Wsparcie wszystkich, którzy zmagają się z chorobą Parkinsona - to główny cel spotkania, organizowanego w budynku teatru Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Uczestniczyć w nim będą lekarze i przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających chorujące osoby.
Szpital Psychiatryczny im. Babińskiego w Krakowie chwali się, że system elektronicznej rejestracji czasu pracy pracowników wprowadził już w 2013 r. Z kolei Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie nie ma nawet takich planów.
52 osoby zostały ewakuowane ze szpitala im. Babińskiego po tym, jak na oddziale psychiatrycznym zapalił się materac. Nikomu nic się nie stało, przyczyny pożaru ustala policja.
- Poważnym skutkiem zakażenia koronawirusem może być pogorszenie stanu zdrowia psychicznego - podkreśla Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, jedyna małopolska placówka, z którą NFZ podpisał umowę na psychiatryczną rehabilitację pocovidową.
Pandemia, dojrzewanie, sytuacja w domu albo w szkole, a czasami po prostu życie - dzieci i młodzieży z problemami i zaburzeniami psychicznymi przybywa. W Krakowie otrzymają pomoc - w szpitalu Babińskiego powstaje Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Krakowska Akademia Sztuk Pięknych i szpital im. J. Babińskiego zacieśniają współpracę - studenci pomogą przygotować nową przestrzeń dla dzieci i młodzieży, w planach także kampania uświadamiająca o chorobach i zaburzeniach psychiatrycznych.
Strajki głodowe, okupacja gabinetu dyrektora - taki szpital im. Babińskiego zastał były wojewoda, Stanisław Kracik, kiedy przejmował placówkę. Zmienił to miejsce nie do poznania. Teraz w nagrodę zostaje wyrzucony.
Od 1 kwietnia Stanisław Kracik nie będzie już dyrektorem szpitala im. Babińskiego. W czwartek, kilka godzin po proteście w tej sprawie, zarząd województwa poinformował o odwołaniu Kracika z funkcji. Zapowiedział też konkurs, który ma wyłonić nowego dyrektora.
- Wymiana dyrektora szpitala w czasie pandemii to jak wymiana dowódcy w czasie pożaru. Wicemarszałek Łukasz Smółka powinien to rozumieć, jest strażakiem - mówią pracownicy szpitala Babińskiego. W czwartek protestowali pod urzędem wojewódzkim przeciwko odwołaniu z funkcji dyrektora Stanisława Kracika.
Utrata zaufania ma być powodem odwołania przez zarząd województwa Stanisława Kracika z funkcji dyrektora szpitala Babińskiego. Jeszcze pod koniec roku marszałek przyznał mu nagrodę za dobre zarządzenie. Pozytywnie jego pracę ocenia też Zbiegniew Starzec, który ma Kracika zastąpić.
Pracownicy szpitala im. Babińskiego zapowiadają protest przeciwko planom odwołania jego dyrektora, jeśli władze województwa nie wycofają się z planów odwołania dyrektora. "Szczególnie teraz potrzebna jest szpitalowi osoba ciesząca się zaufaniem pracowników, znająca szpital i jego sytuację oraz sprawnie zarządzająca. Jest nią obecny dyrektor" - przekonują pracownicy.
Lekarze oddziału psychogeriatrii ze szpitala klinicznego im. J. Babińskiego inicjują akcję pomocy dla pacjentów z COVID-19. To osoby, które nie wychodzą poza oddziały, nie mogą ich też odwiedzać bliscy. A cieszą ich nawet owoce i soki, których z racji rozstrzygniętych przetargów szpital nie może im zapewnić.
W obliczu groźby dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa specjalne środki ostrożności wprowadza Szpital im. Józefa Babińskiego. Wstrzymano odwiedziny i przepustki dla pacjentów, odwołano też cotygodniowe wizyty duszpasterskie.
Na początek staże i praktyki dla studentów, później wspólne badania - tak ma wyglądać współpraca szpitala im. J. Babińskiego z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Na warsztat wezmą m.in. uzależnienia.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zareagowała na dwa przypadki samobójstw, do jakich doszło w czerwcu w krakowskim szpitalu psychiatrycznym im. dr. Babińskiego. To odpowiedź na artykuł "Wyborczej" dotyczący stanu polskiej psychiatrii.
Piszę w związku z tekstem "Kłopoty Szpitala im. Babińskiego. Jeden lekarz na nawet 300 pacjentów!", autorstwa pani Angeliki Pitoń. Jest w nim kilka nieścisłości, które chciałbym wyjaśnić.
