Bohaterowie? Tata i jego córka Lila. Miejsce akcji? Codziennie inne. Pierwsza jesienna premiera Teatru Groteska opowie o relacji opartej na wielkiej miłości. "Wszechświaty mojego taty" w reżyserii Gosi Dębskiej trafią do repertuaru w piątek.
Nowe cztery bloki przy ul. Rogozińskiego wciąż są w obrębie planów - inwestor nie ma jeszcze tzw. wuzetki ani pozwolenia na budowę. Na swoim terenie postawił jednak tablicę pamiątkową poświęconą patronowi ulicy. Mieszkańcy pomysł zbojkotowali i urządzili własną wystawę - pokazując, jak deweloper zniszczył teren.
Teatr Nowy Proxima zaczyna sezon od premiery, która ma dać szansę zaistnienia młodej aktorce. Zuzannie Jagusiak, studentce II roku aktorstwa, będzie towarzyszył najwytrwalszy w walce o wolność słowa dyrektor polskiego teatru Krzysztof Głuchowski.
Ratownicy TOPR w czwartek wieczorem odnaleźli ciało turysty, który spadł z Giewontu do Doliny Strążyskiej. Ze względu na ciemności transport zwłok trzeba było odłożyć do piątkowego poranka.
Konstanty Gebert, autor książki "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło", został laureatem Konkursu o Nagrodę im. Leszka Długosza organizowanego przez Targi Książki w Krakowie. - Książka ta została doceniona przede wszystkim z uwagi na jej współczesną wymowę, doskonałe wpisanie się w aktualny nastrój społeczny i wyraźnie sformułowaną przestrogę na przyszłość - mówiła prof. dr hab. Małgorzata Kossowska.
Ich prace łączą świat realny z wirtualnym oraz sztukę z nauką i innowacyjnym przemysłem. Artyści zaproszeni do udziału w wystawie Biennale Kultura Futura opowiadają o marzeniach z dzieciństwa, dzielą się bolesnymi historiami, a nawet w nietypowy sposób próbują oświadczyć się wybrance. Jedenaście dzieł twórców z Polski, Białorusi, Szwajcarii i Kanady można oglądać do 28 listopada w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Dwoje skrajnie różnych bohaterów: Agnieszka Osiecka i Krystian Lupa, prezentacja malarstwa w roli medium sztuki i ukłon w stronę paradoksów w twórczości litewskich artystów. Późna jesień to doskonały czas na wizytę w MOCAK-u, który właśnie otworzył cztery nowe wystawy.
Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego pozytywnie zaopiniował budowę stacji narciarskiej na Nosalu, której inwestorem jest TPN, parkowcy za zamkniętymi drzwiami spotykają się w tej sprawie z urzędnikami - twierdzą ekolodzy. TPN tłumaczy, że sam chce zbudować ośrodek narciarski, by mieć nadzór nad pracami w Tatrach.
Krakowian w grudniu czekają kolejne wybory - do rad dzielnic. W 44 okręgach (na 366) brakuje jednak kandydatów na radnych. Jest więc dodatkowy termin dla chętnych. Inni już rozpoczęli kampanię.
Każdy będzie lepszy od obecnego - odpowiada ZNP na pytanie o nowego ministra edukacji. A największa organizacja oświaty niepublicznej apeluje do partii, które stworzą rząd: wybierając ministra edukacji, zapomnijcie o partyjnej arytmetyce i postawcie na realne kompetencje.
Nie ma jesiennego sezonu kulturalnego bez Festiwalu Twórczości Korowód. Bohaterem szesnastej edycji będzie Jerzy Wasowski. Przeglądowi tradycyjnie towarzyszy odkrywający talenty Ogólnopolski Konkurs Twórców i Wykonawców "Piosenkarnia". Korowód wystartuje 13 listopada.
Zapiąć pasy, przygotować się na polityczne turbulencje. Mogą potrwać wiele miesięcy, albo i dłużej, nawet jeśli przyjąć, że prezydent Andrzej Duda nie będzie utrudniał do ostatniego możliwego momentu powstania rządu z Donaldem Tuskiem na czele. Warszawskie gabinety to przecież czubek góry lodowej, której rozmiary trudno oszacować.
Kapelusz kardynalski dla arcybiskupa Rysia jest żartem, kpiną z Kościoła, jego całkowitym upadkiem. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie? Profanacja mszy świętej. Droga synodalna? Demonokracja.
Krakowski ZIS obchodzi właśnie 15 lat istnienia. Co w tym czasie wybudował, jakie imprezy zorganizował (współorganizował) i jak wpłynął na aktywność mieszkańców Krakowa - o tym mówi nasz alfabet.
Barbara Nowak przekonuje, że Tęczowy Piątek godzi w godność nauczycieli, Ordo Iuris, że zagraża rozwojowi psychoseksualnemu młodzieży, a Centrum Życia i Rodziny nawołuje do organizacji kontrwydarzenia - Szlachetnego Piątku.
Te powieści rozgrzeją was w jesienne i zimowe wieczory. Polecamy gorące kryminały, thrillery i powieści sensacyjne.
Młodzież, młodzież i jeszcze więcej młodzieży - średnia wieku uczestników pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie była wyjątkowo niska. I choć nie powinno to dziwić, bo czwartek i piątek w godzinach p to zawsze był czas dla grup szkolnych, wydaje się jednak, że dokonała się tu w ostatnich latach zasadnicza zmiana. Otóż, młodzi czytają!
Prezydent Jacek Majchrowski odwołał z funkcji dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 26 w Krakowie, zarzucając jej zachowanie niegodne nauczyciela i nierówne traktowanie uczniów.
Dywany, pościel, rowery, nawet drapak dla kota - takie rzeczy za pieniądze z budżetu miasta przeznaczone na szkołę miała kupować dyrektorka XXX LO w Krakowie. Tylko na "poczęstunki dla młodzieży" w jednym roku szkolnym wydała 100 tys. zł, choć nauczyciele twierdzą, że takowych na oczy nie widzieli. Miasto rozważa zawiadomienie organów ścigania.
W listopadzie Jacek Majchrowski ma zamiar ogłosić swoją decyzję w sprawie startu w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Gotowy do wyścigu o fotel prezydencki jest natomiast poseł Aleksander Miszalski. W szranki chętnie stanąłby też Michał Drewnicki. Kto jeszcze?
Kontrowersyjna wycinka ma związek z rozbudową drogi powiatowej w Gaju, Lusinie i Libertowie. Do usunięcia wyznaczono blisko 600 drzew. Mieszkańcy walczą o uratowanie przynajmniej części z nich.
W Willi Decjusza w Krakowie po raz 20. wręczona została Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka. Przyznawana jest ona osobom i organizacjom z całego świata działającym na rzecz pokoju, praw człowieka oraz dialogu religii i kultur.
Zamknięte kasy w dniu meczu, posiłki policji ściągnięte spoza miasta - tak Bielsko-Biała przygotowuje się do meczu TS Podbeskidzie - Wisła Kraków. Władze bielskiego klubu już zdecydowały, że kibice Wisły nie wejdą na stadion.
Targi Książki w Krakowie to cztery dni czytelniczego święta. Hale przy ul. Galicyjskiej przeżywają tak duże oblężenie, że trudno przepchnąć się wytyczonymi alejkami. Organizatorzy zapewniają, że tym razem będzie lepiej. Będzie nowa przestrzeń i limity wejść.
Deszczowa pogoda definitywnie kończy letnio-jesienny sezon turystyczny na południu Polski. Tragedii nie było, ale Zakopane i okolice odwiedziło mniej turystów niż w ubiegłych latach. Nie pomogła nawet pogoda, która z kapryśnych gór uczyniła słoneczny kurort.
"Rektor nie wyraził zgody na Pani zatrudnienie" - przeczytała Ewelina Pytel, liderka małopolskiego KOD, w piśmie od Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ubiegała się o stanowisko asystentki. Okazała się najlepsza, ale rektor uczelni wolał unieważnić konkurs, niż przyjąć ją do pracy.
