Narodowe Archiwum Cyfrowe
1 z 31
Próba wojny
Ćwiczenia obronne w Tarnowie - atak lotniczo-gazowy. Maj 1932. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
ILUSTROWANY KURYER CODZIENNY 3 czerwca 1932 relacjonował:
Przed atakiem lotniczo-gazowym... Ćwiczenia obronne ludności cywilnej w Tarnowie
W ub. wtorek urządził Tarnów wielką 'próbę wojny', organizując pokaz ataku lotniczo-gazowego na miasto i samoobronę jego mieszkańców przeciwko okropnym skutkom przyszłej wojny. Akcja obronna, zorganizowana ze wszystkiemi szczegółami, obfitowała w wiele efektownych i interesujących epizodów.
Pokaz w Tarnowie był pierwszą w Polsce taką imprezą na wielką skalę, w której wzięła udział 50-000-czna masa ludności dużego miasta., mogąca być w najbliższej wojnie czynną bohaterką lub też, co pewniejsze, ofiarą akcji bojowej.
Od dawanych czasów przyjęło się, że ludność państwa czy kraju dzieliła się na: bojowników, którzy wojnę robią i t. zw. cywilów, którzy na wojnie zarabiają. Obecnie ma być inaczej. Teraz już wszyscy na wojnie stracą, nierzadko wszystko razem z życiem a może w końcu doprowadzona do tego absurdu wojna, wyjdzie z mody..., bo naprawdę tyle jest na świecie ważniejszych rzeczy do zrobienia.
Zanim to jednak nastąpi, musimy się przygotować do wojny, bo niestety, obok ważkich mów i deklaracyj w Genewie, Lozannie i in., fabryki Kruppa itd. wyrabiają wciąż 'armaty i kule poszukujące bohaterów'. Niestety do sielanki złotego wieku 'quae vindice nullo, sponte sua, sine lege fidem rectumque colebat' - jeszcze bardzo daleko, o ile kiedykolwiek do niej dojdzie. (cdn)
S. Now.: 'Przed atakiem lotniczo-gazowym... Ćwiczenia obronne ludności cywilnej w Tarnowie', IKC 3 czerwca 1932
Narodowe Archiwum Cyfrowe
2 z 31
Cywile muszą się uczyć
Ćwiczenia obronne w Tarnowie - atak lotniczo-gazowy. Maj 1932. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
ILUSTROWANY KURYER CODZIENNY relacjonuje:
Wobec więc rozszerzenia morderczego zasięgu wojny na prawie nietykalną dotychczas t. zw. ludność cywilną, musi ona obecnie przebyć przeszkolenie, jak chronić i zabezpieczać swe głowy i korpusy przed drapieżnemi szponami jeźdźców z Apokalipsy. Epoka nasza bowiem wprowadza w dziedzinie wojny zasadniczy przewrót, t.j. że cywile muszą się uczyć sztuki - celowego uciekania i ocalania swych osób, gdyż będą one wystawione na takie samo niebezpieczeństwo, jak wojownicy na froncie.
To właśnie miał na celu wielki pokaz tarnowski, który możnaby nazwać manewrami z paniką cywilów i ich akcją samoobronną, mającą im ocalić obok życia i zdrowia także i ten kąt na ziemi, gdzie ich wojna wyszuka i będzie miała zamiar wytępić.
Próby takie są konieczne, aby ludzie nauczyli się celowo kryć i skutecznie walczyć z najgorszą bronią, jaką genjusz ludzki wymyślił, t.j. atakiem gazowym z powietrza.
