Choć większość krakowskich lodziarni stawia na wymyślne smaki, są i takie, które preferują tradycję i od lat z powodzeniem serwują niemal to samo. A że wychodzi im to doskonale, to wytwórnie "starej daty" wciąż trzymają się naprawdę mocno. Czasem wprowadzają nowe smaki, ale bez zbytnich szaleństw.
Wśród takich lodziarni wymienić można Lody Tradycyjne Braci Hodurek, obecne w dwóch miejscach: przy ul. Zwierzynieckiej 3 i Kalwaryjskiej 37. W takich samych od lat rożkach serwowane są lody: waniliowe, czekoladowe, orzechowe, porzeczkowe, bakaliowe, borówkowe, czasem także bananowe, poziomkowe, kawowe, brzoskwiniowe i pistacjowe. Wszystkie są oczywiście wyrobem własnym, z naturalnych składników.
Długie tradycje i sprawdzone receptury ma też popularna Wytwórnia Lodów - Argasińscy. Sama firma powstała już w 1937 r., a dziś kieruje nią trzecie pokolenie Argasińskich. Choć są niezwykle popularne w Krakowie, powstały w Nowym Sączu i przez wiele lat to właśnie tam jeździło się na lodowe wycieczki. Dziś otwarte są trzy lokale: w Krakowie przy ul. św. Jana 5, a w Nowym Sączu przy ul. Kościuszki 9 i Lwowskiej 84.
Lody wciąż tworzone są według rodzinnej receptury, co pozwoliło na wpisanie ich na Listę Produktów Tradycyjnych. Co ciekawe, u Argasińskich pojawiła się nawet opcja... lodów na telefon. Można je zamówić od poniedziałku do piątku do godz. 14.
Niezmiennie popularne są też wywodzące się z Krościenka Lody u Marysi, sprzedawane w Krakowie przy ul. Karmelickiej 43a, a także kolejna lodziarnia z tradycjami, czyli Cukiernia Starowicz. Słynie ona z takich słodkich smakołyków, jak ciastka o nazwach Królowa Bona i Dzwon Zygmunta, a także oczywiście lodów. Często trafiają tu ludzie zrezygnowani staniem w kolejce po lody na Starowiślnej. Przychodzą raz i później wracają.
Historia cukierni sięga lat 50. XX w., kiedy nestorka rodziny, Stanisława Starowicz, wraz z trzema wspólnikami założyła w Krakowie firmę produkującą lody o nazwie Pingwinek. Firma z początku mieściła się przy ul. Bartosza, później trafiła na Bożego Ciała, a także na Stradomską. Ostatecznie znalazła swoje miejsce na św. Wawrzyńca 32, gdzie od lat prowadzi ją Andrzej Starowicz.
Lody produkowane są w tym samym miejscu. To tradycyjne lody gałkowane, wyrabiane z naturalnych składników w równie tradycyjnych smakach: śmietankowym, waniliowym, bakaliowym, truskawkowym, kawowym, czekoladowym, jagodowym, adwokatowym czy brzoskwiniowym. Specjalnością lokalu są także lody cassate, a także śmietankowe, owocowe i czekoladowe, ułożone w kształt półkuli, w środku wypełnione bakaliami i bitą śmietaną.
Łukasz Krajewski
Wszystkie komentarze