Krakowscy sędziowie od pięciu lat ścigani są dyscyplinarnie za to, że wraz z resztą składu orzekającego chcieli sprawdzić, czy asesor został powołany przez upolitycznioną Krajowa Radę Sądownictwa. Zawiadomienie złożyła jej obecna szefowa.

To jedna z najstarszych spraw dyscyplinarnych wytoczonych sędziom przez powołanych przez Zbigniewa Ziobrę rzeczników dyscyplinarnych za kwestionowanie legalności upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa wybranej za czasów PiS. Właśnie weszła na wokandę sądu dyscyplinarnego.

Nominatka Ziobry donosi na sędziów. Sprawa ciągnie się piąty rok

Swoimi korzeniami sięga jeszcze 2019 roku! PiS forsował wówczas swoje zmiany w sądownictwie, powołano nową upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa, której większość członków wybrano głosami polityków PiS i Kukiz'15.  Trzyosobowy skład krakowskiego sądu okręgowego w wydziale odwoławczym dostał wówczas do rozpatrzenia wyrok wydany w sprawie karnej przez asesora (to taki „sędzia na próbę", który może wydawać wyroki, ale nie jest jeszcze pełnoprawnym sędzią). Sędziowie oceniając wyrok, postanowili najpierw sprawdzić, która Krajowa Rada Sądownictwa, czy ta wybrana głosami PiS, czy poprzednia, przyznała asesorowi prawo do wykonywania obowiązków sędziego.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Zniszczony system sprawiedliwosci,to porakowa spuscizana.Mysi byc wypalona z korzeniami.
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  Mnie naprawdę ciekawi, co mają na celu te ostatnie podrygi nomiantów PiSu i Ziobry? Po przegranych wyborach mogli jeszcze myśleć, że Kaczyński ma jakiś plan, że jest Duda, jest ziobrowski prokurator krajowy itd. Ale teraz jest już oczywiste, że jest pozamiatane, raczej powinni powchodzić do dziur i się nie wychylać. Czy może to jakiś festiwal okazywania wierności, żeby zostać zaproszonym na arkę przetrwania, którą buduje Kaczyński dla najwierniejszych rycerzy?
  @dk-7000
  Nie.
  To tylko mściwi, zakompleksieni debile w delirium.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @bra-tanki
  To coś jak ty. Nieprawdaż?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Świnta trójca od zerowego magistra: Dagmarka, Pietrek i Przemek.
  Będą przeklinać dzień, kiedy sprzedali się za 30 srebrników Zbynci.
  Życzę im wszystkim, żeby dożyli setki, którą będą świętować w więzieniu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Gdzie jest sprawca tego całego bajzlu w sądach i prokuraturze Z Ziobro? Wielki deformator prawa i osłona korupcji władzy pisowskiej.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Już niedługo szefowie sądów z nadania Zbigniewa zero Ziobro będą się panoszyć i deptać przepisy prawa oraz etyki sędziego. Powinni zostać usunięci i pozbawieni wszelkich przywilejów sędziowskich.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Mowa jest o asesorze powołanym przez KRS - czy ten Maczuga w ogóle wie o czym mówi? I tak na marginesie - czepianie się akurat asesorów zbyt dobrze o tym towarzystwie nie świadczy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1