Tradycyjna farmacja już się skończyła. Teraz cały świat szuka terapii i lekarstw w technologii mRNA, tej samej, która ratowała życie podczas pandemii koronawirusa. Biotechnologiczny wyścig trwa.

Zwiedziliśmy skawińską firmę Syvento, która jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych na świecie umożliwia produkcję aktywnych składników farmaceutycznych (API) oraz leków w oparciu o kwasy nukleinowe. Dla laika czarna magia, ale to dziś przyszłość medycyny i farmacji.

Paradoksalnie pomogła pandemia, która przyspieszyła zmiany i stała się ich katalizatorem. W skrócie chodzi o to, że do tej pory zdolności produkcyjne Polski w sytuacji zagrożeń epidemiologicznych były marne. Doświadczyliśmy tego podczas ataku Covid-19, gdy państwo polskie ustawiło się grzecznie w kolejce po szczepionkę. Sami - nawet gdy technologia była już znana - nie byliśmy w stanie podołać produkcji.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
    Komentarze
    Gdyby zajęli się tym politycy byłyby tylko stracone setki milionów i wycięty las.
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    Technologia to dziś potęga. Wreszcie jakąś informacja, która pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.
    @mini1418588437197konto
    Technologia towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Czy dzisjest większa potęgą niż wtedy gdy trzeba było kij drewniany zaopatrzyć w krzemienne ostrze?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @stoczek
    Oczywiście, że tak. Drewniany kij zaopatrzyć w ostrze było łatwo i zrobiły to różne populacje na całym świecie niezależnie od siebie. Teraz też może to zrobić każdy, nawet dziecko, technologia łatwa i tania. Spróbuj wybudować sprzęt do produkcji leków opartych na kwasach nukleinowych w garażu i użyć go.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Dziewięć lat rozwijania projektu to zdecydowanie nie jest perspektywa wyborcza. Wszak taniej i łatwiej przewalić miliony przez RARP na imporcie badziewia z Chin (vide maseczki). Dlatego jestem spokojny o (nie)zaangażowanie Wolski w takie przedsięwzięcia. Brawo Skawina!
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Ta fabryka, to jednak tylko fabryka. Tu sie produkuje, a nie wymysla.
    Przyszlosc maja kraje, ktore wymyslaja, a nie tylko produkuja.

    NB, pierwsze zdanie tego twierdzenia "Tradycyjna farmacja już się skończyła. Teraz cały świat szuka terapii i lekarstw w technologii mRNA" nie jest prawdziwe. Drugie jest.
    @Monteleone
    Nie zgodzę się. Akurat w dziedzinie biotechnologii wiele się u nas dzieje. Nie ma jednak tych biotechnologicznych wynalazków gdzie testować i produkować. Teraz jest. To jednak spore uniezależnienie od rynku ogólnoświatowego.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Monteleone
    Przecież przy okazji pandemii było głośno, co wymyślili Polacy.

    Ile razy trzeba powtarzać, że BioNTech kupił licencję na metodę stabilizacji mRNA opracowaną w Polsce?
    ht tps://www.termedia.pl/onkologia/Prof-Jemielity-Szczepionki-przeciwnowotworowe-bazujace-na-mRNA-maja-duzy-potencjal,44716.html

    Dlaczego nikt nie pisze o losach szczepionki mRNA na czerniaka również opracowanej w Polsce i przygotowywanej do produkcji w BioNTech?
    ht tps://pulsmedycyny.pl/medycyna/onkologia/szczepionka-przeciwko-czerniakowi-testowana-jest-takze-w-polsce-prof-rutkowski-zblizamy-sie-do-100-proc-kontroli-choroby/

    Teraz takie opracowania mogą trafiać do produkcji w Skawinie.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @Monteleone
    Fabryka, ale póki co jedna z nielicznych na świecie, więc z dużą szansą na realne kontrakty.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Monteleone
    Nieprawda. Produkcja, jakościowa produkcja jak w przypadku leków też jest bardzo istotna.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @Samotnik1990
    @SJUNDE
    @a_usher
    @mini1418588437197konto

    Przykro mi, drodzy Panstwo, ale Polska na mapie biotechnologii swiatowej nie istnieje. Mozna u nas wymyslac pojedyncze udoskonalenia w stabilizacji kwasow nukleinowych, mozna patentowac pojedyncze kroki w syntezie czegos-tam, ale przez ostatnie kilkadziesiat lat nie wymyslono niczego, co sprzedaloby sie z terenu Polski za duze pieniadze. Nie ma ani jednego przykladu.
    Licze mocno na rozwoj w dziedzinie RNA, bo akurat w tej dzialce troche sie dzieje, z czysto naukowego punktu widzenia, ale nie mam zadnych wygorowanych oczekiwan w tym temacie. Nie uwierze, az nie zobacze.

    P.S. Moze polskie wynalazki pomogly wprowadzic ten czy inny produkt na rynek, ale to na pewny nie byly "polskie produkty" (np. ten z BioNTech).
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Monteleone
    Takie inwestycje są potrzebne byśmy na niej zaistnieli.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Samotnik1990
    Tak, oczywiscie.
    Ale istnienie takiej fabryki to jeszcze nie skuces.
    To jeden krok do sukcesu, i to wcale nie najtrudniejszy.

    To, ze mozna w Polsce wykonywac testy i badania kliniczne (co robi sie na duza skale) i produkowac leki (wlaczajac ten system opisany powyzej), to jeszcze nie jest sukces.
    Obecnie to troche tak, jakby mowic, ze Polska jest liderem w przemysle samochodowym, bo sklada sie u nas wiele samochodow.
    W temacie lekow lepiej byc jak Dania, niz byc jak Indie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Monteleone
    > nie byly "polskie produkty"
    Masz na myśli opracowaną w Poznaniu szczepionkę na czerniaka? Badania są tam prowadzone od początku wieku i żaden rząd nie chciał ich dofinansować. To taka nowa świecka tradycja, do której próbujesz dołączyć.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @a_usher
    Nie wiem, co masz na mysli piszac, "do której próbujesz dołączyć".
    Zapewne powstal w twojej glowie jakis przedziwny pomysl, w ktory uwierzyles i teraz go tutaj probujesz sprzedac innym.
    Malo-naukowo, ze tak powiem...... Ewentualnie naukawo. Co wolisz.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Monteleone
    Ano właśnie. Postępując bardzo naukawo, negując jakiekolwiek osiągnięcia tworzysz nową świecką tradycję.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @a_usher
    Jesli to lubisz, to dalej wznos a potem obalaj te swoje chocholy. Ale inni niekoniecznie musza brac w tym udzial, jesli nie chca.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Monteleone
    Prawdopodobnie powodem jest żałosny poziom finansowania badań w Polsce :) Lepsi naukowcy od razu uciekają na zachód i tam rozwijają produkty.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    i bardzo dobrze. z dala od dotacji i polityki
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    No nareszcie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Od dawna podnoszę tezę, że tylko prywatyzacja pozwoli rozkręcić przemysł i uczynić go nowoczesnym. Zarządzanie przedsiębiorstwami przez nominatów partyjnych jest bez sensu. Oni nie są zainteresowani rozwojem, bowiem i tak sporo im płacą, a za potencjalne ryzyko nie chcą ponosić odpowiedzialności przed partią i ewentualnie przed prokuratorem. Natomiast prywatny przedsiębiorca i udziałowcy ryzykują swoim majątkiem ale dążą do sukcesu i zysku.
    @zgminu
    chyba żartujesz, większość wielkich projektów światowych choćby internet powstały dzięki pieniądzom rządowym, a jak myślisz dlaczego Musk tak łasi się do Trumpa?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    tylko czemu od tych szczepionek mRNA tyle ludzi pada ja się zapytuje
    już oceniałe(a)ś
    0
    4