Wielka radość dla milenialsów. Kto urodzony w latach 90. nie chciał odwiedzić wioski Smerfów? Po latach przyszedł czas na spełnienie marzenia z dzieciństwa. W krakowskim Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema rusza wystawa świetlna "Smerfy". Czas na przygody do 3 marca 2024 roku.
Sąd nie jest w stanie znaleźć małopolskiej kurator oświaty, aby dostarczyć jej wyrok - poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz. Chodzi o wyrok, w którym sąd nakazał Barbarze Nowak przeproszenie ZNP za powiązanie strajku nauczycieli z alarmami bombowymi podczas matur w 2019 r.
84-letnia rowerzystka potrącona na ulicy w miejscowości Bobrek (powiat oświęcimski) to mama posła Marka Sowy i ks. Kazimierza Sowy. Kobiety nie udało się uratować. Synowie żegnają mamę Helenę w mediach społecznościowych.
To mocny rok dla literatury faktu. Wiele tytułów z tego gatunku z pewnością znajdzie się w podsumowaniach najlepszych książek i nominacjach do nagród. A jedna z reporterskich premier może być wydarzeniem targów.
Zabytkowy kościół na Wesołej pozostanie w rękach miasta. Mimo licznych ofert Kraków nie zdecydował się na sprzedaż budynku i zapewnia, że wierni nadal będą mogli z niego korzystać. Jest też plan budowy nowoczesnego szklanego gmachu dla Biblioteki Kraków.
Kraków będzie pierwszym polskim miastem, które pokaże zbojkotowany przez PISF dokument "Nie cała umrę" o Zuzannie Ginczance. Film Joanny Grudzińskiej zdążył zjeździć francuskie kina, ale na ekrany w Polsce zaproszenia nie dostał. Na seans oraz spotkanie z reżyserką i prof. Tadeuszem Lubelskim zaprasza w środę Centrum Kultury Żydowskiej.
Rządowy program "Bezpieczny kredyt 2 procent", obniżki stóp procentowych, drożejące materiały budowlane i inflacja - wszystko to sprawia, że mieszkania drożeją w całej Polsce. W Krakowie jednak najszybciej, według najnowszych analiz nawet o 28 proc. w ciągu roku. Dlaczego?
Wicemarszałek Sejmu kończącej się kadencji Ryszard Terlecki z PiS-u oświadcza: - Rozmawiamy z różnymi posłami z opozycji. Posłanka PSL Urszula Nowogórska przyznaje, że dostała propozycję z PiS-u: - Natychmiast ucięłam rozmowę.
W Krakowie zmarła Wanda Półtawska. Na początku listopada skończyłaby 102 lata. W czasie II wojny światowej była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie naziści eksperymentowali na kobietach. Po wojnie skończyła medycynę i zajęła się psychiatrią. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II.
Podhalańscy aktywiści mają nadzieję, że zmiana władzy w Polsce pomoże im rozwiązać problem smogu pod Tatrami. Wskazują jednocześnie, gdzie potrzebne są zmiany.
"Tęczowy piątek" odbędzie się w szkołach 27 października. Udział w akcji zgłosiło 11 małopolskich szkół. - Odchodzi minister Czarnek, odchodzi kurator Nowak, nie ma się już czego bać - przekonują organizatorzy.
Jeszcze w czwartek na zajęciach sprawdzano obecność, opowiadano o planach na nadchodzący semestr. W piątek dowiedzieli się, że uczelnia ich kierunek zamyka. - Nie zaproponowano nam nic w zamian - żalą się studenci Uniwersytetu KEN, wcześniej znanego jako Uniwersytet Pedagogiczny.
W Nowym Sączu około godz. 17 wybuchł pożar w zakładzie produkującym meble. Nie ma poszkodowanych.
Trzymiesięczny areszt i zarzut usiłowania zabójstwa dziecka dla kobiety, która w zeszłym tygodniu trafiła wraz z 12-letnim synem do szpitala w Wadowicach. Zarówno matka, jak i nastolatek mieli obrażenia kłute brzucha.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.