Lekarze oddziału psychogeriatrii ze szpitala klinicznego im. J. Babińskiego inicjują akcję pomocy dla pacjentów z COVID-19. To osoby, które nie wychodzą poza oddziały, nie mogą ich też odwiedzać bliscy. A cieszą ich nawet owoce i soki, których z racji rozstrzygniętych przetargów szpital nie może im zapewnić.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie jest obecnie jedną z zaledwie kilku placówek leczenia psychiatrycznego w Polsce, która w obliczy narastającej liczby przypadków zakażenia koronawirusem przyjmuje także pacjentów z COVID-19. Jak podkreślają przedstawiciele szpitala, wiosną, w czasie pierwszej fali epidemii, pacjenci i pracownicy mieli okazję doświadczyć bezprecedensowej pomocy i wsparcia ze strony firm, restauracji i osób prywatnych.

Wiosną dla medyków, jesienią dla pacjentów

- Sprzęt ochrony osobistej, własnoręcznie szyte maseczki, ale także gotowe posiłki, wypieki, wędliny na Święta Wielkanocne, napoje energetyczne, soki, a nawet kosmetyki, tak potrzebne osobom, które pracowały cały czas ubrane w odzież barierową, były nie tylko nieocenioną pomocą. Przyjmowaliśmy je, jako wielki dar serca, który w tym trudnym czasie umacniał nas w wierze w dobro, w ludzką życzliwość i solidarność, która w sytuacji niepewności i konfrontacji z nieznanym, była tak bardzo potrzebna - podkreśla szpital.

Teraz pracujący w szpitalu lekarze z oddziału psychogeriatrii zainicjowali akcję pomocy dla pacjentów, zwłaszcza tych zakażonych, którzy nie wychodzą poza oddziały i których nie mogą odwiedzać bliscy. Jest ich teraz ponad setka.

Potrzebne owoce i soki

- Najbardziej cieszą się z owoców i soków, których z racji wcześniej rozstrzygniętych przetargów na dostarczenie żywności, szpital nie może im zapewnić w ramach serwowanych posiłków. Mimo że obecnie np. mandarynki są tańsze niż jabłka - mówią przedstawiciele placówki.

Choć są już pierwsi darczyńcy, szpital prosi o wsparcie tej wewnętrznej akcji. Dary przyjmuje w dni powszednie od 9 do 14 Interdyscyplinarne Centrum Terapii, które mieści się w budynku nr XIV przy centralnym rondzie szpitala (obok jest parking). Wjazd na teren szpitala dla darczyńców jest oczywiście bezpłatny.

Można również dokonywać wpłat na konto szpitala:

35 1240 4722 1111 0000 4852 3589 z dopiskiem „COVID Pacjenci”

lub Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca

22 1240 4432 1111 0000 4736 1119 także z dopiskiem „COVID Pacjenci”

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Radujcie się pacjenci szpitali polskich, ponoć pan premier Morawiecki uzgodnił z panem wicepremierem Kaczyńskim, iż sprzedadzą na aukcji te nowe limuzyny zakupione dla rządu i za uzyskane pieniądze nakupią jabłek dla pacjentów. Z tego co zostanie fundną sobie lody:))
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Panie redaktorko Ado, przetargi rozstrzygnięte, a owoców dalej nie ma, o co chodzi?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0