Na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz trudno sobie wyobrazić obecność Rosji, która najwyraźniej nie rozumie wartości, jaką jest wolność - mówi Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.
W przededniu 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, przypadającej w styczniu 2025 r., Muzeum Auschwitz planuje rozpocząć przełomowy projekt, który pozwoli zachować pamięć o ocalałych - dowiaduje się "Wyborcza".
80 lat temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, Niemcy zlikwidowali obóz Romów mieszczący się na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Bestialsko zamordowali wówczas ponad 4 tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci. W KL Auschwitz-Birkenau życie straciło w sumie...
Tysiące Żydów z różnych stron świata przejdzie w poniedziałek w tradycyjnym Marszu Żywych przez teren byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Towarzyszą im młodzi Polacy. W tym roku, ze względu na wojnę izraelsko-palestyńską,...
"Pragniemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie w związku z ostatnią akcją Facebook jednoczesnego oflagowania 21 postów, opublikowanych przez Muzeum Auschwitz" - napisali 12 kwietnia przedstawiciele muzeum. Meta przywróciła wpisy dopiero po...
35 kartoników różnej wielkości, z narysowanymi ręcznie figurkami szachowymi, znaleziono podczas prac w jednym z budynków na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz.
- Nie wiedziałam, że jest coś takiego jak dziadek albo babcia. Nikt ich nie miał - mówiła Lili Haber, przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu podczas spotkania, zorganizowanego przez krakowski oddział IPN.
W tym filmie opowiadającym o Auschwitz, nie ma ani jednej sceny nakręconej wewnątrz obozu. Cała akcja dzieje się tuż przy jego murze.
Terrorystyczny atak Hamasu na Izrael był stałym wątkiem przemówień podczas 79. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. - Padają synowie i córki tych nielicznie wyzwolonych z obozu - mówiła Halina Birenbaum, była więźniarka obozu.
- Auschwitz kojarzy się dziś wielu przede wszystkim z terenem: z drutami kolczastymi, z barakami, czy wieżami wartowniczymi. To pusta przestrzeń wypełniona reliktami architektury obozowej. Tymczasem dramat i znaczenie Auschwitz dotyczy nie reliktów,...
Elon Musk przyjechał do Krakowa i Auschwitz-Birkenau z wyraźną biznesową i polityczną agendą, która wskazuje, jak może wyglądać przyszłość mediów. Jest to przyszłość straszna.
Bez oficjalnej delegacji, zdjęć i oświadczeń, ale w pojedynkę, z wizytą prywatną. Multimiliarder Elon Musk odwiedził w poniedziałek Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tak przekonuje, że oskarżenia o antysemityzm kierowane w jego stronę były błędne.
Piotr Cywiński: - Okrucieństwo nazistów nadal jest czytelne, przerażające i nadal pobudza wyobraźnię, na przykład publicystów poszukujących tak ohydnych metafor.
Udział w konferencji European Jewish Association w Krakowie, wizyta w Muzeum Auschwitz - to potwierdzone już punkty wizyty Elona Muska w Polsce. W poniedziałek miliarder ma się też spotkać z Lechem Wałęsą.
Wizyta na konferencji w Polsce poświęconej antysemityzmowi ma być związana z informacjami dotyczącymi wzrostu antysemickich postaw internautów na portalu X. Sam Elon Musk udostępnił też w sieci wpis popierający antysemicką teorię spiskową, nazywając...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.