- Korzystam, bo się nie boję - powiedziała nam jedna z kobiet, która wraz z dzieckiem postanowiła zażyć kąpieli w zalewie Kryspinów, w którym sanepid wykrył bakterie Escherichia coli i enterokoki.
Święto Wojska Polskiego rozpoczęło się w Krakowie od mszy na Wawelu. Główne uroczystości - z Apelem Pamięci i salwą honorową - odbyły się na pl. Matejki. - Chwała polskiego oręża budziła i budzi podziw. Podziw budziła Bitwa Warszawska, "Cud nad Wisłą", który był dziełem polskiego żołnierza. Dziełem heroizmu, poświęcenia i odwagi - mówił wojewoda Łukasz Kmita.
Tak podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ludźmierzu na Podhalu mówił abp Marek Jędraszewski. - A usunięcie religii ze szkół jest zamachem na wolność religijną - doprecyzował.
Perseidy są bardzo dobrze widocznym rojem spadających meteorów, który możemy obserwować na nocnym sierpniowym niebie. Kulminacja co roku wypada w połowie sierpnia. Tak perseidy prezentowały się ostatniej nocy na niebie nad Tatrami.
Oblężone są popularne szlaki po obu stronach Tatr. - Takiej liczby polskich turystów w Tatrach już dawno nie było widać. Wszędzie słychać polską mowę - mówi Marin Galajda ze słowackiego Tatry Mountain Resorts. Mimo takich tłumów - jak dotąd - obyło się bez poważniejszych wypadków.
Tragiczny wypadek w Przylasku Rusieckim. Kąpiący się tam 37-letni mężczyzna zniknął pod powierzchnią wody. Nurkowie odnaleźli go na głębokości 4 metrów po około 30 minutach. Po godz. 15 policja zamknęła kąpielisko nad zalewem Bagry. Trwają tam poszukiwania 70-latka.
"Nikt nie dostał żadnego ultimatum. (...) Nie prezentujemy się na miarę oczekiwań, ale mamy pomysły, jak to zmienić" - twierdzi Jarosław Królewski, prezes krytykowanej od początku sezonu Wisły Kraków.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie wydała tymczasowy zakaz kąpieli w zalewie Kryspinów. W wodzie wykryto bakterie Escherichia coli i enterokoki.
Ciała 12-latka i 21-latka strażacy wydobyli z wody w poniedziałek wieczorem po trwającej kilka godzin akcji poszukiwawczej.
Chodzi o nagrody pieniężne na łączną kwotę 4,8 mln zł, które władze Szpitala Powiatowego w Zakopanem przyznały lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym w latach 2015-2019.
W sklepie internetowym krakowskiego oddziału AMW do 18 sierpnia z 20-procentowym rabatem kupić można ubrania oraz inne wojskowe artykuły. Akcja organizowana jest z okazji Święta Wojska Polskiego.
Dwa ronda powstaną na wjeździe do Zakopanego, w odległości 50 metrów. Ich budowa zostanie sfinansowana z budżetu państwa.
Była w 23. tygodniu ciąży, kiedy dowiedziała się o ostrej białaczce szpikowej. Powiedziała lekarzom, że najważniejsze jest jej dziecko, więc dziś leczą obie - mamę i córeczkę. Może to twój szpik uratuje Maję?
Kilkudziesięciu Osetyjczyków brawurowo zatańczyło kaukaski taniec z szablami i sztyletami na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem. Publiczność długo nie przestawała klaskać.
Po ponad pół roku oczekiwania rusza w końcu proces byłej prezes Wisły Marzeny S. i innych członków zarządu klubu. Znamy już termin pierwszego posiedzenia w sprawie.
Smok wawelski, ciupagi, magnesy? Zapomnijcie! Teraz polskimi pamiątkami rządzi pluszowa gęś Pipa. Jeden z krakowskich kiosków wypełniony jest takimi maskotkami po sufit.
Od niedzieli w związku z upałami zamknięty jest postój dla dorożek na krakowskim Rynku Głównym, obowiązuje też zakaz wjazdu. Zdaniem KSOZ to działania pozorne, a konie potrzebują zdecydowanie większej ochrony.
Do Krakowa znowu zawitało lato, a z nim wysokie temperatury. Ci, którzy postanowili im stawić czoła, uzbrajają się w przenośne wiatraczki, wachlarze, parasolki. Szukają też innych pomysłów na schłodzenie się.
Aby dostać się do kolejki na Kasprowy Wierch, trzeba w kolejce odstać trzy i pół godziny. "W tym roku takich tłumów jeszcze nie było" - przyznają w rozmowie z nami pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.
We wtorek 15 sierpnia w Krakowie wystąpi Orkiestra Kameralna św. Krzysztofa z Wilna. Koncert odbędzie się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach 1A) o godzinie 17. Wstęp wolny.
W Zębie - najwyżej położonej w Polsce miejscowości - jak co roku w połowie sierpnia spotykali się miłośnicy strażackich sikawek konnych podczas zawodów Strażackie Śpasy.
"Nie kandydowałam do Sejmu 4 lata temu i nie ubiegam się o kandydowanie do Sejmu w bieżących wyborach" - napisała na Twitterze Barbara Nowak. Małopolska kurator oświaty stwierdziła, że publikacje sugerujące jej plany na start w wyborach to kłamstwo.
- Jesteśmy trochę inni - uważa Tomasz Tułacz, trener, który pracuje w Puszczy Niepołomice od ośmiu lat i właśnie przedłużył kontrakt do 2027 r. Inni są też jej kibice, którzy na meczach mięsem nie rzucają.
W środę, 16 sierpnia, rozpocznie się budowa ścieżki rowerowej na ul. Księcia Józefa. Trasa będzie obejmować odcinek od klasztoru Norbertanek do ścieżki przy moście Zwierzynieckim.
Dwóch Rosjan zostało zatrzymanych za kolportowanie materiałów propagandowych Grupy Wagnera. Chodzi m.in. o rozklejane w różnych miejscach Krakowa naklejki ze słowami zachęty do dołączenia do formacji. O zatrzymaniu poinformował na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Proces modernizacji najstarszych wagonów Bombardier z niską podłogą rozpoczął się w 2020 r. Obecnie 20 tramwajów z wagonami NGT6 ma już klimatyzację, do końca roku mają to być 24 sztuki.
Do Krakowa dociera właśnie fala upałów. W najbliższych dniach ma być wyjątkowo gorąco, synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia, w mieście uruchomiono kurtyny wodne.
Rewizor zaczął przepisywać umowy na świadczenie usług kontrolerskich w polskich miastach na swoją drugą spółkę, RWR. - W ten sposób będzie mógł ogłosić upadłość. Poszkodowanym nie wypłaci więc ani grosza, a jednocześnie zachowa dotychczasowe kontrakty z miastami w całej Polsce - przekazuje jeden z byłych wysoko postawionych pracowników spółki.
Łzy i poruszające historie matek, które nie miały kontaktu ze swoimi bliskimi od ponad roku - pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie zebrały się w niedzielę rodziny ukraińskich żołnierzy wziętych do niewoli rosyjskiej
Potwierdzają się informacje, że w minibusie na polskich rejestracjach, który uległ wypadkowi w Austrii, nie było Polaków. Niestety, lekarzom nie udało się uratować kolejnej osoby. To 3-letnie dziecko.
Wszyscy ci politycy powinni się powiesić, ale w sumie jest miło - słyszeliśmy od mieszkańców Lanckorony oglądających piknik 800 plus. Niektórzy przyszli tylko zjeść kiełbaskę, "bo to za nasze pieniądze", a lokalni rzemieślnicy przebąkiwali, że uczestnicy pikniku "raczej biorą niż wydają".
Sprawa kwalifikacji śmierci Pyjasa jest kluczowa. Póki nie mamy choćby poszlak, że to była zbrodnia, nie powinniśmy się zagłębiać w analizy, kto zabił - pisze Maciej Gawlikowski.
Miłośnicy botaniki w sztuce mogą zacierać ręce. Przed nami 16. Noc Cracovia Sacra, której bohaterami będą rośliny. "Symboliki roślinnej w sztuce sakralnej" poszukamy 14 i 15 sierpnia w kilkunastu krakowskich i podkrakowskich kościołach oraz klasztorach.
Rabczańscy radni oskarżają Leszka Świdra o przekroczenie uprawnień. Ten zlecił kontrolę w Biurze Rady Miejskiej, w której wcześniej bez zgody burmistrza wydrukowano i przekazano dokument osobom trzecim o stanie gminy.
15 sierpnia to według polskiej tradycji święto Matki Boskiej Zielnej (w kalendarzu liturgicznym Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny). Wiąże się z przygotowywaniem zielnych bukietów. Własną wiązankę będzie można zrobić w podkrakowskich Podstolicach w ramach Cudownej Mocy Bukietów.
Wisla nie zdobyła gola od 180 minut, a na dodatek w Tychach sprawiała wrażenie do bólu bezradnej. Przegrała z GKS-em 0:1.
Gigantyczne korki na zakopiance, godziny czekania na pociąg oraz oszczędzanie na każdym kroku. Zarówno dla turystów, jak i górali szczyt sezonu wakacyjnego pod Tatrami okazuje się trudny.
163 - tyle punktów do parkowania hulajnóg elektrycznych wyznaczono w centrum Krakowa. To tu - i tylko tu - będzie można oddać wypożyczony sprzęt. - Aplikacje do obsługi powinny blokować możliwość zakończenia wypożyczenia w innym miejscu niż w punkcie mobilności - zapewnia magistrat.
Znajdują się na wysokości około tysiąca metrów, w nieuczęszczanej części Parku Narodowego Słowacki Raj. Zachwycają różnorodnością rosnących tam roślin. Kopaneckie łąki - ich wspólne koszenie organizuje raz w roku Park Narodowy Słowacki Raj.
Pokruszone płytki, dziury, w które wpadają kółka bagaży i wózków dziecięcych - to pułapki czyhające na pasażerów przy deptaku dworcowym, na ulicach Bosackiej i Aleksandra Lubomirskiego.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.