W szpitalu psychiatrycznym w krakowskim Kobierzynie w ciągu dwóch tygodni samobójstwo popełniły dwie osoby. Pacjentów nie ma kto pilnować - bo lekarz podczas dyżuru zajmuje się nawet 300 osobami.
W ramach współpracy Fundacji Apikultura i Szpitalu Klinicznego im. dr. J. Babińskiego został otwarty domek do uloterapii i mała pasieka koło niego.
Pięć kocich domków stanęło w ogródku na terenie Szpitala Klinicznego im. Babińskiego w Krakowie. Lokatorami będą zajmować się pacjenci. Dla bezdomnych kotów to szansa na przetrwanie, a dla chorych - na nawiązanie przyjaźni i szybszy powrót do zdrowia.
- Oddajemy do dyspozycji mieszkańców jedno z największych i zatrudniających znakomitych specjalistów Centrów Zdrowia Psychicznego - powiedział Maciej Bóbr ze Szpitala Klinicznego im. Babińskiego w Krakowie. Przy ul. Mehoffera mieszkańcy mogą liczyć na całodzienną pomoc psychologiczną i psychiatryczną.
Krakowski szpital im. Józefa Babińskiego oficjalnie już zmienił nazwę na "kliniczny". Już od października studenci medycyny będą mogli realizować tam staże i praktyki, a kadra - rozwijać badania naukowe i zyskiwać kolejne stopnie.
W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego zakończył się remont pawilonu II A, mieszczącego Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu. Wraz z zakupem wyposażenia kosztował ponad 1,1 mln zł.
Pierwsi pacjenci do szpitala w Kobierzynie trafili pod koniec I wojny światowej i znaleźli się w najpiękniejszym i najnowocześniejszym w Europie zakładzie dla psychicznie chorych. Ledwie osiem kilometrów od ścisłego centrum Krakowa, na 52 hektarach rozciągał się unikatowy w skali Europy zespół szpitalno-parkowy: enklawa drzew, zieleni, nastrojowych alejek i pięknych budowli.
Próbują odczarować Kobierzyn. Jest coraz lepiej: krakowianie już dziś tłumnie spacerują w tutejszym parku. W przyszłości część budynków ma zająć muzeum etnograficzne.
50 pacjentek szpitala im. Babińskiego będzie leczonych w wyremontowanym zabytkowym dworku. Modernizacja pochłonęła 2 miliony złotych.
Policja wyjaśnia śmierć pacjentki Szpitala im. Babińskiego, którą po wyjściu z oddziału, odnaleziono martwą na krakowskim Podgórzu.
Cztery krakowskie szpitale podpiszą porozumienie o współpracy ze Szpitalem im. Babińskiego o przyjmowaniu na leczenie jego pacjentów.
W poniedziałek u marszałka województwa zbierze się zespół, który pomoże Szpitalowi im. Babińskiego znaleźć placówkę, do której kierować będzie pacjentów uskarżających się na inne dolegliwości niż te związane z psychiką. Tymczasowo zaopiekują się nimi lekarze w Szpitalu im. Rydygiera.
Od lutego dyrektor Szpitala im. Babińskiego, w którym leczeni są psychicznie chorzy, bezskutecznie szuka w Krakowie placówki, która zgodziłby się przyjmować pacjentów uskarżających się na inne dolegliwości niż te związane z psychiką.
Czy uciążliwa pensjonariuszka prowadzonego przez Caritas Domu Pomocy Społecznej pod Krakowem koniecznie musi spędzić resztę w życia w placówce dla chorych psychicznie? Prowadzący dom ksiądz uporczywie próbuje umieścić ją tam bez jej zgody.
Zamiast tydzień, jak stanowią przepisy, Paweł na obserwacji w szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie spędzi trzy tygodnie. Krakowski sąd nie znalazł wcześniej wolnego terminu, by zająć się sprawą młodego, bardzo zdolnego informatyka.
Od połowy maja - po raz czwarty z rzędu - lekarze ze Szpitala Psychiatrycznego im. Babińskiego będą bezpłatnie przyjmować pacjentów, którzy podejrzewają u siebie depresję. Wizyty umawiać można pod numerem telefonu 668 862 680.
Kobierzyn. Tak wciąż mówi się o tym miejscu, dodając krzywy uśmieszek i pewien znany wszystkim, niekoniecznie elegancki gest nad czołem. Lepiej więc brzmi: Babiński. Specjalistyczny Szpital im. Józefa Babińskiego w Krakowie kończy w tym roku 100 lat, chce powrócić do dawnej świetności i otworzyć się dla krakowian.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.