Pandemia, dojrzewanie, sytuacja w domu albo w szkole, a czasami po prostu życie - dzieci i młodzieży z problemami i zaburzeniami psychicznymi przybywa. W Krakowie otrzymają pomoc - w szpitalu Babińskiego powstaje Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.

"Już nie daję rady", "nie mam siły", "nie widzę sensu życia" - psychiatrzy i psycholodzy codziennie słyszą te wyznania od dzieci i młodzieży. Ich kondycji psychicznej nie poprawia pandemia, która odizolowała dzieci od rówieśników, wiele z nich zamknęła w domach ze swoimi trudnymi myślami.

Ponad 600 tys. dzieci z zaburzeniami psychicznymi

Fundacja "Dajemy dzieciom siłę" szacuje, że 72 proc. dzieci i młodzieży doświadczyło jakiejś formy przemocy. Co szósty nastolatek się okaleczał, a jedna na dziesięć dziewcząt ma za sobą próbę samobójczą. Według statystyk policji w 2017 r. 702 nastolatków próbowało popełnić samobójstwo. W 2018 r. - 746. W 2019 r. próby samobójcze podjęło 905 nastolatków między 13. a 18. rokiem życia. W 2020 r. - 814. Najmłodsza miała osiem lat.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze