Była biała karta na naukowej i konserwatorskiej mapie regionu, są nowe odkrycia i specjalna aplikacja - wszystko dzięki archeologom z UJ, którzy badają pobojowiska na polsko-słowackim pograniczu na Podkarpaciu.
Jak ratować życie w trakcie konfliktów zbrojnych, niebezpiecznych ekspedycji lub w wysokich górach? Nauczyć chce tego UJ, uruchamiając unikatowy kierunek studiów.
Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zakończyli tegoroczne prace badawcze w południowej Jordanii. Na pustyni odkryli gigantyczny kompleks osadniczo-gospodarczy, a w niedostępnej górskiej dolinie - osadę z kamiennymi murami i...
- Mam nadzieję, że sesje egzaminacyjne będą trudniejsze. Musimy podnieść prestiż dyplomów - mówił Jarosław Gowin na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Krakowskiej. I po raz kolejny zapowiedział zwiększenie finansowania szkolnictwa...
Boiska sportowe i dom studencki na Ruczaju, nowa siedziba politologów, chiński ogród w centrum miasta - to najbliższe plany UJ. Uczelnia stawia też na jakość nauki: dlatego przyjęła mniej studentów niż rok temu.
W tym roku po raz pierwszy studenci i doktoranci Collegium Medicum UJ będą mogli wziąć udział w uczelnianym budżecie partycypacyjnym. Do wydania jest 100 tys. zł.
Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie powstać ma dopiero w 2022 roku, ale już zmienia nazwę. Instytucja od teraz będzie używała nazwy Cogiteon - informuje Piotr Koziarz z MCN.
Odkryli kolejny "Dziki Luwr", wykazali błędy amerykańskich badaczy w datowaniu indiańskich osad, stworzyli nowe rekonstrukcje demograficzne - to efekty pracy archeologów z UJ, którzy wyruszyli na podbój amerykańskiego Mesa Verde.
Ma własny kanały na YouTube, a swoim wykonaniem najsłynniejszych filmowych motywów muzycznych z "Piratów z Karaibów", "Ojca Chrzestnego" czy "Requiem dla snu" zdążył już zasłynąć w międzynarodowych mediach. UkuRobot - czyli robot, który gra na...
Od pięciu lat naukowcy z Instytutu Archeologii UJ regularnie prowadzą prace w regionie Tel Erani w Izraelu. Tegoroczne odkrycia pozwalają naukowcom przypuszczać, że budowano tutaj znacznie wcześniej, niż podejrzewano.
Doprowadzi światło słoneczne do ciemnych zakamarków mieszkań i biur, pozwoli na oszczędności w opłatach za prąd. Oto heliostat sferyczny, nowa konstrukcja rodem z AGH.
Cyfrowe wydanie Biblii w dialektach karaimskich, etyka a biomedycyna - tym zajmują się dwaj naukowcy UJ, którzy dostali na swoje badania 3 mln euro. Udało im się zdobyć najważniejsze w Europie granty, w których Polacy dotąd wielkiego szczęścia nie...
Nie dostałeś się na wymarzony kierunek studiów? A może zastanawiasz się, czy studia są w ogóle dla ciebie? Z pomocą przychodzą szkoły policealne - sposób na zyskanie konkretnych kwalifikacji i praktyczne przygotowanie do zawodu.
W obliczu postępującego niżu demograficznego prywatne szkoły wyższe poszukują kolejnych sposobów na to, by przyciągnąć do siebie studentów. I tak na polski rynek edukacyjny wkracza model studiów "nauka plus praca" prowadzony w ścisłej kooperacji z...
Nieco w cieniu ogromnego popytu na informatyków i programistów rynek pracy czeka na... księgowych. Szczególnie w Krakowie, gdzie rachunkowość i finanse to domena wielu korporacji. Zapotrzebowanie na specjalistów wciąż rośnie, podobnie jak oferowane...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.