Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl
1 z 21
Manifestacja przed budynkiem Uniwersytetu Pedagogicznego. "Zwalnia się nas, by dać sygnał, żeby się nie wychylać"
4 listopada. Studenci, absolwenci i wykładowcy ramię w ramię stanęli przed głównym gmachem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Protestowali przeciwko łamaniu praw pracowniczych i represjom za działalność związkową.
Więcej o proteście w UP w Krakowie.
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl
2 z 21
Marsz dla Izy w Krakowie. Około 10 tys. osób skandowało: "Ani Jednej Więcej!"
7 listopada. Marsz dla Izy "Ani Jednej Więcej". Około 10 tys. osób zgromadziło się w niedzielne popołudnie na Rynku Głównym w Krakowie, by uczcić pamięć Izy z Pszczyny. - Spotkałyśmy się tu przed rokiem i jesteśmy tu dziś po śmierci Izy. Iza miała córkę. Ona też jest kobietą, która będzie chciała mieć dzieci. Miejmy nadzieję że nie stanie przed takimi dylematami, jak stoją kobiety dziś - mówiła jedna ze współorganizatorek marszu.
Przeczytaj: relację z marszu dla Izy.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
3 z 21
Garbarnia Kraków rozstrzelała gwiazdy z Wieczystej
2 listopada. Piłkarski Kraków żył tym meczem bardziej, niż można było przypuszczać. Po boisku biegali przecież byli reprezentanci Polski lub piłkarze z doświadczeniem w ekstraklasie. Bukmacherzy - to w normalnych okolicznościach byłoby nie do pomyślenia - stawiali jednak na czwartoligowca. Przecież Wieczysta to drużyna budowana za duże pieniądze, prowadzona przez byłego selekcjonera Franciszka Smudę, która w poprzedniej rundzie wyeliminowała z Pucharu Polski pierwszoligowca Chrobrego Głogów.
Tego dnia jednak nic nie układało się po myśli gwiazd z czwartej ligi. II-ligowa Garbarnia rozbiła Wieczystą na jej stadionie aż 5:0.
Przeczytaj relację z meczu Pucharu Polski KS Wieczysta - Garbarnia.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
4 z 21
Zdewastowany pomnik Piłsudskiego. Legioniści pomalowani na żółto i niebiesko
5/6 listopada. Namalowane litery na cokole pomnika, pobazgrane żółtą i niebieską farbą postacie z pomnika Czwórki Legionowej - do dewastacji pomników przy ul. Piłsudskiego w Krakowie doszło w nocy z 5 na 6 listopada. Kilka dni później jeden ze sprawców został zatrzymany. Dewastacji miało dopuścić się dwóch Ukraińców. Mieli zostać wynajęci, a za pomalowanie pomnika dostać pieniądze. Trwają poszukiwania zleceniodawców. - Możliwa jest inspiracja z zagranicy, kraju który w niewielkim stopniu graniczy z Polską - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
5 z 21
Protest przeciwko wycince drzew na terenie dawnego KL Płaszów. Policja usunęła demonstrujących
6 listopada. Kilkunastu aktywistów protestowało na terenie dawnego KL Płaszów w obronie zieleni. Na miejscu interweniowała straż miejska i policja.
To był spontaniczny protest. Kilka osób weszło na teren wycinki drzew przy dawnym obozie KL Plaszow. Jak podkreślają, zrobili to w chwili przerwy od robót, by nie stwarzać niebezpieczeństwa. - Część nas została usunięta siłą przez policję. Dzięki temu, że zrobiliśmy ten protest, na 2,5 godziny zatrzymaliśmy wycinkę - mówił "Wyborczej" Piotr Biela-Gazda z Extinction Rebellion.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
6 z 21
Kolorowe schody w Podgórzu. Lokalna atrakcja turystyczna w końcu odremontowana
9 listopada. Słynne kolorowe schody, jedna z atrakcji turystycznych krakowskiego Podgórza, została w końcu odremontowana. - Mieszkańcy byli bardzo zdeterminowani, zrobili wiele, byśmy je odnowili. Cieszy nas, że tak bardzo schody spodobały się krakowianom, dlatego podjęliśmy decyzję, by je wydłużyć i urozmaicić cytatami osób związanych z Krakowem - mówił "Wyborczej" Michał Zalewski z KBF.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
7 z 21
Na Kleparzu odsłonięto tablicę upamiętniającą Anielę Steinsberg, jedną z pierwszych kobiet adwokatów w Polsce
5 listopada. Na krakowskim Kleparzu odsłonięto tabliczkę upamiętniającą dokonania Anieli Steinsberg, współzałożycielki KSS "KOR".
Tabliczka zawisła przy ul. Basztowej 8, na budynku Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie, w której mieszkała Aniela Steinsberg. - Bardzo cieszę się, że będzie tablica pamięci pani Anieli, bo jej się od lat należała - mówiła "Wyborczej" Ludwika Wujec, działaczka opozycji w PRL (na zdjęciu).
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
8 z 21
Wiec poparcia dla dyrektorki szkoły podstawowej z Dobczyc
7 listopada. Z jednej strony rynku Andrzej Chyra czytał preambułę konstytucji. Z drugiej kobieta z biało-czerwoną flagą wykrzykiwała do zgromadzonych: "Hańba, jak wam nie wstyd". Inna zastygła z wyciągniętą ręką z różańcem. W Dobczycach odbył się wiec poparcia dla dyrektorki podstawówki zawieszonej za to, że pozwoliła uczniom uczestniczyć w lekcji o konstytucji.
Aleksandra Sutkowska, dyrektorka: - To jest dla mnie bardzo ważne, to gest, który daje mi siłę i wiarę, że jeszcze będzie dobrze. Jestem wzruszona. Jestem wdzięczna wszystkim, którzy przyszli i przyjechali na własny koszt z całej Polski.
Na zdjęciu: sędzia Igor Tuleya. Przeczytaj relację z Tour de Konstytucja w Dobczycach.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
9 z 21
Złota polska jesień
6 listopada. Złota polska jesień: Wesoła w Krakowie.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
10 z 21
Ćwiczenia policyjnych oddziałów prewencji na Bachledzkim Wierchu
9 listopada. Na Bachledzkim Wierchu w Zakopanem odbyły się ćwiczenia oddziałów prewencji małopolskiej policji.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
11 z 21
Święto Niepodległości w Krakowie
11 listopada. Biało-czerwone flagi w dłoniach, na kurtkach: kotyliony w polskich barwach. Wielu krakowian wzięło udział w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości w Krakowie.
Przeczytaj relację z krakowskich obchodów.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
12 z 21
Kaczyński z Morawieckim w "Sokole" o "agenturalizmie elit" i zazdrosnych sąsiadach z UE
11 listopada. Politycy PiS świętowali Dzień Niepodległości w Krakowie. Ostatnim punktem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego i członków rządu było spotkanie w budynku "Sokoła". - Idziemy pod górę z plecakiem pełnym kamieni, krętą drogą i ktoś z góry próbuje nas jeszcze jakimiś bosakami spychać w dół - opowiadał o trudach rządzenia premier Mateusz Morawiecki.
A prezes PiS Jarosław Kaczyński grzmiał: - Ci, którzy wyobrażają sobie, że zdołają nas złamać. Nie zdołają!
Przeczytaj relację z wiecu PiS w hali Sokoła.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
13 z 21
Protest podczas wizyty polityków PiS w Krakowie. "Otworzyć korytarze humanitarne", "Stop torturom na granicy"
11 listopada. Ponad sto osób protestowało przy ul. Piłsudskiego w Krakowie, gdzie swoje spotkanie mieli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przez niemal trzy godziny skandowali hasła oskarżające rząd o bierność wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej i lekceważenie praw Polek.
Przeczytaj relację z protestu pod halą Sokoła.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl / / Agencja Wyborcza.pl
14 z 21
Mgły nad Zakopanem
14 listopada. Poranne mgły nad Kotliną Zakopiańską, widok z Gubałówki.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
15 z 21
Powstała Mapa Krakowskich Rzemieślników
16 listopada. Szewc, krawcowa, ceramik, parasolkarz - mijamy te zakłady rodzinne codziennie. A może warto tam zajrzeć, żeby oddać coś do naprawy? Powstała właśnie Mapa Krakowskich Rzemieślników, można ją współtworzyć.
Na zdjęciu: studio ceramiki Terra Barbary Pudełki przy ul. Potiebni. Dowiedz się więcej o Mapie Krakowskich Rzemieślników.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
16 z 21
Tak witano polityków PiS na Wawelu: w strojach z "Domu z papieru" i z zakazami wjazdu dla Kaczyńskiego i Jędraszewskiego
18 listopada. Nie pomogą modły, kiedy jesteś podły", "Za długa żałoba to paranoja", "Wydupcać", "***** ***" - uzbrojeni w transparenty o takiej treści protestujący pojawili się na Wawelu, gdzie podobnie jak 18. dnia każdego miesiąca, w miesięcznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich, zjawiają się z wizytą prominentni politycy Prawa i Sprawiedliwości.
Przeczytaj relację z protestu pod Wawelem.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
17 z 21
"Przyjdź, Chochole, na wesele" - Bronowice świętowały rocznicę wesela Rydla i Mikołajczykówny
20 listopada. W Bronowicach w sobotę rano ruszył tradycyjny korowód upamiętniający 121. rocznicę ślubu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Uczestniczy wydarzenia mogli posłuchać fragmentów "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz tradycyjnych pieśni.
Przeczytaj relację z obchodów rocznicy bronowickiego wesela.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
18 z 21
Pokaz mody w klubie Studio. W roli modeli - studentki i studenci AGH
23 listopada. Stroje biznesowe i moda codzienna - takie m.in. kreacje zaprezentowali w Klubie Studio studentki i studenci AGH, w ramach Akademii Mody AGH.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
19 z 21
Wigilia dla migrantów z granicy polsko-białoruskiej
24 listopada. Rozstawili stoły i białe obrusy, położyli sianko, wyjęli eleganckie zastawy. Na równy miesiąc przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy na płycie Rynku Głównego krakowianie przygotowali "wigilię dla nieobecnych". - Ludzie szukają w Europie schronienia, bo szukają tu godności, szukają tu praw człowieka, które podobno tu respektujemy. Nie chcę wierzyć, że gdyby w Lasku Wolskim koczowały rodziny z małymi dziećmi, stalibyśmy bezczynnie - tymi słowami Aśka Warchal-Banaschi, aktywistka i historyczka sztuki, otworzyła demonstrację. Wcześniej z własnego domu na krakowskim Prokocimiu przyniosła stół na Rynek Główny. Jej "spacer" trwał niemal cztery godziny.
Przeczytaj relację z wigilii dla nieobecnych.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
20 z 21
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej - dwie manifestacje na Rynku
20 listopada. Na Rynku Głównym w Krakowie spotkały się dwie manifestacje i dwa odmienne podejścia do kwestii kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Po przeciwnych stronach Sukiennic stanęli narodowcy i środowiska liberalne.
Środowiska narodowe zgromadzone przy Wieży Ratuszowej, pod hasłem #murem za polskim mundurem, wyrażały wsparcie dla obrońców granic. Po przeciwnej stronie rynku trwała organizowana m.in. przez PPS i małopolski KOD kontrmanifestacja solidarnościowa z uchodźcami. Po każdej ze stron było około stu manifestujących.
Przeczytaj relację.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl / / Agencja Wyborcza.pl
21 z 21
Marsz dla Izy w Krakowie
7 listopada. - Spotkałyśmy się tu przed rokiem i jesteśmy tu dziś po śmierci Izy. Iza miała córkę. Ona też jest kobietą, która będzie chciała mieć dzieci. Miejmy nadzieję że nie stanie przed takimi dylematami, jak stoją kobiety dziś - mówiła jedna ze współorganizatorek marszu.
Wielotysięczne marsze, zorganizowane po śmierci ciężarnej Izy z Pszczyny przeszły przez kilkadziesiąt miast w Polsce - przeczytaj relację.
Wszystkie komentarze