Przez ponad dwie godziny mieszkańcy miejscowości Gaj blokowali trasę Kraków-Zakopane. Protestowali w ten sposób przeciw budowie trasy kolejowej Kraków-Myślenice. Nie chcą by przebiegała koło ich domów.
Mieszkańcy gminy Mogilany nie zgadzają się, by obok ich domów PKP wybudowało tory. - My już mamy swoją zakopiankę - mówią. I planują zablokować drogę w dniu startu sezonu narciarskiego na Podhalu.
Na drogach dwujezdniowych wychodzą wszystkie słabości polskich kierowców. Problem nie sprowadza się tylko do "jazdy na zderzaku". Część kierowców na autostradzie traci głowę, inni na lewym pasie zachowują się jakby "posiadali abonament" na jego używanie.
Zamiast jednego kwadransa spędzają w korku trzy, a mowa tylko o kilkunastokilometrowym odcinku drogi między Zakopanem a Krakowem. Zakopianka od kilku godzin stoi. - Poruszamy się jak ślimaki - żali się pan Marek.
Zakopianka. Kiedy nowa trasa pojawi się w popularnej aplikacji? Pracownicy amerykańskiego giganta technologicznego nie podają, kiedy mapy zostaną zaktualizowane. Twierdzą za to, że kierowcy mogą "zgłosić im sugestię zmian".
Nowa trasa miała sprawić, że dotychczasowe korki w Klikuszowej znikną. I zniknęły. Pojawiły się za to nowe, tym razem w Szaflarach. Trzy kilometry pokonuje się... w godzinę.
Oficjalnie 16-kilometrowa trasa z Rdzawki do Nowego Targu ma zostać oddana do użytku w październiku, ale już od 30 sierpnia przełożą ruch na nową drogę. Ma to związek z pracami przy budowie węzła w Klikuszowej.
Potężne korki utworzyły się w piątek (26 lipca) na zakopiance w Jaworniku koło Myślenic. Koparka uszkodziła tam rurę z gazem. Na szczęście, ewakuacja okolicznych mieszkańców nie była konieczna. - Nie ma zagrożenia wybuchem - mówili strażacy.
Nowa zakopianka. Drogowcy ostrzegają, że jazda po nieukończonej jeszcze dwupasmówce może zniszczyć ogumienie w samochodzie.
Nowa zakopianka. Najwięcej prac do wykonania pozostaje w Rdzawce. Reszta 16-kilometrowego odcinka do Nowego Targu jest praktycznie gotowa.
Trasa z Rabki do Nowego Targu zajmuje zmotoryzowanym godzinę, równie wolno jeździ się przez samo Zakopane.
Pożar przy zakopiance. Lakiernia w Pcimiu zajęła się ogniem, z którym walczy około 100 strażaków. W okolicy jest duże zadymienie. Straż Pożarna apeluje do mieszkańców.
Obecnie połączenia kolejowe z Warszawy do Zakopanego, choć cieszą się dużym zainteresowaniem, nie zachęcają do podróży. "Pociąg Tatry w sobotę potrafi mieć 20 wagonów i wszystkie są pełne" - relacjonuje Weronika Smarduch, posłanka KO.
Na zakopiance w Gaju, w rejonie budowanego węzła, w poniedziałek o 5 rano zostanie zmieniona organizacja ruchu. Jedna z jezdni zostanie zamknięta, ruch w obu kierunkach będzie się odbywał jednym pasem.
Przęsła o wadze 16 ton zostały położone na przygotowanych wcześniej podporach. Operacja odbyła się nocą na zakopiance w Mogilanach, na placu budowy kładki dla pieszych.
Café Zakopianka, słynna krakowska kawiarnia na Plantach i okrąglak w Parku Jordana mogłyby służyć mieszkańcom, ale zamiast tego od kilku lat niszczeją, bo miasto nie ma pieniędzy na ich remont.
Czy drogowcom uda zdążyć się na wakacje z otwarciem długo wyczekiwanej dwupasmówki z Rdzawki do Nowego? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych podkreśla, że mimo przyśpieszenia na placu budowy termin oddania nowej zakopianki do użytku pozostaje bez zmian.
W rejonie budowanego węzła na DK7 (zakopiance) w Gaju w poniedziałek zamknięta zostanie jezdnia. Ruch w obu kierunkach będzie możliwy tylko jednym pasem.
Największe utrudnienia tworzą się w rejonie Klikuszowej. Zmotoryzowani mogą jednak uniknąć stania w korkach, korzystając z tras alternatywnych.
