Szpital na Klinach kojarzy się przede wszystkim z operacjami robotycznymi raka prostaty. Dwa lata temu taki zabieg przeszedł w Krakowie Krzysztof Zieliński. Dziś 70-letni emeryt z Warszawy jest dumny z tego, że na tyle powrócił do zdrowia, że znów pływa w basenie, jeździ na nartach i na rowerze.
Na lotnisku Kraków-Balice 10-milionowego pasażera powitał w sobotę (23 listopada) minister infrastruktury Dariusz Klimczak. - To pierwszy regionalny port lotniczy w Polsce, który przekracza magiczną barierę 10 mln osób obsłużonych w jednym roku - mówił.
Wiek młodych hejterów gwałtownie się obniża. - Jak zaczynaliśmy pracę, to prowadziliśmy warsztaty edukacyjne dla szkół podstawowych. Dziś dostajemy sygnały, że takie zajęcia są już potrzebne nawet w przedszkolach - mówi Karolina Rosińska, prezeska Fundacji UNIQA. Projekt poselski, który ma zrzucić maski anonimowym hejterom, wciąż czeka na decyzję Sejmu.
W tym roku mamy o 50 procent więcej zleceń na zwalczanie pluskiew - przyznaje właściciel krakowskiej firmy deratyzacyjnej. Zdaniem mieszkańców powodem pojawienia się insektów może być brak odpowiedniej dezynfekcji autobusów i tramwajów.
Czy warto inwestować w OZE? - takie pytanie zadaje sobie wciąż duża liczba Polaków. Wynika to z kalkulacji, braku dostatecznej wiedzy, ale jest również pokłosiem mitów i stereotypów, które kładą się cieniem na OZE. Czas z nimi się rozprawić.
Otwarty trzy miesiące temu w Krakowie SaunaPark Platinium to nowoczesny kompleks saun, basenów i jacuzzi. W grocie solnej z tężnią solankową oraz ośmiu saunach możecie odprężyć się i zrelaksować, w basenach popływać, na leżakach odpocząć.
- Trzeba podjąć decyzję, czy remontować "Sokoła", czy kupić nową maszynę - mówi prezes TOPR Bolesław Pietrzyk. Ratownicy upominają się w rządzie o dodatkowe pieniądze.
Coraz goręcej wokół edukacji zdrowotnej, którą MEN planuje we wrześniu wprowadzić do szkół. Do protestów środowisk prawicowych dołączają rodzice. W krakowskim LO nawołują do sprzeciwu wobec nowego przedmiotu: "Jeszcze jest czas, aby zatrzymać deprawację dzieci i młodzieży".
- Nie ma naszej zgody na Lex Sutryk. Samorząd to nie dojna krowa, miasto to nie partyjne koryto - mówią aktywiści miejscy. Ci z Krakowa wysłali w tej sprawie list do prezydenta Aleksandra Miszalskiego i zapowiadają petycję do marszałka Sejmu. Nie chcą przywrócenia możliwości zasiadania prezydentów miast w radach nadzorczych spółek miejskich. - Widać, że pazerność samorządowców na publiczne stołki jest bardzo duża. Przypomina to osiem lat rządów PiS - ocenia krakowski aktywista.
Dorosłym często wydaje się, że dla nastolatków atrakcyjne może być to, co nowoczesne. A jeśli oni wcale tej nowoczesności nie potrzebują? Od wielu lat uczę studentów, jestem matką dwóch nastolatków. Z moich obserwacji wynika, że młode pokolenie chce prostych, opartych na emocjach opowieści - mówi Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego w Krakowie.
Słynna Hala Sokół w Krakowie jest już wynajęta. PiS chce wykorzystać magię miejsca, a także wbić się w czas, gdy PO ogłosi wynik prawyborów. Ale na razie nikt z krakowskich działaczy nie ma pewności, czy to właśnie tu zjedzie cała partia z prezesem, by ogłosić nazwisko kandydata na prezydenta.
Scena Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie działa prężnie bez względu na porę roku. Grudzień na uczelni będzie szczególnie intensywny. Jesienno - zimowy program obejmuje 10. Dni Muzyki Antonina Dvoráka, 4. Festiwal Duetów Skrzypcowych "A due" oraz koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej AMKP.
Komendant główny policji chce odwołać szefa małopolskiej policji Piotra Morajko. W policji spekulują, że to za absencje w szeregach podczas święta Zmarłych i Niepodległości. - 11 listopada nawet kompanii honorowej nie było - mówi małopolski policjant.
Fabryka AI, jedna z pierwszych w Europie, jeszcze w tym roku zacznie działać na AGH w Krakowie. Uczelnia dostała na ten cel prawie 70 mln zł rządowej subwencji.
Rodzina, bliscy, przyjaciele, społeczność żydowska oraz krakowianie pożegnali Tadeusza Jakubowicza, który zmarł 17 listopada.
Sytuacja, w której napastnik atakuje bez powodu jedyne ciemnoskóre osoby w pociągu i wykrzykuje ksenofobiczne hasła, jest jednoznaczna. To kwalifikuje się na przestępstwo z pobudek rasistowskich - uważa mec. Filip Rak, reprezentujący pobitych w weekend w pociągu do Krakowa biznesmena z Indii i jego amerykańskiego współpracownika. Policja zdania na razie nie zmienia.
25-letni Paweł z Białego Dunajca zmarł w wyniku bójki przy remizie OSP. Choć od tragedii minęły już trzy i pół miesiąca, Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wciąż nie zatrzymała nikogo w tej sprawie. Czy nowe ustalenia biegłych pomogą ustalić, co się wydarzyło?
Od przejęcia władzy po PiS minął dopiero rok. Ludzie! Dopiero rok. Boję się, że jeśli poziom niezadowolenia, nie tylko w edukacji, ale również w innych sferach życia publicznego, będzie wciąż tak rósł, to czeka nas powrót do jeszcze bardziej radykalnej władzy niż poprzednia - mówi Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021.
Jak opowiedzieć o ideale mężczyzny za pomocą tańca? Artyści z Teatru Nowego Proxima mają na to pomysł. - Taniec jest w Krakowie sztuką bezdomną, dlatego my z przyjemnością oddajemy mu scenę - mówi Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima i zaprasza na spektakl "JAPI" w reż. Karola Miękiny.
Pokazy niemal 50 seriali podzielonych na 5 sekcji tematycznych, pierwszy w Polsce konkurs na serial roku, premiery i rozmowy z gwiazdami, "Warszawskie noce", cykl spotkań dla branży oraz Miasteczko Serialowe w Pałacu Kultury. Tak zapowiada się BNP Paribas Warsaw SerialCon 2024 organizowany przez doskonale znaną w Krakowie Fundację OFF CAMERA. Bilety i karnety właśnie trafiły do sprzedaży.
Dwa dni przed huraganem Elżbieta z Tatr pouciekały zwierzęta i ptaki. Na drugi dzień naszym oczom ukazał się zupełnie inny obraz. Zobaczyliśmy miejsca, o których wcześniej nie wiedzieliśmy - wspomina Mirosław Jurczo ze słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Obrończynie praw zwierząt domagają się odwołania przetargu na przyznanie uprawnień do korzystania z miejsc postojowych dla dorożek na krakowskim Rynku Głównym. We wtorek (19 listopada) złożyły petycję w Urzędzie Miasta Krakowa.
Nawet trzy lata więzienia grożą 28-latkowi, który w pobliżu tablicy w Brzeszczach upamiętniającej więźniów podobozu Auschwitz namalował swastykę. Mężczyzna jest podejrzany o propagowanie nazizmu.
W sobotę, 23 listopada, w godzinach 10:00-18:00 Centrum Handlowe Bonarka zaprasza mężczyzn na bezpłatne badania profilaktyczne. Celem akcji "Dzień Zdrowia Mężczyzny" jest zwiększenie świadomości na temat chorób jąder i prostaty oraz zachęcenie do samokontroli w tym zakresie. Dodatkowo panowie, którzy wezmą udział w badaniu będą mogli skorzystać z bezpłatnej usługi barberskiej.
Po każdym koncercie w Polsce obiecuje, że niebawem wróci. Zawsze słowa dotrzymuje - Bryan Adams wystąpi 31 lipca 2025 roku w Tauron Arenie Kraków. Choć do koncertu jeszcze ponad siedem miesięcy, bilety trafią do sprzedaży już 21 listopada. W sam raz, by zrobić fanom prezent świąteczny.
Górale z Podhala, dotąd współpracujący z rządem Donalda Tuska, obawiają się decyzji minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski o wprowadzeniu elektrycznych busów na trasę nad Morskie Oko. Zwracają uwagę na brak konsultacji z samorządami w tej sprawie.
Nauczycielki powiedziały: "Mamy dla pani bardzo złą wiadomość, podejrzewamy u Kasi autyzm". Podały nazwisko psychiatry, który postawi diagnozę. Mówiły, że tylko ich przedszkole pomoże mojej córce. Uległam - opowiada matka. Podobne doświadczenia mieli rodzice kilkorga dzieci, ale poszli do innego lekarza, a potem - do innego przedszkola.
Dhruv Agrawal z firmy Aether Biomedical usłyszał najpierw agresywnie zadane pytanie o to, co robi w Polsce, a potem został uderzony. Jego współpracownik, też o ciemnym kolorze skóry, dostał w twarz.
Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie otwiera Laboratorium Odporności Kulturowej. Zamierza badać w nim rolę kultury i sztuki w budowaniu wspólnoty oraz radzeniu sobie z globalnymi kryzysami. Nową przestrzeń powitano na niedawno zakończonym Kongresie Kultury w Warszawie, druga odsłona inauguracji 20 oraz 28-29 listopada w Krakowie.
Krakowska policja poszukiwała zaginionej 18-letniej Ani, obywatelki Wielkiej Brytanii. W środę 20 listopada poinformowała o jej odnalezieniu.
W Polsce w gry komputerowe strategiczne, edukacyjne i logiczne gra niemal 20 milionów osób w wieku 18-44. - Świat wirtualnych gier to już stały element naszej codzienności, który powinniśmy adoptować tak, by zdobyte online kompetencje wykorzystywać w świecie offline - mówi Urszula Klimczak, ekspert turnieju E-sport Gaming Kings Tournaments powered by Orange.
O śmierci Tadeusza Jakubowicza poinformowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. "Z jego ust poznałem poruszającą historię jego ocalenia przez polskich sąsiadów podczas Holokaustu. Żegnamy opiekuna pamięci krakowskich Żydów" - napisał w mediach społecznościach ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne (Yacov Livne) i złożył kondolencje bliskim zmarłego.
- Córkom powiedziałam wprost: jak się zatrudnią w policji, to się ich wyrzeknę. Na szczęście skutecznie wytłumaczyłam im, że konsekwencje tej decyzji będą ponosić do końca życia. Co z tego, że po 25 latach służby możemy przejść na emeryturę, jak tych 25 lat robi z nas wrak człowieka? - mówi Alicja Szczepańska, emerytowana policjantka kryminalna i radna miasta Krakowa z ramienia Koalicji Obywatelskiej.
Wyrzucili ich Tusk i Bodnar, przygarnął Borek. "Wyborcza" dotarła do nazwisk pięciu osób blisko związanych z PiS-em i sądami Zbigniewa Ziobry, którzy po tym, jak zostali zwolnieni z pracy przez obecnego ministra sprawiedliwości, znaleźli ciepłe posady na krakowskim UKEN. To neosędziowie i eksperci umacniający prawo łaski dla Kamińskiego oraz Wąsika, a także ich bliscy.
- Jak chowanie będzie złe, to nie będzie Rzeczypospolitej. Ja wam to mówię - zwracał się w Krakowie do harcerzy prezydent Andrzej Duda.
Kiedy odbywa się pochód Lajkonika? Jak nazywają się dwa najważniejsze krakowskie odpusty w roku? Muzeum Krakowa zaprasza na nową wystawę "Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie", która pokazuje dawne i współczesne tradycje krakowskiego świętowania.
Przedłużające się odejście na emeryturę abp. Marka Jędraszewskiego oznacza powolny rozkład lokalnego Kościoła. Wywołany przez niego kryzys pogłębia się, a do zbuntowanych księży dołączają - to nowość - wierni świeccy. Na giełdzie kandydatów na następcę Jędraszewskiego pojawiło się nowe nazwisko.
W grudniu Reinhold Messner, gigant światowego himalaizmu, już drugi raz w tym roku odwiedzi Polskę. Spotkania z nim przyciągają tłumy i skłaniają do pytań o najważniejsze rzeczy w życiu. - Przez dekady żyłem z ciężarem oskarżeń, że poświęciłem brata dla własnej ambicji - podczas jednej z wizyt w Polsce szczerze opowiadał o śmierci swojego brata w górach.
Jakie emocje wyrażamy układając kwiaty? Do czego w japońskiej filozofii są wykorzystywane drzewa? Świętujące w tym roku 30 lat działalności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na nowe jubileuszowe wystawy: "Ikebana" i "Bonsai".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.