Jak wynika z ankiety fundacji Równość.org.pl, szczególnie narażone na przemoc są osoby transpłciowe, które były w ostatnich latach ofiarami nagonki ze strony polityków na szczeblu krajowym.

Żarty, dowcipy, poniżające gesty, także o charakterze seksualnym, obraźliwe napisy w przestrzeni publicznej, bullying w szkole lub w miejscu pracy. Kiedy przed dekadą fundacja Równość.org.pl zapytała osoby LGBT mieszkające w Małopolsce, czy doświadczyły dyskryminacji z powodu swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, aż 84 proc. z nich odpowiedziało „tak".

Po dziewięciu latach fundacja zadała pytanie ponownie. Pod lupę wzięła nie tylko małopolskie miasteczka, ale też Podkarpacie, Śląsk i okolice Kielc. Efekt: o dyskryminacji wciąż wprost mówi przeszło 60 proc. z nich (61,3 proc. ankietowanych). Za mało, by mówić o dobrej zmianie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dyskryminowac mozna kazdego. Grubego chudego wierzacego starego blondyna itd. Mysle ze ci co to robią mają problem z samym sobą ...
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    Widzę, że zleciały się trolle
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Ja chcę, by moje dzieci wyrosły w duchu tolerancji dla osób LGBTQ+. Nie boje się z nimi otwarcie rozmawiać o tym, że nie wszyscy jesteśmy jednakowi. Nikt nie powinien wstydzić się tego, kim jest i jak wyraża swą seksualność. Nie toleruję zachowań seksistowskich ani prowokacyjnych, ale tych doświadczyć można znacznie więcej w naszym patriarchalnym i gloryfikującym heteroseksualność społeczeństwie. Przykro mi czytając komentarze pełne nienawiści, niezrozumienia i poczucia wyższości. Przed nami jeszcze długa droga do cywilizacji.
    @czasemtrzebaskomentowac
    A czasem komentować się nie da, bo komentarz wytną. Tak "uczciwie" Gazeta Wyborcza traktuje to prawo czytelników.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    @czasemtrzebaskomentowac
    powtórzę swoją wyciętą odpowiedź:

    *********************************
    januszw.jankowski
    03.11.2023, 16:21
    @czasemtrzebaskomentowac
    Czymś innym jest szacunek do osób nieheteroseksualnych, a czym innym podkreślanie, że taka seksualność jest normalna, naturalna, że jest "równorzędnym wariantem rozwojowym". Analogicznie - można szanować osoby z nadwagą - ale wiedzieć i twierdzić, że jest ona szkodliwa dla zdrowia; z anoreksją - ale nie chcieć, aby skrajnie szczupły model piękna był lansowany kulturowo (gdyż na niektóre dzieci oddziałuje szkodliwie).

    Środowiska LGBT idą jednak na zwarcie - żądając wręcz afirmacji tych odmienności. -Odmienności również mocno niekorzystnych życiowo i zarazem kształtujących się u niektórych osób -- tak samo częściej osób predysponowanych, jak w przypadku anoreksji czy otyłości -- pod wpływem doświadczeń i oddziaływań społeczno-środowiskowych. Nie ma więc podobieństwa (poza pozorami) bycia gejem, czy lesbijką do posiadania innego koloru skóry, włosów, oczu, di innego pochodzenia rasowego itd. - jak to usiłują wmawiać społeczeństwu i dezinformować aktywiści LGBT.
    `

    Nie jest prawdą, jak przedstawia propaganda LGBT, że homoseksualizm , biseksualizm jest wrodzony.
    Nie tylko. Również czynniki wpływu kulturowego, środowiska, otoczenia - doświadczane w okresie dorastania grają ogromną rolę.
    To nie jest pogląd konserwatywny czy religijny - tylko obiektywny.

    W komentarzu do wyników największego ostatniego badania korelacji genetycznych uwarunkowań z pociągiem homoseksualnym trzykrotnie podkreśla się, że wskazują one na równoległe istotne znaczenie środowiska społeczno-kulturowego.

    artykuł w Science:
    "Large-scale GWAS reveals insights into the genetic architecture of same-sex sexual behavior"
    link:
    h ttps://www.science.org/doi/10.1126/science.aat7693

    *********************************
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    Tylko dzisiaj na głównej stronie Wyborczej mamy dwie recenzje tego samego filmu o tematyce gejowskiej, oczywiście entuzjastyczne, jedna oznajmia światu, że to, "że ktoś jest homoseksualny albo biseksualny, nie oznacza, że nie może być toksyczny". Widocznie nieskazitelność homo była dogmatem. Jest też recenzja gejowskiej książki, w której słowo zachwycający jest jak czkawka. Jednocześnie 60% ludzi LGBT czuje się dyskryminowanych. Taki paradoks.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    dajcie już żyć ludziom bo za chwilę na wasz widok faktycznie będzie zbierało...
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    Gleichheit Heil!. Gleichheit Heil!.Gleichheit Heil!.Gleichheit Heil!.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    a kto nie był?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    ponownie:

    januszw.jankowski
    03.11.2023, 13:42
    Pani Dropek kłamie mówiąc o jakichś "strefach wolnych od LGBT" w Polsce. Uchwały gminne przeciwko ideologii LGBT wyrażają uzasadnione obawy przed negatywnymi konsekwencjami homopropagandy - w szczególności dla rozwoju dzieci i młodzieży.
    Tego rodzaju "homofobia" i "transfobia" jest uprawniona i bardzo potrzebna.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2