Klasztor w Szczyrzycu i Dobczyce (historia, rozrywka)
Klasztor Cystersów w Szczyrzycu istnieje nieprzerwanie od XIII wieku. W jego wnętrzu podziwiać można m.in. XVI-wieczny obraz Matki Boskiej Szczyrzyckiej, ambonę rokokową z drugiej połowy XVIII wieku, rzeźbę św. Stanisława Biskupa na baldachimie czy jedyny w Polsce egzemplarz XIX-wiecznej kopii mapy świata, powstałej w XIII wieku w klasztorze Benedyktynów w Epsdorffie. Co jednak w tej wycieczce najciekawsze, to fakt, że to właśnie w tym klasztorze znajduje się najstarszy browar w Polsce. Powstał w 1623 r. za czasów opata Stanisława Drohojowskiego. Dzieje warzenia piwa przedstawiono w jednej z sal klasztornego muzeum, zebrano tam również unikalną kolekcję etykiet szczyrzyckiego piwa.
Ciekawostką jest Diabelski Kamień, czyli intrygująca swoim kształtem grzęda skalna, którą zgodnie z legendą chciał się posłużyć diabeł, by zburzyć klasztor. Upuścił go jednak 2 km od celu na dźwięk dzwonu z cysterskiego kościoła. Podobno na skale wciąż można dostrzec ślady diabelskich pazurów.
Obecnie Szczyrzyc mocno się rozwija. Wyremontowano obiekty wchodzące w skład zabudowań zabytkowego browaru, powstała też sala koncertowo-konferencyjna, w której odbywają się m.in. organowe koncerty. Najmłodszych można też zabrać do Indiańskiej Wioski usytuowanej w beskidzkim sadzie.
W drodze powrotnej do Krakowa warto zahaczyć o Dobczyce, by obejrzeć położony na skalistym wzgórzu nad Rabą zamek, zbudowany z murów zamkowych kościół czy udać się do pobliskiego skansenu i pospacerować resztkami fortyfikacji miejskich z bramą. Co ciekawe, jeszcze pół wieku temu zamek był praktycznie niewidoczny na powierzchni ziemi, dziś dzięki zabiegom rekonstrukcyjnym turyści zdecydowanie mają co podziwiać. W środku utworzono też kilka komnat muzealnych.
Wszystkie komentarze