850 "Niebieskich Kart" założono w Krakowie w 2017 r. - Nie jest to zjawisko minimalne, dlatego chcemy dotrzeć do świadomości wszystkich mieszkańców z przesłaniem kampanii uwrażliwiającej na problem przemocy - mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. Kraków rozpoczyna kampanię w MPK, "Bądźmy wrażliwi".

W 2017 r. – 850. W 2016 – 880, a w 2015 r. – 940. Tyle Niebieskich Kart wydawanych jest każdego roku. Przemocy najczęściej doświadczają dzieci i seniorzy. – To osoby najbardziej bezbronne i niemogące reagować na przemoc – podkreśla Witold Kramarz, dyrektor MOPS w Krakowie.

Trzy specjalne filmy

Właśnie te osoby nie zawsze mogą samodzielnie szukać pomocy czy poinformować o doznawanej krzywdzie ze strony najbliższych.

– Istotną rolę w zakresie zainicjowania działań ochronnych, uruchomienia wsparcia i pomocy dla nich odgrywają osoby z bliskiego otoczenia, sąsiedzi. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy Krakowa wiedzieli, jak reagować, gdzie zgłaszać sytuacje przemocy w rodzinie, w szczególności w odniesieniu do osób, które same o taką pomoc nie mogą poprosić – dodaje Kramarz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze