Dzięki nim leki mają działać skuteczniej, bezpieczniej i być lepiej przyswajane - opatentowane przez naukowców UJ polimerowe nanokapsuły przeszły testy i niedługo trafią na rynek.

Stworzenie leku to wielkie wyzwanie, ale wyzwaniem jest również jego odpowiednie dostarczenie organizmowi. Obecnie około połowa dostępnych na rynku leków to substancje uznawane za trudno rozpuszczalne w wodzie, a ma być ich jeszcze więcej. Mniej więcej 70 proc. opracowywanych nowych substancji to również związki hydrofobowe, a więc "nielubiące wody". Część z nich rozpuszcza się jednak w tłuszczach.

Lepsze przyswajanie

- Wyobraźmy sobie zwykły olej rzepakowy, który mieszamy w szklance z wodą. Na górze stworzy się nam wymieszana warstwa, tzw. faza olejowa, która jednak po pewnym czasie zaczyna się znowu rozdzielać. Kluczowe jest utrzymanie tego stanu i odpowiednie jej zabezpieczenie, by była stabilna - tłumaczy dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze