Prezydenci Krakowa, Oświęcimia i Tarnowa we wspólnym liście apelują do władz Małopolski o wycofanie się z uchwały anty-LGBT. "Niedyskryminowanie już nie wystarczy. Sprawa konstytucyjnego równouprawnienia osób ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową wymaga intensywnych działań edukacyjnych na rzecz przeciwdziałania homofobii i transfobii" - piszą włodarze.

Sejmik województwa małopolskiego głosami radnych PiS przyjął deklarację "sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych" w 2019 roku. Uchwała budziła wiele kontrowersji, które skutkowały m.in. zerwaniem współpracy międzynarodowej z Małopolską. Zdarzało się, że z przyjęciem dyskryminującego prawa kojarzono samo miasto Kraków. 

Komisja Europejska ostrzega

Teraz sprawa jest jeszcze poważniejsza, bo Komisja Europejska grozi naszemu regionowi zamrożeniem unijnych środków. Do stracenia jest nawet 2,5 mld euro. KE daje zarządowi województwa ultimatum - do września musi się wycofać z uchwały anty-LGBT. Ale w zarządzie nie ma porozumienia w tej sprawie. Wicemarszałek Tomasz Urynowicz, który przygotował projekt uchwały unieważniającej dyskryminujące przepisy, został odesłany na urlop

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dzisiaj uchwały anty-LGBT
    Jutro - tatuaże i naszywki.
    oto pisowska polityka wyspy wolności i demokracji, jak to kulawy faszysta wykrzykiwał.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    A czy Panowie prezydenci nie mają innych zajęć?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1