Stowarzyszenie "Pracownia Obywatelska" zorganizowało w krakowskiej Magistrali konferencję poświęconą aktywności seniorów. Uczestnicy i prelegenci przyglądali się partycypacji obywatelskiej osób starszych.

Informacja o tym, że społeczeństwo się starzeje, nie jest niczym nowym. Pozostaje jednak pytanie, jak spożytkować energię coraz większej grupy seniorów. Jak zauważają organizatorzy konferencji „Aktywność obywatelska seniorów”, pozostawianie osób starszych na marginesie dialogu obywatelskiego zwyczajnie się społeczeństwu nie opłaca.

Rady seniorów

Powstają organizacje pozarządowe współpracujące z administracją w celu poprawy sytuacji seniorów na konkretnym terenie. Instytucją pozwalającą na działanie w obrębie gminy są Rady Seniorów, które wspierają rady gminy w realizacji polityki senioralnej. Barbara Szafraniec, przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, opowiadała o trudnościach, jakie napotykają działacze społeczni. Jedną z nich jest niechęć polityków do współpracy z radą i brak zainteresowania sprawami seniorów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze