126 ogonów, łącznie z młodzieżą. To jest Pendolina, tam siedzi Jałmużna, tutaj leżą Finezja i Sikorka... Ostatnio kupiliśmy też byczka... - mówi ojciec Tomasz Szarliński z zakonu bonifratrów w Zebrzydowicach. - A to nasza obora. Zainstalowaliśmy w niej monitoring i teraz zamiast oglądać nudne wiadomości, mamy relacje na żywo z zagrody.

Rozległy, pagórkowaty teren z niebagatelnym widokiem. Na horyzoncie majestatyczne sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, Góra Lanckorońska w komitywie z urokliwą doliną Cedronu, panorama Beskidów, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych nieśmiało wyłaniają się Tatry. Oto Zebrzydowice, gdzie ojcowie bonifratrzy prowadzą gospodarstwo rolne, hodują dojne krowy i sprzedają produkowane przez nie mleko w mlekomatach.

"Mleko klasztorne" 24 godziny na dobę. Pięć stopni Celsjusza. Wrzuć monetę, na klawiaturze wybierz numer zamówionej butelki, otwórz komorę, ustaw butelkę, naciskaj przycisk, aż do wyczerpania limitu. Litr mleka kosztuje trzy złote. Jedna porcja to 333 ml. Zawartość tłuszczu - ok. 4 procent.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A kilka słów o samym księdzu Tomaszu by wypadało napisać, np. że ma doktorat z filozofii... .
    już oceniałe(a)ś
    26
    3
    jakie to cudowne, a oni pełni miłosierdzia! ciekawe ile mają byczków? I gdzie są wszystkie cielaki? No i zagadka na święta dla Was, bo wiele osób nawet dorosłych tego nie wie - dlaczego krowa "daje" mleko? Człowiek jest jedynym ssakiem na Ziemi, który pije mleko, będąc dorosłym, w dodatku jest to mleko innego gatunku zwierząt. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem względy ekonomiczne przysłaniają inne aspekty hodowli krów mlecznych. Krowy te trzymane są w zamknięciu, na pojedynczych stanowiskach, a proces hodowli poddany jest pełnej automatyzacji. Wszystko po to, aby zwiększyć ilość produkowanego mleka. Po odebraniu pierwszego dziecka krowa dojona jest 2-3 razy dziennie przez około 10 miesięcy. W międzyczasie, za pomocą powszechnej obecnie sztucznej inseminacji, zapładnia się krowę ponownie, aby wywołać kolejną ciążę i cykl laktacji. W Polsce w 2011 roku z jednej krowy uzyskano średnio 4600 litrów mleka. Tak intensywna produkcja prowadzi do infekcji wymion, na które w Polsce cierpi 20-50% populacji krów, co zmusza hodowców do aplikowania zwierzętom antybiotyków. Poza tym nienaturalnie duże rozmiary wymion są przyczyną problemów z chodzeniem; krowy często nie są w stanie ustać, załamując się pod ich ciężarem. Również konstrukcja boksów przyczynia się do powstawanie wielu problemów - betonowe podłoże powoduje schorzenia racic, a w następstwie kulawiznę. Jak się to odbywa w praktyce? Czy hodowane krowy muszą wciąż rodzić młode, aby bez przerwy dawać mleko? Tak. Cykl produkcyjny jest pomyślany w taki sposób, by zmaksymalizować produkcję, a jednocześnie skrócić okresy przejściowe, w których krowa mleka nie daje. Krowa osiąga dojrzałość płciową w wieku pomiędzy półtora do dwóch lat. Po osiągnięciu dojrzałości zostaje zainseminowana, czyli sztucznie zapłodniona przez zootechnika. Nasienie pobiera się od buhaja rozpłodowego. Naturalne zapłodnienie jest dziś bardzo rzadkie, gdyż jest kosztowne i mniej skuteczne.
    @akodo78 4600 l to nie intensywna produkcja tylko rolnik d.... Obecnie w nowoczesnych oborach średnia wydajnośc przekracza 9000l. Na antybiotyki jest karencja i żaden producent nie pozwoli sobie na to, aby znalazły sie one w sprzedawanym mleku. A jeśli chcesz mleka od krów cieszących się swobodą, to zapraszam do Indii. Tam święte krowy spacerują po ulicach.
    już oceniałe(a)ś
    11
    11
    @akodo78 Tak. Szczególnie dobrze widać na drugim zdjęciu (krowy na wolnym wybiegu) że cały dzień stoją w boksach. Weź się stuknij w głowę o ścianę ekologu zakichany.
    już oceniałe(a)ś
    3
    5
    Jak to jest w tym KK. Cały KK strasznie bogaty ale rozwarstwienie dochodów jak w dzikim kapitalizmie.
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    Pamiętaj: kupując kościelne produkty wspierasz antypolską organizację i pośrednio PiSS.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Automat "niewydaje reszte" - i to prawda, bo w niedzielę zjadł nam 5 zł :(, nie dał mleka a telefon na podany numer skończył się nagraniem na sekretarkę. Mamy wteorek - nikt nie oddzwonił i pieniędzy nie oddał.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2