Odblokowane niedawno środki z Krajowego Planu Odbudowy to ogromna szansa dla polskich miast i regionów. Pytanie, na co je wydamy, to też pytanie o przyszłość Krakowa i Małopolski. Stąd nasza akcja: Głosuję na miasto, na region, na Europę. To właśnie w jej ramach tworzymy "Listę Przebojów KPO" - niech będzie wskazówką dla polityków.
O tym, jak bardzo środki unijne zmieniają nasze otoczenie, możemy się przekonać, analizując różne podsumowania dotyczące 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej - do samego Krakowa popłynęło w tym czasie ok. 5 mld zł unijnego dofinansowania m.in. na budowę Centrum Kongresowego ICE, Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, Trasy Łagiewnickiej, muzeum pod Rynkiem czy nowoczesnej ekospalarni.
Ale przed nami jeszcze wiele innych wyzwań m.in. transportowych. Dlatego na liście projektów, które można by sfinansować z KPO mamy m.in. projekt budowlany pierwszej linii metra, linie tramwajowe: na osiedle Złocień oraz na trasie Azory - Krowodrza Górka, a także niezwykle ważną dla całego regionu budowę linii kolejowej Podłęże - Piekiełko.
Pod głosowanie poddajemy też w Krakowie nowe parki, np. Kolejowy pod estakadami, nowe ośrodki kultury oraz rozbudowę SOR w Szpitalu Żeromskiego, a w Małopolsce modernizację szkół, budowę żłobków, walkę ze smogiem, zakup ekologicznych pociągów i autobusów, a także utworzenie Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Tarnowie. Wszystkie te inwestycje są nam bardzo potrzebne - opisywaliśmy je szerzej, gdy ogłaszaliśmy nasz plebiscyt.
20. rocznica wstąpienia Polski do UE to czas nie tylko podsumowań, ale i dobra okazja, by spojrzeć w przyszłość. Zwłaszcza, że przed nami wybory samorządowe i wybory do Parlamentu Europejskiego. W tych pierwszych zagłosujemy, kto będzie rządził w Krakowie i w sejmiku małopolskim. W tych drugich zdecydujemy o przyszłości Europy i o tym, czy zostanie w niej utrzymana proeuropejska orientacja. I co wydarzy się z projektami, które czekają na dofinansowanie w ramach Krajowego Programu Odbudowy.
W ramach naszej akcji chcemy się tym projektom przyjrzeć. A także zapytać Czytelników, które z nich są z ich punktu widzenia najważniejsze. Plebiscyt pod hasłem "Lista przebojów KPO" uruchomiliśmy 8 marca. Głosowanie potrwa do 24 marca na www.krakow.wyborcza.pl. Wyniki ogłosimy 29 marca.
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze