Zmęczeni walką z pandemią, szarpani absurdami codzienności potrzebujemy odtrutki. Gdzie jej szukać? W kulturze, a konkretnie w MOCAK-u i wystawach, jakie muzeum przygotowało na jesień. Znajdziemy wśród nich ironię rodem z "Przekroju", krakowskie...
"Pustostany" Doroty Kotas najlepszym debiutem prozatorskim - to werdykt jury Nagrody Conrada.
Po 19 latach z gastronomicznej mapy Krakowa znika kultowa kawiarnia Bunkier Cafe. Decyzję o jej zamknięciu przyspieszyły rządowe obostrzenia nałożone na całą gastronomię. Krakowscy restauratorzy i właściciele knajp drżą o swoją przyszłość.
Teatr Nowy Proxima realizuje premierę za premierą i to nawet w czerwonej strefie. We wrześniu przy Krakowskiej 41 oglądaliśmy spektakl o przemocy w teatrze, dziś na Scenę Berlin wkroczy nostalgia. Przewodnikiem będzie Jacek Kaczmarski.
Tydzień Mózgu słynie z ciekawych, popularyzujących naukę wykładów. Słuchacze tej edycji nie zawiodą się, choć wykłady z powodu pandemii będą tylko online.
Dwa zespoły teatralne, którym z dnia na dzień narzucono nowego dyrektora i nowe warunki pracy. Ich walka o niezależność i artystyczną wolność była długa i trwa do dziś. Premiera spektaklu "Aktorzy prowincjonalni. Sobowtór" w reżyserii Michała...
Obaj widzieli więcej niż inni pisarze. Tworzyli światy i postaci, których zwykły śmiertelnik sam by nie wymyślił. Co łączy, a co dzieli Stanisława Lema i Philipa K. Dicka? Podobieństwa i różnice między geniuszami przybliży spektakl "Lem vs. P.K....
Muzeum Armii Krajowej obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. Jedną z wystaw powstałych z okazji jubileuszu jest "Stój, bo strzelam! Polskie kompanie wartownicze w Niemczech 1945-1989" poświęcona żołnierzom, którzy stali na straży.
Oskar Zięta obchodzi 10-lecie działalności artystycznej. Wystawie "Inflatales. Stalowe opowieści", którą przygotował na swój jubileusz, towarzyszy motto Stanisława Lema. "Jak można się nie przekształcać, jeżeli można się przekształcać?" - pyta...
Teatr Nowy Proxima oddaje scenę młodym. Ostatnio debiutanci poruszyli współczesny temat przemocy w teatrze, teraz cofną się do lat 80. i opowiedzą o losie kobiet pracujących wówczas w fabrykach.
Komu, czemu służy dziś sztuka? Jak poznać świat wyłącznie za pomocą dotyku? Nad odpowiedziami na te i inne pytania zastanowią się goście Cracow Art Week Krakers. Festiwal pod hasłem "Sztuka: pojęcie otwarte" od niedzieli.
W ten weekend pójdziemy szlakiem słynnych literatów, poznamy najsłynniejszych filantropów oraz ciekawostki z życia Wyspiańskiego i Jana Pawła II.
Warsztaty fryzur, pokaz burleski oraz inne atrakcje związane z modą sprzed lat zaplanowano na tegoroczny Retro Festiwal. Udział w nim można wziąć na żywo w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay lub online.
Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, premiera "Orfeusza w piekle" 22 października w Operze Krakowskiej.
Co przywieźli z Syberii zesłańcy? Kim był i czego poszukiwał tam Konstanty Podhorski? Wystawa "Syberia. Głosy z Północy" w Domu Esterki na krakowskim Kazimierzu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.