Kierowcy, którzy podczas najbliższych weekendów wybiorą się na Podhale, muszą liczyć się z utrudnieniami na drodze. Początek października to bowiem czas, kiedy z hal do domów wracają pasterze, a z nimi stada owiec, liczące od kilkuset do nawet 1,5 tysiąca zwierząt.
Założyłem urągające konserwatywnym modowym standardom szarawary, podkoszulek z antysystemowym nadrukiem, irokeza na łbie zmierzwiłem jeszcze bardziej. I doszedłem do wniosku, że chcę uczyć tak, jak wyglądam. I żaden Niebawem Były Pan Minister mi nie podskoczy - krakowski polonista Przemysław Rojek opowiada o pracy pod kuratelą ministra Czarnka i programach wyborczych dla edukacji
- Inna Polska jest możliwa, każdy głos się liczy, nie patrzcie biernie i nie pozwólcie, by starsi panowie układali wam świat - przekonują aktywistki Inicjatywy Wschód. Po poruszającym klipie dziewczyny ruszyły w Polskę i namawiają do udziału w wyborach 15 października.
W niedzielę (8 października) na ulice Krakowa wyruszą uczestnicy 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Będą utrudnienia w ruchu, bo część ulic zostanie wyłączona. Po zmienionych trasach pojedzie też komunikacja zbiorowa.
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego zaprasza na wystawę "Artyści zakopiańscy 2023". W budynku przy Krupówkach zobaczymy prace kilkudziesięciu malarzy i malarek. Pomysłodawczynią wystawy jest dyrektorka galerii Lidia Rosińska-Podleśny.
"Wolność, równość, szacunek" - to hasło czwartej edycji Festiwalu Równości w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie. 7 i 14 października będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, spotkać przedstawicieli fundacji Stawiamy na Łapy i Przyjaciół Konia Petrusa oraz obejrzeć wystawę malarstwa Elżbiety Bińczak-Hańderek i wystawę fotografii "Odbicia" Krzysztofa Marchlaka.
Jesteś pacjentem w szpitalu i chciałbyś decydować, co zjesz na śniadanie albo na obiad? W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie będzie to możliwe. Nowy system karmienia chorych ma być - jak zapowiada placówka - rewolucyjny. Koniec z mielonym, ma być superfood.
Rozliczenie Sylwestra Marzeń w Zakopanem pogrąża władze TVP. "To organizacyjna i finansowa porażka" - twierdzi NIK. Zapłacili za nią podatnicy.
Do kogo trafi nagroda międzynarodowego konkursu na miniaturę dźwiękową inspirowaną poezją Wisławy Szymborskiej? O wyróżnienie walczy trzydzieści osób z całego świata. Laureatów poznamy w sobotę podczas gali w Pałacu Potockich.
Wielki Test Wiedzy o Krakowskim Sporcie odbędzie się w Tauron Arenie Kraków w sobotę 21 października - start o godz. 10. Nagroda dla zwycięzcy wynosi 2500 zł. Poniżej link do zapisów.
Nadeszła trzecia, najbardziej kolorowa pora roku. Przynajmniej w modzie - jesiennych stylizacji będzie można poszukać w sobotę i niedzielę podczas KIERMASH-u w Starej Zajezdni Kraków by DeSilva na Kazimierzu. Organizatorzy przypominają - to miejsce przyjazne zwierzętom.
Krakowska debata wyborcza. Kandydaci ujawnili, na kogo głosowaliby, gdyby nie mogli na siebie. Mieli też propozycje dla młodych, których nie stać na studia i drogie mieszkania, np. akademiki za złotówkę, stypendia i kredyt 0 proc. - Ode mnie nic takiego nie usłyszycie: to rozdawnictwo - stwierdził kandydat Konfederacji Bartosz Bocheńczak.
Grupa 35 osób, w tym kobiety i dzieci, została wyrzucona przez kierowcę autobusu na łące nieopodal Jaworzyny Tatrzańskiej przy polsko-słowackiej granicy.
Przed miłośnikami niecodziennych doświadczeń muzycznych i artystycznych ostatnie trzy dni Unsound Festivalu. Tradycyjnie organizatorzy postanowili nas zaskoczyć. W programie jeszcze m.in. pokaz mody na Zakrzówku, koncert zespołu Marginal Consort, który gra tylko raz w roku, oraz popis headlinera, czyli brytyjskiego duetu Autechre.
Natalia Kukulska, Małgorzata Ostrowska, Anna Karwan, Kuba Badach, Marek Piekarczyk i inni zaśpiewają w sobotni wieczór piosenki Andrzeja Zauchy. "Wieczór nad rzeką zdarzeń" ma być symbolicznym powrotem twórczości artysty do jego ukochanego miasta.
7 października Muzeum Narodowe w Krakowie skończy 144 lata. Z okazji przypadających w sobotę urodzin obniża cenę biletów na wystawy do 5 zł, zaprasza na spektakle artystyczne i wykład.
Lucibela, Alicja Majewska i Daria ze Śląska. Trzy panie, trzy pokolenia, trzy zupełnie inne style muzyczne. Na ich koncerty w najbliższych dniach zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury.
Około 12 tysięcy osób zamierza w weekend wziąć udział w krakowskim święcie biegania. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo odbędą się półmaraton (21 km i 97,5 m), bieg na 5 km i wyścigi dla dzieci. Można się jeszcze zapisać w biurze zawodów.
Kraków dziś i Kraków sprzed wejścia do Unii Europejskiej to tak różne miasta, że czasami ma się wrażenie, że łączą je tylko lokalizacja, liczba zabytkowych budynków i kilkaset tysięcy mieszkańców, na oczach których przeistoczył się w turystyczno-akademicko-biznesową metropolię o globalnych ambicjach. Jak wyglądałoby miasto, gdyby nie fundusze unijne?
Święto fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury. Od piątku będzie można oglądać tam aż sześć nowych wystaw. W jednym budynku zobaczymy najlepsze fotografie prasowe wybrane w ramach World Press Photo, portrety zwierząt naszego redakcyjnego kolegi Adama Wajraka, zdjęcia rodem z horrorów Karoliny Jonderko i ze świata snów Bogdana Głowackiego, obrazy przedstawiające kobiece ciało Jolanty Rycerskiej i retrospektywy Chrisa Niedenthala.
Antonina Tosiek opublikowała tekst, którego bohaterowie zarzucają dyrektorowi Instytutu Literatury Józefowi Ruszarowi mobbing, molestowanie i prywatę. Dyrektor odpiera zarzuty i straszy media prawnikami.
Prawie 30 proc. tych kobiet, które nie głosują, twierdzi, że w partyjnych programach nie znajdują niczego dla siebie. Prof. Małgorzata Fuszara: Przed nami wybory o nasze być albo nie być.
Mieszkańcy terenów przy granicy ze Słowacją protestują przeciwko zamknięciu przejść. - To wygląda jak Polexit - denerwują się.
Polityk Platformy Obywatelskiej określił zapory na Łysej Polanie jako "rekwizyty kampanii wyborczej PiS-u".
Za 26 miesięcy ma być gotowa kładka łącząca Kazimierz z Ludwinowem. Kontrakt na realizację robót budowlanych został podpisany w czwartek 5 października. Inwestycja wzbudza protesty części mieszkańców.
Już pierwszego dnia nowa linia tramwajowa do Górki Narodowej zaliczyła serię kompromitujących wpadek. Inwestycja wciąż nie jest gotowa, ale notuje rekordowe zainteresowanie mieszkańców.
Nowe drzewa, boisko, ścieżki rowerowe, a może ciekawy projekt dla twojego osiedla? Jeszcze tylko do 6 października można zagłosować w X edycji krakowskiego budżetu obywatelskiego.
