Przez trzy dni w Zakopanem politycy oraz działacze sportowi będą debatować podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Znany jest już szczegółowy program konferencji, na której będzie się m.in. mówić o Polsce "jako organizatorze wielkich imprez sportowych"
Lekcje religii są monotonne, katecheci boją się pytań, wpadają w monologi, odstają od życia, nie mają wspólnego języka z uczniami - młodzież z archidiecezji krakowskiej oceniła szkolną katechezę.
W dwóch krakowskich okręgach kandydatami Paktu Senackiego są Jerzy Fedorowicz i Bogdan Klich. - Oni są senatorami na złe i na dobre czasy. Te złe właśnie mijają, a dobre nadchodzą - mówił Bartłomiej Sienkiewicz, krakowska "jedynka" KO w wyborach do Sejmu.
Wzorem uchwały dot. likwidacji spółki Kraków 5020 mieszkańcy składają do UMK projekt uchwały obywatelskiej i chcą, by miasto zrezygnowało z pomysłu umieszczenia pomnika Orląt Lwowskich w parku im. Wisławy Szymborskiej. W składzie komitetu uchwałodawczego jest m.in. Michał Rusinek, były sekretarz zmarłej noblistki.
Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich Arolsen Archives po latach zwróciło Bożenie Krupie pierścionek jej babci Karoliny Sitek zrabowany podczas II wojny światowej.
Schronisko ma powstać na niewielkiej polanie nieopodal szczytu Jeżowa Woda w Beskidzie Wyspowym - tuż obok szlaku prowadzącego na Mogielicę. Mieszkańcy limanowszczyzny protestują: - To będzie hotel. W schronisku turystycznym nie potrzeba sal konferencyjnych, miejsc na imprezy dla 150 osób czy minispa - mówią.
2839 osób ruszyło w niedzielę na trasę 16. edycji Biegu Trzech Kopców. Zobacz zdjęcia Konrada Kozłowskiego.
Krakowski magistrat ogłosił konkurs na dyrektora Bunkra Sztuki. Wybrana osoba zastąpi Marię Annę Potocką, która w ostatnich latach łączyła kierowanie Bunkrem z szefowaniem MOCAK-owi.
Źle się dzieje w Operze Krakowskiej - alarmują ludzie kultury i nauki. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Mariola Cieniawa-Puchała, Jerzy Buzek, Stanisław Waltoś i 19 innych osób wystosowali alarmujący list do ministra Piotra Glińskiego, marszałka Witolda Kozłowskiego i wojewody Łukasza Kmity. Piszą w nim o niezrozumiałych działaniach dyrektora Piotra Sułkowskiego.
Podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Kacpra Tekielego w Tatrach padał deszcz, było zimno. - Taką pogodę w górach mój mąż właśnie najbardziej lubił - dzieliła się wspomnieniami Justyna Kowalczyk-Tekieli.
To dopiero trzecie w tym sezonie zwycięstwo Wisły Kraków. O pokonaniu Motoru Lublin przesądziły m.in. dwa gole Angela Rodado.
Czy można już bić na alarm? Cracovia przeciwko Pogoni Szczecin na własnym boisku była bezradna, dostała surową lekcję.
Na czym polegają "spacery zaangażowane". - Tu nie chodzi o to, żeby tylko przejść się w konkretne miejsce, ale żeby coś dla tego miejsca zrobić - tłumaczy współtwórczyni inicjatywy #Park2Park, zajmującej się zielenią w Krakowie.
W sobotę, 23 września, oficjalnie otwarto Centrum Komunikacyjne w Zakopanem. Nowy dworzec autobusowy będzie obsługiwał linie dalekobieżne i lokalne. Pierwsze kursy z nowego obiektu ruszą już po weekendzie.
W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w sobotnie południe zgromadził się tłum teatromanów. Powodem było opuszczenie 130-letniego żyrandola - "drogowskazu i Wielkiego Pająka", jak go określił dyrektor Krzysztof Głuchowski.
W piątek 22 września w kinie Kijów odbyła się gala Miłosiernych Samarytan Roku 2023 organizowana przez Stowarzyszenie św. Eliasza. Wśród ośmiorga nagrodzonych znalazł się między innymi założyciel grupy Medycy na Granicy - Jakub Sieczko.
To, co dzisiaj proponuje nam rząd na czele z Jarosławem Kaczyńskim, cofa nas co najmniej do średniowiecza i niweczy dorobek naukowy. Pisowska władza nienawidzi kobiet. Chce decydować o każdym aspekcie naszego życia - mówiła Dorota Marek.
Rok akademicki za pasem, a wielu studentów jeszcze nie znalazło dla siebie mieszkania. Niektórzy z nich poddali się i zrezygnowali ze studiów w Krakowie.
Słynący z niespodzianek i zaskakującego repertuaru Unsound Festival w tym roku konsultował program ze sztuczną inteligencją SIAD. Po wspólnych obradach organizatorzy zdecydowali, że między 1 a 8 października w Krakowie wystąpią m.in. Autreche, Rrose, Blawan, Nyege Nyege, Ben Frost oraz Teoniki Rożynek i Aleksandra Słyż.
O osiągnięciach naukowczyń trzeba mówić, trzeba budować ich autorytety, stąd też moja aktywność w social mediach. Można się zżymać na TikToka, instagramowe poczynania nie są poważnie traktowane w środowisku akademickim, ale w jaki inny sposób mamy dotrzeć do młodych ludzi? - pyta Doktorka Tutorka.
Ze spraw prowadzonych przez tragicznie zmarłego zastępcę prokuratora rejonowego w Nowym Sączu mogły znikać pieniądze zajęte w ramach śledztw przeciwko handlarzom narkotyków - wynika z informacji, do których dotarła "Wyborcza". Z funkcji odwołano właśnie szefa Prokuratury Rejonowej i zastępcę prokuratora okręgowego.
Tatrzański Park Narodowy opublikował dane dotyczące frekwencji na tatrzańskich szlakach w sierpniu. Wiemy już, że wakacyjny rekord frekwencji w Tatrach nie został pobity. W czasie tegorocznych wakacji - w lipcu i sierpniu - na teren TPN weszło 1 mln 732 tys. turystów. W analogicznym okresie 2021 r. po Tatrach wędrowało 1 mln 909 tys. osób.
39-latek nie miał prawa jazdy, bełkotał i wyczuwalna była od niego silna woń alkoholu. - Na szczęście nikomu nic się nie stało - mówi Anna Zięcik z wojewódzkiej komendy policji w Krakowie.
Decyzję o nieemitowaniu rządowego spotu przed filmem Agnieszki Holland "Zielona granica" o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy podjęły zgodnie wszystkie kina studyjne w Krakowie. - Sami decydujemy o wszelkich aspektach swojej działalności, w tym repertuarze filmowym i wyświetlanych spotach reklamowych - słyszymy.
"Auserlesenes" - tak nazywa się wystawa ilustracji narracyjnych, którą od 23 września będzie można oglądać w Goethe-Institut w Krakowie. Z okazji jej otwarcia dyrekcja zaprasza na rodzinne święto ilustrowanych opowieści "Magiczne Strony", łączące teatr, warsztaty literacko-plastyczne i oprowadzanie po wystawie.
W niedzielę (24 września) ponad 3000 biegaczy zmierzy się z trasą wiodącą pomiędzy krakowskimi kopcami - Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Do PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców można się jeszcze zapisać w biurze zawodów.
W piątek 22 września w całym Krakowie jeździmy miejskimi autobusami i tramwajami bez biletu, za darmo. Tak miasto świętuje dzień bez samochodu, który kończy Europejski Tydzień Mobilności.
Goście w Teatrze KTO. Ze spektaklem tanecznym "Café Müller" Piny Bausch przyjedzie na krakowskie Podgórze Dominik Więcek. - Co by było, gdyby moi rodzice nie podjęli decyzji o naszym powrocie do kraju? - zastanawia się tancerz i choreograf. Spektakl obejrzymy 27 września.
Posłanka Anna Paluch z PiS udzieliła wywiadu portalowi Podhale24.pl, w którym odnosi się do swojego taniego mieszkania komunalnego. Chwali też Jarosława Kaczyńskiego i jego decyzję o rezygnacji ze startu w Warszawie, gdzie wyborcy są "słoikami opornymi na wiedzę".
Zaiste, wielki musi być strach prezesa spółki Igrzyska Europejskie Marcina Nowaka, który na widok dziennikarki "Gazety Wyborczej" Anny Kolet-Iciek zaczyna straszyć policją i blokuje drzwi wyjściowe z sekretariatu. Jest to strach równie wielki jak arogancja, a ta ma naprawdę wyjątkowy charakter, nawet jak na standardy szefów państwowych instytucji i spółek.
Jak to się u nas mówi: im mniejszy kraj, tym więcej zamków. Na Słowacji mamy 220 zamków lub ich ruin. Do tego 425 dworów! - zachwala swój kraj Zlata Šipošova, konsul generalna Republiki Słowackiej w Krakowie.
Piętnaście zespołów artystycznych, nauka tańca, muzyki, malarstwa i języków obcych, scena teatralna, kilka galerii sztuki, zajęcia dla mam i seniorów, Nowohucki Uniwersytet Dzieci i Krakowskie Centrum Choreograficzne. Nowohuckie Centrum Kultury nie bez przyczyny nazywane jest największym domem kultury w Krakowie. A nawet w Polsce.
Nie wystarczy dziś powiedzieć: szkoła bez Czarnka, Kraków bez Barbary Nowak, Polska bez PiS. Powtarzanie pustych frazesów nie wyprowadzi nas z impasu. Trzeba zaproponować konkretne rozwiązania - mówi Daria Gosek-Popiołek, kandydatka w wyborach z krakowskiej listy Lewicy.
Pacjenci krakowskiego ortopedy zarzucają mu, że popełnił poważne błędy medyczne podczas operacji bądź nie wykonał zabiegów tak, jak zapowiadał. Ich skargi trafiły m.in. do wojewody i Ministerstwa Zdrowia, ale decyzji w sprawie lekarza nadal nie ma. Niektórzy pacjenci nie chcą czekać i zapowiadają oddanie sprawy do prokuratury.
Jeszcze w 2023 roku w ramach miejskich projektów "Pędem do hali" i "Wpływamy na zdrowie" zostaną oddane do użytku trzy nowoczesne obiekty w Krakowie: dwie przyszkolne hale sportowe i kryta pływalnia.
Narodowcy od kilku dni zapowiadali protest przed krakowską premierą najnowszego filmu Agnieszki Holland. Naprzeciw nich stanęli jednak kontrdemonstranci z Rodziny bez Granic. - Oni się boją, bo ktoś wreszcie pokazał na banerach i plakatach to, przed czym się chowali za murem i drutem kolczastym, za policją i wojskiem. To są twarze kobiet, dzieci, zmarzniętych i chorych. Ludzi.
Lekarze ratujący uchodźców na granicy z Białorusią, wolontariusze pomagający Ukrainie, ksiądz, który stara się pomóc osobom w kryzysie samobójczym oraz rodzinom w żałobie po samobójczej śmierci bliskiej osoby - oto laureaci tegorocznych nagród Miłosierny Samarytanin 2023.
Trwa Europejski Tydzień Mobilności, którego celem jest zachęcenie władz lokalnych i orgnizacji pozarządowych do promowania ekologicznego transportu (rower, ruch pieszy oraz komunikacja miejska). Podsumowaniem będzie Dzień bez Samochodu.
Średni czas oczekiwania na konsultację psychiatry dziecięcego w Polsce wynosi prawie osiem miesięcy - zwracali uwagę kandydaci Trzeciej Drogi. Chcą, by ten czas skrócić do 60 dni.
Sędzia Zygmunt Drożdżejko nie przeszedł testu na niezależność, zarzucał stowarzyszeniom sędziów Themis i Iustitia i jednemu z krakowskich sędziów prowadzenie działalności politycznej, wspieranie opozycji i zabieganie o przychylność ambasadora USA. Od środy kieruje Sądem Apelacyjnym w Krakowie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.