Obywatel dzisiejszy musi obok innych umiejętności umieć także wdziać i nosić maskę przeciwgazową, oraz unieszkodliwić okrutny zamach śmierci, spadającej nań z obłoków. Bez względu bowiem na przekonania, nawet najzaciętszy pacyfista, nieświadom akcji ochronnej, zginie marnie jak pluskwa pod tapetą, gdy mu zatrują miasto, ulicę, dom i mieszkania np. iperytem lub jakimś innym przyjemniaczkiem z tej piekielnej rodziny gazów. (cdn)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
3 z 31
Pokaz sprawności społecznej
Ćwiczenia obronne w Tarnowie - atak lotniczo-gazowy. Maj 1932. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
ILUSTROWANY KURYER CODZIENNY relacjonuje:
W pokazie tarnowskim rzecz cała, oczywiście, działa się 'na niby', strzelały petardy i snuły się dymy ze świec nieszkodliwie kopcących, na pierwszej bowiem 'próbie wojny', przy udziale 50.000 statystów, nie można było zastosować ostrych środków z puszki Pandory czyli chemji dzisiejszej wojny, więc też i spektakl, mimo powagi jego położenia, oraz głównym aktorów, miał przebieg pogodny.
(...) Chodziło właśnie o pokaz sprawności społecznej, ćwiczonej od kilku tygodni obwieszczeniami starosty, i instrukcjami LOPP, PW, oraz wojska. Przedewszystkiem szło o dosłowne otrzaskanie ludności z detonacjami i perkusjami rzekomych bomb, oraz o opanowanie paniki, tego największego wroga wszelkiej akcji ratunkowej. Pod tym względem Tarnowianie zdali egzamin celująco (...)
Wszystkie okna w mieście miały nalepione skośne krzyże dla ochrony szyb, a po godz. 2-ej popoł. gdy dano sygnał ostrego pogotowia, całe miasto zamarło, ulice się wyludniły, sklepy zamknięto, a z za oblepionych okien wyglądały poważnie skupione twarze. (cdn)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
4 z 31
Akcja ratownicza
Ćwiczenia obronne w Tarnowie - atak lotniczo-gazowy. Maj 1932. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
ILUSTROWANY KURYER CODZIENNY relacjonuje:
(...) To była jedna strona zadania: opanowanie ludności i utrzymanie jej w zabezpieczonych domach. Po zrealizowaniu tego przeprowadzono drugą część ćwiczeń, t.j. akcję ratowniczą po nalocie eskadry, rzekomo nieprzyjacielskiej.
Nadleciała ona w sile 9-ciu samolotów od strony zachodniej o godz. 17.45, anonsowana jękiem syren z wieży ratuszowej, Mościc i gwizdem lokomotyw z dworca. Alarm lotniczy brzmi: - Jeden gwizd krótki, jeden długi, powtarzane 10 razy.
Niewyraźna od rana pogoda przetarła się właśnie w tym momencie, wyjrzało żeglujące już ku zachodowi słońce i oświetliło swą promienną racą imponujący klucz stalowych ptaków, szybujących nad Tarnowem, niby w tak okropnych zamiarach.
- O miły w majowej zieleni licznych swych ogrodów, Tarnowie! Obyś nigdy nie doczekał tej chwili, że nadpłyną nad ciebie te drapieżne ptaki, które naprawdę już obrzucą cię okropnym swym pomiotem! - westchnęła grupa dziennikarzy do nieba, przejęta efektownym, ale jakże głęboko wzruszającym widokiem obłoków z pędzącemi nad miastem samolotami. (cdn)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
5 z 31
Ćwiczenia
Ćwiczenia obronne w Tarnowie - atak lotniczo-gazowy. Maj 1932. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl).
ILUSTROWANY KURYER CODZIENNY relacjonuje:
Atak trwał chwilę, zaledwie parę minut. Zamarkowały go eksplozje silnych petard, powodujących zblednięcie nawet męskich buź, i natychmiastowe przywdzianie przez posiadających masek antygazowych.
Warkot 9-ciu motorów w górze, huk petard, dym walący z Rynku i ze starostwa oraz widok ludzi w upiornych maskach na twarzach - robiły silne wrażenie.
- A więc to tak? Tak będziemy wyglądać i tak ginąć jeżeli demon siedzący w człowieku, rzuci go z za niedalekiej granicy w celach rabunkowych na nasze ziemie...
Istotnie jest nad czem poważnie zastanowić się i wziąć na serjo do przygotowania obrony, gdyż trudno się przecie dać wytruć barbarzyńskiemu najeźdźcy, gorzej bo nowoczesnemu barbarzyńcy, który tak nierycerską broń sposobi. (cdn)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 z 31
Oddziały ratownicze
Ćwiczenia obronne w Tarnowie - atak lotniczo-gazowy. Wnoszenie rannych do samochodu sanitarnego. Maj 1932. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
ILUSTROWANY KURYER CODZIENNY relacjonuje:
Wróćmy jednak na teren obrony, bo tę Tarnów bardzo starannie przygotował. Otóż akcja ratownicza koncentrowała się w rękach ppłk. dypl. Broniowskiego. Miał on główną kwaterę, dajmy na to, na poczcie i posiadając tam zorganizowaną łączność z z całem miastem, podzielonem na komendy dzielnicowe, wysyłał posiłki do najbardziej zagrożonych odcinków.
W sztabie obrony zbiegały się wszystkie nici i meldunki z całego miasta. W myśl założenia planu ćwiczeń: 'Nieprzyjaciel rzucił bomby na miasto i spowodował kilka pożarów oraz zagazowań niektórych miejsc jak: ratusza, dworca kolejowego i ul. Krakowskiej'. Tam też pospieszyły straże pożarne, wozy sanitarne a także specjalnie ubrane i uzbrojone w odpowiedni sprzęt, oddziały ratownicze i wszyscy, którzy byli na ulicach w maskach gazowych. Ludzi bez masek spędzano do bram i domów.
Maska taka jest okropna 'twarzowo', wstrętna przy użyciu t.j. oddechu, ale konieczna, aby nie płakać, kichać lub - lizać się nieraz długo w szpitalu po zetknięciu się z gazem prawdziwego nieprzyjaciela. Dzielne oddziały wyćwiczonej młodzieży z P/W. uprzątały 'rannych' najpierw do t. zw. schronów, a następnie do wozów sanitarnych. Osobne oddziały ubrane w stroje jakby dawnych biczowników, odkażały miejsca niby zakażone iperytem, a komendanci dzielnie sprawdzali sprawność ich pracy i dopełniania ustalonego bardzo szczegółowo planu ćwiczeń.
- Zabawa w wojnę!? - zarzuci śledziennik.
- Tak pozornie wygląda, a jednak musimy się w ten sposób 'bawić' aby kiedyś nie wyginąć jak stado owiec, pędzone własnym strachem i bezbronnością wobec nowoczesnej wojny.
Jeden z największych, jakie u nas dotychczas urządzono, pokaz tego 'co być może' i na co musimy być przygotowani, dostarczył obserwatorom, władzom i reżyserom wiele materjału doświadczalnego. (cdn)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
7 z 31
Si vis pacem...
Pokaz wojny gazowej w Tarnowie - sanitariuszka w akcji. Maj 1932. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl).
ILUSTROWANY KURYER CODZIENNY relacjonuje:
Wybór Tarnowa na teren pokazu był trafny nie tylko ze względu na bliskie jego sąsiedztwo z Mościcami, ale także jakby jako pokłon dzisiejszej wojskowości wobec rycerskiego gniazda Tarnowskich, które i nowsze dzieje wielkiej wojny upamiętniły jako miejsce załamania się ofensywy rosyjskiej na Zachód i początka klęski Rosji carskiej w r. 1915.
Może jednak stare mury Tarnowa z katedrą XIV-go wieku, jego renesansowym ratuszem, ozdobionym przez J.M. Padovano w XVI-ym wieku, Sukiennicami i innemi cennymi zabytkami, oszczędzi nowa wojna, o której politycy, militaryści i in. często kraczą.
