrowskiego i jego otoczenia. We wtorek przed Sądem Okręgowym w Krakowie zapadł skazujący go wyrok.
Autostrada A4 zostanie poszerzona. 20 listopada Ministerstwo Infrastruktury i GDDKiA podpisały dokumenty w tej sprawie. Na odcinku 75 km pojedziemy trzema pasami. Inwestycja może jednak potrwać kilka lat.
- Każdy, kto przyjdzie do magistratu jako prezydent i zacznie od czystki, pozbywania się fachowców, będzie idiotą - mówił rano w Radiu Kraków prezydent Jacek Majchrowski.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.