Małopolska kurator oświaty przeprowadziła kontrolę na placu zabaw przedszkola w Zabierzowie, gdzie kilka dni temu w studzience utonął czteroletni chłopczyk. - Kontrola wykazała całą masę nieprawidłowości - informuje Barbara Nowak. Jej zdaniem odpowiedzialność za niewystarczające zabezpieczenie terenu ponoszą właściciele i dyrekcja placówki, ale również gmina. - Pani kurator plecie androny - ripostuje wicewójt Zabierzowa.
"Wszystkie szczegóły dotyczące rozstrzygnięcia konkursu i złożonych w nim ofert zostaną podane do publicznej wiadomości po zakończeniu prac Komisji Konkursowej" - tak rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego odpowiedziała "Wyborczej" na pytanie dotyczące liczby osób, które zgłosiły swoją kandydaturę na dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Jak żyje się osobom LGBT+ w południowo-wschodniej Polsce? Czy doświadczają dyskryminacji, czego potrzebują i kto powinien ich wspierać? Fundacja Równość.org.pl zaprasza osoby LGBT+ z Małopolski, Podkarpacia, Śląska i ze Świętokrzyskiego do wypełnienia ankiety.
Po proteście mieszkańców Sądecczyzny rząd zgodził się przywrócić ruch kołowy na przejściu granicznym w Leluchowie. Władze Słowacji wyraziły oficjalne zdziwienie, że Polska zamknęła część przejść granicznych.
"Cisza i milczenie" - takie hasła towarzyszą tegorocznej Nocy Poezji. Trzynasta odsłona jednej z siedmiu Krakowskich Nocy od piątku do niedzieli. W programie m.in. warsztaty poetyckie z poetką Małgorzatą Lebdą, premiera audiospaceru "Cicha Huta: W uszach mi szumi" oraz spotkanie z Bronisławem Majem i jego poezją.
Po miesiącu od rozpoczęcia roku szkolnego w całym kraju brakuje 8700 nauczycieli. W małopolskich szkołach jest 989 wakatów, w Krakowie 394. - To są dane na papierze, w rzeczywistości sytuacja może wyglądać znacznie gorzej - mówi Robert Górniak, nauczyciel śledzący oferty pracy na stronach kuratoriów oświaty.
Setki tysięcy złotych oszczędności, nowe domy, mieszkania i działki. Przez ostatnie cztery lata małopolscy posłowie i senatorowie z PiS znacznie powiększyli swoje majątki.
Most Dębnicki, ulice Księcia Józefa, Kościuszki i Zwierzyniecka - mimo rozpoczęcia roku akademickiego i powrotu studentów Kraków wciąż jest rozkopany. Magistrat przyznaje, że kumulacja dużych robotów w centrum miasta może utrudniać poruszanie się. Nie wszystkie z nich zakończą się w tym roku.
GDDKiA wyłoniła wykonawcę studium dla tzw. nowej zakopianki, czyli S7 pomiędzy Krakowem a Myślenicami. Wykonawca - Transprojekt Gdański - ma sześć lat, by opracować studium i otrzymać decyzję środowiskową zezwalającą na budowę ekspresówki.
Bez pieniędzy z KPO Kraków zamiast się rozwijać jest zablokowany. Nie będzie 6 nowych linii tramwajowych, metra i szybkiego połączenia z portem lotniczym w Balicach, a pieniądze z inwestycji są przesuwane na płace w transporcie, bo miasto już nie wyrabia.
Komercjalizacja gruntów Krakowskiego Klubu Tenisowego "Olsza" pozbawi dzieci i młodzież możliwości trenowania. Trzeba ten proces zatrzymać - mówił podczas konferencji prasowej na kortach klubu poseł KO Aleksander Miszalski.
Do krakowskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 41-latkowi z Krakowa wraz z jego wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.