Turyści jadą na Podhale. Największe utrudnienia tworzą się w rejonie sygnalizacji świetlnej w Klikuszowej. Tam korek ma kilka kilometrów długości.
Trzymiesięczna przerwa na małopolskich budowach dróg krajowych dobiegła końca. Wykonawcy wprawdzie nie zawiesili prac całkowicie, realizowano je, jeśli tylko sprzyjała temu pogoda. Na jakim etapie jest obecnie budowa zakopianki, obwodnicy Krakowa, czy "łącznika brzeskiego"?
W sobotę rano w tunelu pod Luboniem Małym odnotowano przejazd 10-milionowego samochodu - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Każdego dnia przejeżdża tędy średnio prawie 21 tysięcy pojazdów.
Pod koniec tygodnia zaczną się prace przy budowie podpory kładki dla pieszych na zakopiance w Mogilanach. Już w środę będą ograniczenia w ruchu - by wykonawcy mogli pomalować na jezdni nowe oznakowanie i ustawić bariery.
Budowa 16-kilometrowego odcinka nowej zakopianki pochłonie prawie miliard złotych.
Co najmniej kilka kolizji - to wstępny bilans intensywnych opadów śniegu na Podhalu. Za to turystom, którzy przyjechali do Zakopanego na ferie, poprawiły się humory.
Inwestycja, finansowana z budżetu państwa, pochłonie ponad 10 mln zł. Utrudnienia potrwają ponad rok.
Załamanie pogody nastąpiło w chwili, gdy pod Tatrami trwa wymiana feryjnych turnusów. Obecnie droga z Zakopanego do Krakowa zajmuje ponad cztery godziny.
Kierowcom zmierzającym pod Tatry odradza się korzystanie z dróg alternatywnych względem zakopianki. Te miejscami okazują się nieprzejezdne dla samochodów bez napędu na wszystkie koła.
Specjaliści od pomiarów ruchu postanowili sprawdzić schemat zachowań kierowców w tunelu Marii i Lecha Kaczyńskich.
Tysiące turystów próbowały z trudem wydostać się z Podhala. Fatalne warunki pogodowe sprawiły, że na zakopiance i drogach alternatywnych powstały gigantyczne korki.
Na dobę przed rozpoczęciem Sylwestra z Dwójką Zakopane zostało wręcz sparaliżowane. Na Krupówkach tworzy się coraz większy tłum, drogi dojazdowe pod Tatrami są zakorkowane.
Świąteczne powroty spowodowały gigantyczne korki na Podhalu. Najwolniej pokonuje się odcinek między Nowym Targiem a Klikuszową.
- Dostaliśmy decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla rozbudowy węzła Kraków Południe - informuje GDDKiA. Skrzyżowanie autostrady A4 i drogi krajowej nr 7 zostanie gruntownie zmodernizowane. Ruch tranzytowy będzie oddzielony od lokalnego, oba zyskają osobne układy drogowe.
Tunel im. Marii i Lecha Kaczyńskich na zakopiance skrócił czas podróży między węzłami Lubień i Skomielna Biała o ok. 20 minut. Ci, którzy 12 grudnia chcą przejechać tą trasą, muszą liczyć się z utrudnieniami.
Droga szybkiego ruchu ma zostać oddana do użytku we wrześniu przyszłego roku.
Według meteorologów tylko w sobotę na Podhalu i w Tatrach spadnie kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Zimowa aura daje się we znaki kierowcom - częściowo zablokowany jest m.in. górski odcinek zakopianki na odcinku Chabówka - Nowy Targ, problemy są także w Zakopanem.
Tegoroczna zima - która opadami śniegu i mrozami dała o sobie znać w całej Polsce - może przyczynić się do wprowadzenia w naszym kraju, podczas takiej aury, obowiązkowej wymiany opon na zimowe.
Szereg kolizji, autobusy i ciężarówki w rowach lub stojące na wzniesieniu - tak od kilkunastu godzin wygląda drogowa rzeczywistość pod Tatrami. O tym że jest bardzo ślisko, przekonali się także turyści na Krupówkach.
Najwięcej śniegu spadnie w rejonach górskich. Drogowcy ogłaszają pełną gotowość do pracy, ale jednocześnie ostrzegają, że ruch na zakopiance pomiędzy Chabówką a Nowym Targiem ponownie mogą zablokować ciężarówki.
Mija rok od otwarcia tunelu na drodze ekspresowej S7 pod Luboniem Małym. W tym czasie z nowego odcinka Zakopianki skorzystało ponad 7,6 mln pojazdów. Największym zainteresowaniem kierowców cieszy się latem i w czasie ferii zimowych, ale prawdziwy rekord padł 10 września.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.