Uczelnie w Małopolsce
Na terenie woj. małopolskiego w roku akademickim 2012 / 2013 zlokalizowane były 32 szkoły wyższe, co stanowiło 7.1 proc. wszystkich szkół wyższych w Polsce
Źródło: Urząd Statystyczny w Krakowie, Małopolski Ośrodek Badań Regionalnych: Szkolnictwo wyższe w województwie małopolskim w roku akademickim 2012 / 2013.
Z badań wykonanych na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (Badania tendencji i kierunków zmian na rynku usług szkolnictwa wyższego w województwie małopolskim, 2013) wynika, że liczba kandydatów na studia będzie w Małopolsce z roku na rok coraz mniejsza. Z powodu braku chętnych w roku 2012/2013 małopolskie szkoły wyższe nie uruchomiły średnio trzech kierunków na studiach stacjonarnych i sześciu na zaocznych. W najbliższych latach najpopularniejsze będą kierunki związane z usługami oraz nauki techniczne. Najtrudniej będzie dostać się na kierunki rolnicze i studia medyczne.
Obecnie najwięcej osób kształci się na kierunkach zaliczanych do grupy: Nauki społeczne, gospodarka i prawo. Są to m.in. ekonomia, politologia, socjologia, psychologia, dziennikarstwo, administracja, zarządzanie i prawo. Jednak jej udział w ogólnej liczbie studentów będzie w najbliższych latach malał, a palmę pierwszeństwa przejmą nauki techniczne. Rosła będzie również liczba osób na kierunkach związanych z usługami, czyli takich jak: turystyka i rekreacja, inżynieria środowiska, transport, a także kosmetologia i bezpieczeństwo wewnętrzne.
Studia z grupy: Nauki społeczne, gospodarka i prawo - stracą również na popularności mierzonej liczbą kandydatów przypadającą na jedno miejsce. Za trzy lata, podobnie jak teraz, najtrudniej będzie dostać się na kierunki rolnicze (weterynaria, ogrodnictwo, zootechnika), studia medyczne oraz związane z usługami. Pierwsza pozycja rolnictwa może dziwić, ale trzeba pamiętać, że trudność zdobycia indeksu zależy nie tylko od tego, ilu absolwentów szkół średnich chce zdobyć wyższe wykształcenie w danej dziedzinie, lecz także od tego, jak wielu z nich uczelnie są w stanie przyjąć w poczet studentów. Niemal wszyscy chętni dostaną się w przyszłości na studia pedagogiczne.
Wszystkie komentarze