Pokaz onegdajszy urządzono tak, jak zorganizowana jest cała siła obronna Polski pod szczepem u nas hasłem: 'Si vis pacem, para bellum'.
S. Now.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
8 z 31
Siedziba LOPP
Pokaz wojny gazowej w Tarnowie - członkowie Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej przed zadymioną siedzibą komitetu powiatowego LOPP. Listopad 1933. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
9 z 31
Ludzie i konie w akcji
Pokaz wojny gazowej w Tarnowie. Członkowie LOPP w kombinezonach przeciwgazowych przy wozie konnym. Listopad 1933. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
10 z 31
Pierwsza pomoc
Ćwiczenia przeciwgazowe w Krakowie - pierwsza pomoc przy omdleniu. Październik 1928. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
11 z 31
Zaklejanie okien
Pozorowany alarm przeciwlotniczy i przeciwgazowy w Krakowie. Zaklejanie okna. Wrzesień 1936. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
12 z 31
Zaciemnianie auta
Pozorowany alarm przeciwlotniczy w Krakowie - zaklejenie świateł w samochodzie. Listopad 1938. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
13 z 31
Termometr uczuć
Ustawiony na Rynku Głównym 'Termometr uczuć Krakowa', na którym zaznaczono ilość wpłat na Pożyczkę Obrony Przeciwlotniczej. Kwiecień 1939. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
14 z 31
Wojna gazowa
Pokaz wojny gazowej na terenie wodociągów miejskich w Krakowie. Listopad 1934. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
15 z 31
W dymach
Pokaz wojny gazowej na terenie wodociągów miejskich w Krakowie. Listopad 1934. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
16 z 31
Służby ćwiczą
Pokaz wojny gazowej na terenie wodociągów miejskich w Krakowie. Listopad 1934. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
17 z 31
Maszyneria do odkażania
Pokaz wojny gazowej na terenie wodociągów miejskich w Krakowie. Żołnierze z urządzeniem do odkażania. Listopad 1934. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
18 z 31
Odkażanie terenu
Pokaz wojny gazowej na terenie wodociągów miejskich w Krakowie. Listopad 1934. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
19 z 31
Parada uliczna
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie. Czerwiec 1932. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
20 z 31
Strażacy w maskach
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie - dziedziniec siedziby Straży Pożarnej. Czerwiec 1932. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
21 z 31
Straż maszeruje koło Barbakanu
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie. Czerwiec 1932. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
22 z 31
Nowodworek maszeruje
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie. Na Błoniach maszerują uczniowie gimnazjum im. Nowodworskiego. Maj 1933. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
23 z 31
Na Błoniach
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie. Pochód na Błoniach - w tle Kopiec Kościuszki. Maj 1933. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
24 z 31
Teren zaiperytowany
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie - oddział przeciwiperytowy w pochodzie na Błoniach. Maj 1933. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
25 z 31
LOPP nas obroni
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie. Maj 1934. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
26 z 31
Na dworcu kolejowym
Oddział przeciwgazowy Kolejowego Przysposobienia Wojskowego z karabinami na pozycji przy rampie. Październik 1930. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
27 z 31
Odkażanie Rynku
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie - pokaz odkażania zanieczyszczonej gazem powierzchni na Rynku Głównym. Maj 1935. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
28 z 31
Pierwsza pomoc
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie. Pokaz udzielania pierwszej pomocy przez straż pożarną rannemu w wyniku ataku gazowego. Maj 1933. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
29 z 31
Ćwiczenia
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie. Oddział w maskach przeciwgazowych. Maj 1934. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
gaz31
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/86781/f5f22c5b361625c4baf00a67f008b94b/
Narodowe Archiwum Cyfrowe
30 z 31
Świece dymne
Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Krakowie. Odpalanie świec dymnych. Maj 1933. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
31 z 31
Dymy na Błoniach
Pokaz wojny gazowej na Błoniach w Krakowie. Październik 1929. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl)
Wszystkie komentarze