Skutki pandemii nie ominęły nawet tak mocnej branży jak IT. Co trzeci zatrudniony w krakowskim sektorze doświadczył zmian w ofercie zatrudnienia, szczególnie w zakresie wstrzymania podwyżek i awansów. Są i osoby, które pracę straciły.

Jak wynika z danych stowarzyszenia ASPIRE, w krakowskiej branży IT pracuje aż 79,9 tys. ekspertów. Duży udział mają tu firmy z sektora usług wspólnych - 46,5 proc. z nich to bowiem przedstawiciele branży technologicznej. Sprawdzić, jak radzą sobie pracownicy tej branży w czasach pandemii, postanowiła firma rekrutacyjna i outsourcingowa Devire, która od czerwca do sierpnia przeprowadziła badanie wśród lokalnej społeczności ekspertów.

Branża przechodzi transformację

Choć w porównaniu z wynikami ogólnopolskimi Małopolska wypada korzystnie, z raportu wynika, że rynek pracy w sektorze przechodzi widoczną transformację. I tak, okazuje się, że w wyniku pandemii COVID-19 co trzeci respondent doświadczył zmian w ofercie zatrudnienia. Co nie dziwi, najczęściej wskazywaną odpowiedzią jest przejście na tryb zdalny, co dotyczy 88 proc. pracowników. Jednocześnie jednak ponad połowa, bo 55 proc. ankietowanych, przyznała, że skutkiem pandemii było wstrzymanie podwyżek i/lub awansów. Trzecią najczęściej wskazywaną odpowiedzią było z kolei wstrzymanie premii - z taką sytuacją spotkało się 33 proc. respondentów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Ciekawe te wyniki co do preferowanej formy zatrudnienia w czasach, gdy to ci na B2B lecieli pierwsi za drzwi ;)
    @bmmb
    Czasem lecieli pierwsi, a czasem ostatni.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1